App Store Google Play

«Юрьев день» та Нормандська зустріч 9 грудня

17 Листопада 10:00
«Юрьев день» та Нормандська зустріч 9 грудня

«Знаки та символи правлять світом, а не слово та закон»
Конфуцій

9 грудня (26 листопада за юліанським календарем) відзначається «Юріїв день» («Юрій Осінній»). Згідно з традицією, на Русі його було встановлено Ярославом Мудрим, в пам'ять про освячення київського храму Св. Георгія (небесного покровителя князя). Храм та однойменний монастир знаходилися неподалік перетину вул. Рейтарської та Володимирської (поряд з Державною прикордонною службою України і майже навпроти головного офісу Служби безпеки України).

Традиції святкування і символічне значення «осіннього Юрія» в Україні, Білорусі та у Росії - суттєво відрізняються. Для українців та білорусів святий виступає в іпостасі захисника домашньої худоби від різних напастей. Насамперед – від змій та вовків (у білоруському фольклорі взагалі зафіксовано уявлення про те, що Святий Юрій «адмыкае раты ваўкам»).

З цього дня вівся відлік «справжньої зими».

Натомість у росіян, найвиразнішою асоціацією з цим днем є пам'ять про те, що це була єдино можлива дата, коли селяни могли змінити пана (перейти до іншого феодала). В Московському царстві в цей день визнавався моментом повного завершення сільськогосподарських робіт і розрахунку холопів по натуральним та грошовим повинностям з поміщиком та державою.

Скасування цього умовного «вікна можливостей» наприкінці XVI-го століття й породило загальновідому російську приказку «Вот тебе, бабушка, и Юрьев день» та слово «объегорить» (Юрій-Георгій, в простонародній вимові - Єгорій) як синонім «обманути, не виконати свої зобов’язання». Навіть ілюзорну можливість знайти "добрішого" експлуататора замінили жорстким кріпосницьким правом.

Згадані фразеологізми були суто російськими – на момент інкорпорації українських та білоруських земель до Московського царства/Російської імперії, всі ці «юрієвські» традиції вже були «преданьем старины глубокой». А те, що вони зараз сприймаються як "народні" та "древні" й у нас – наслідок специфічної системи освіти та домінуючий вплив російської літератури.

Отже, ні для кого, окрім росіян, проведення Нормадської зустрічі саме 9 грудня, не має ніяких символічних конотацій. Тоді як для Кремля - це така собі "потаємна" заявка на тріумф.

Виглядає так, що там вже впевнені в тому, що надійно «объегорили» та залякали всіх можливістю «спустити вовків». А обговорювати можна лише те, як Україна «сплатить борги» та повернеться до свого нового/старого «господина».

Джерело

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Рейтинг влади падає

Очевидно, що в найближчий час ми побачимо фрагментацію влади. Із занадто різних елементів вона складається. Ці різноманітні групи воюють одна із одною через оці телеграмні зливи та інсайди. Портнов лю...
Те, що два великих свята, Архістратига Михаїла і День гідності та свободи, Україна відзначає в один день, не випадковий збіг. Ці свята дещо схожі – і за смислом, і особистостями.Наші Герої, які...
Максим Мірошниченко

Про деолігархізацію

Як свідчать розмови суркова із бородаєм про ріната, заяви коломойського та й результати останніх, передостанніх...та в принципі будь-яких виборів, реальна модернізація України можлива лише після усуне...
Юрій Фоменко

Сільський автобус

Сільський автобус кінця 70-х.Дочекавшись обвітреного і запиленого, задимленого і замученого сільськими дорогами ЛАЗа, вмощувалися на твердих його кріслах, бажано біля вікна. Гойдало, гицало, раз-у-раз...