App Store Google Play

Не будьмо бидлом!

5 Січня 18:00
Не будьмо бидлом!

В стрічці виникає багато слів обурення новорічною промовою Зеленського та його «немає різниці». Проте є й такі, що навпаки – обурюються тим, хто висловлює протест. Мовляв, чому ви до нього причепилися?

Так ось я поясню.

Те, що потрібне для розвитку людини та суспільства, держави, це – формування міцних інститутів, цінностей, плекання довіри. Саме ці речі мають значення.

Ніби простий досить перелік. Що для цього усього треба?

Перше (не по важливості, це паралельні процеси) - будівництво ефективної державної системи. Реформа правової та правоохоронної системи – до них має бути довіра, так само як і до владних органів - президента, Верховної ради, Кабінету міністрів, судової системи. Так формується повага до інституцій. Є закон – є покарання за порушення – є самодисципліна і порядок.

Друге – необхідно освітніми та просвітницькими методами виховувати суспільство у традиціях поваги до особистості, до цінностей. Вчити, якщо так можна сказати, що є добре, а що – погано. І намагатися розвивати людей, їхні цінності та підвищувати потреби. Щоб було потрібно не тільки поїсти і почуватися в безпеці, але й прагнути розвитку.

Щодо підтримки інституцій - ми вже протягом останнього року бачимо «повагу» до них самої провладної команди. Починаючи від минулорічного привітання Зеленського замість Порошенка, закінчуючи турборежимом та відсутністю пояснення власних владних дій.

А для формування цінностей та довіри треба мати якийсь набір правильних та неправильних речей та подій. Бо тільки так можна дізнатися, що робити можна, а що – ні. І тоді виникає питання і назв вулиць, і пам’ятників, і того, чи ти – патріот, чи – ватник.

Бо якщо вулиця імени Жукова, що не шкодував людей для закривання танків, чи для якого СРСР був дуже ОК, то ми малюємо певну картину. СРСР – це добре, нічого, що мільйони людей знищили. Нічого, що не було розвитку особи, а тільки озброєння. Нічого, що люди не могли нічого дістати в магазинах – бо просто нічого не було. Це все – добре. Основне – примарна велич і страх.

А якщо імени Шухевича – то ми говоримо, що незалежна Україна – це добре. Має значення свобода людини та свобода народів. І якщо люди йшли на смерть – то не сотнями лягали за якийсь непотрібний прорив через Дніпро, а за ідею власного розвитку без вказівок кого-небудь ззовні.

Якщо стоїть пам’ятник Щорсу – то ми підтримуємо міфи більшовиків, підтримуємо боротьбу проти УНР.

А якщо Петлюрі – то ми стоїмо з іншого боку. Ми підтверджуємо свою історичну тяглість від УНР.

А якщо немає значення, ким є людина - то що взагалі має значення? Асфальтована дорога та добробут не можуть бути цінностями, що об’єднують у майбутньому – бо це не цінності взагалі. Це – потреби, причому двох найнижчих рівнів піраміди Маслоу. Це – необхідність, на чому має формуватися будь-яке суспільство.

Майбутнє може об’єднувати лише ідеєю, лише чимось, що здатне закрити протиріччя минулого.

Національна ідентичність полягає у спільності ідей та традицій, що відрізняються від інших. Плекання свого – це і є момент, що дає відчуття радости та бажання рости. Бо має значення, як німець та як австрійка говорять ніби одною німецькою мовою. Так само як англієць, шотландець, американка чи австралійка – англійською.

Має значення, в рамках якої історичної парадигми ми розвиваємось – бо це формує і бачення майбутнього. Той, хто підтримує бачення Бандери, Самчука чи Чорновола, ніколи не згодиться будувати Україну на засадах Леніна, Сталіна чи Путіна. Переможе щось одне – і тут ми маємо просто вибрати, - що саме.

Має значення, що говорить президент, бо оце «айтішник, що мріє втекти» - це не будування єдности, це відрізання від себе цілого пласту тих самих айтішників, що не мріють втікати, а цілком згідні будувати Україну тут.

Натомість ми отримали набір слів непорівнюваних, а деколи – протилежних. Поєднання теплого з квадратним, та чорного з білим не додасть єдности, тільки – спротив. Бо якщо не має значення моє віросповідання, моя мова, якщо немає різниці між українським ветераном і сєпаром з ОРДЛО, тоді виникає логічне запитання.

Навіщо тоді Україна? Якщо вона буде населена людьми, для яких немає різниці, що є добре, а що – погано? Чим вона відрізнятиметься від тої самої Росії?

Замість культивування розвитку кожної особистости та пошуку нових шляхів культурного та суспільного поступу, президент нам запропонував не звертати уваги на наші особливості. А звертати увагу тільки на те, що є первинними потребами людей. І не думати виокремлюватися – бути як раби в СРСР, бути бидлом, що сліпо радіє елементарним благам.

Між нами є різниця. І наша окремішність має значення.

Не будьмо бидлом.

Сторінка автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....