App Store Google Play

Венеціанська комісія різко розкритикувала Зе судову реформу: Політичний вплив на суд

11.12.2019 12:00
Венеціанська комісія різко розкритикувала Зе судову реформу: Політичний вплив на суд

Венеціанська комісія 9 грудня опублікувала офіційний висновок про судову реформу, ініційовану президентом України Володимиром Зеленським та зафіксовану в ухваленому Радою законі №193-IX.

Законом, серед іншого, передбачене скорочення Верховного Суду з 200 до 100 осіб шляхом проведення повторного відбору суддів, ліквідація Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, розширення повноважень Вищої ради правосуддя, можливість подачі анонімних скарг на суддів і скорочення термінів дисциплінарних процедур за ними, повідомляє Цензор.

У своєму висновку Венеціанська комісія зазначила, що Україна протягом останніх років провела глибоку судову реформу, і впровадження деяких змін ще не завершене. Реформа процесу відбору суддів і новий склад Верховного Суду, на думку комісії, "помітно покращилися порівняно з системою, яка існувала раніше".

Що стосується запропонованих Зеленським змін, то, на думку Венеціанської комісії, "результатом ... є повне призупинення процедур призначення суддів місцевих та апеляційних судів, що викликає глибоке занепокоєння".

У Венеціанській комісії виникли заперечення і щодо скорочення кількості суддів Верховного Суду.

"Скорочення кількості суддів призведе до ще більшої затримки розгляду справ і поставить під загрозу функціонування Верховного Суду. Через велику завантаженість (близько 70 000 справ) Верховний Суд не зможе ухвалювати належним чином обґрунтовані судові рішення протягом розумного строку, що суперечить статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод", - йдеться у висновку.

У новому законі європейські експерти побачили повернення до політичного впливу на судову владу.

"Необхідно уникати будь-якого зв'язку між судовою владою і виборчим терміном президента і парламенту. Для незалежності суддів явну небезпеку становить створення враження у самих суддів і широкої громадськості, що після виборів рішення про те, залишаються діючі судді на своїх місцях чи ні, віддається на розсуд новообраних політичних органів держави, - наголошується в документі. - Комісія глибоко стурбована тим, що закон може привести до серйозних змін у складі Верховного Суду після зміни політичної більшості. Верховний Cуд був всебічно реформований на основі законодавства, ухваленого попередньою Верховною Радою. Повторення цього після виборів посилає сигнал як суддям, так і широкій громадськості, що від волі відповідної більшості в парламенті залежить, чи можуть судді вищого суду залишатися на своєму посту".

Венеціанська комісія рекомендувала Україні виключити положення щодо скорочення кількості суддів Верховного Суду, а реформу зосередити на судах першої та апеляційної інстанцій.

Українську сторону у Венеції представляв заступник міністра юстиції України - уповноважений з питань Європейського суду з прав людини Іван Ліщина. У своєму Facebook 6 грудня він написав, що рішення Венеціанської комісії "не дуже позитивне, особливо щодо зменшення чисельності ВС". Заступник голови Мін'юсту зазначив, що "з багатьма ідеями й пропозиціями, висловленими в думці комісії, можна погодитися або хоча б взяти до уваги", але додав, що "деякі з них досить поверхневі".

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...