App Store Google Play

Виклики у протидії кіберзагрозам в Україні

13.11.2019 14:15
Виклики у протидії кіберзагрозам в Україні

31 жовтня 2019 року відбулася конференція «Дезінформація та кібербезпека під час виборів в Україні: уроки 2019 року та майбутні перспективи», яка стала заключним етапом проекту «Протидія кіберзагрозам та дезінформаційним кампаніям в Україні», що реалізується Естонським центром Східного партнерства (ECEAP) у співпраці з CybExer Technologies та за підтримки Європейського Союзу.

Проект був частиною зусиль Європейського Союзу щодо підтримки стійкості України до кіберзагроз та дезінформації шляхом розбудови спроможності структур України, відповідальних за запобігання та управління кіберзагрозами та зміцнення навичок представників місцевих ЗМІ для виявлення та інформування громадськості про дезінформацію в кіберпросторі.

Голова Держспецзв’язку Валентин Петров, Начальник Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку Микола Худинцев та начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Микола Кулешов взяли участь у панельній дискусії на тему "Цифрова трансформація та кіберпотенціал".

Дискусія була присвячена майбутньому нарощуванню кіберспроможності в Україні: сучасним тенденціям та очікуваним викликам. 

Під час дискусії Валентин Петров розповів про напрями реформування Держспецзв’язку, основні задачі та виклики, які постають перед службою.

“Державна служба спеціального зв’язку і захисту інформації. Місія цього органу зашита у його назву. Але я з подивом дізнався, що цей потужний орган має 94 функції, серед яких є навіть доставка кореспонденції. Тож перше, що ми хочемо зробити - це провести аудит бізнес-процесів і позбавитися невластивих функцій. Процес походить від статусу організації. Якщо вона є військовою і я, як військова людина, керую цією організацією, я не можу займатись цивільним зв’язком. Ще цікава ситуація. У нашій структурі ще зашита адміністрація зв’язку, як центральний орган виконавчої влади в сфері телекомунікацій, і ми є центральним органом виконавчої влади, який скеровується через Міністерство цифрової трансформації віце-прем’єра, тобто ЦОВ у ЦОВі у ЦОВі, як матрьошка”, - зазначив Валентин Петров.

Тож необхідно реформувати всю структуру державного органу. Також серед першочергових задач стоїть формування стратегії кібербезпеки. До цього процесу буде залучена громадськість та бізнесмени.

Після цього необхідно змінити законодавство. У найближчих планах Держспецзв’язку змінити три базових закони, які створювалися ще у 1994 році і наразі не відповідають сучасній моделі кіберзагроз.

На цьому етапі варто зауважити, що нині процес зміни законів України вкрай довгий, складний і забюрократизований. Після формування всіх необхідних документів проекти законів подаються у Верховну Раду, і коли (або якщо) до цих законопроектів доходить черга, депутати вносять свої правки і тільки потім голосують, якщо погодять правки. 

Водночас модель кібербезпеки, як і всі моделі у світі технологій, змінюються і оновлюються із шаленою швидкістю. Тож не складно передбачити, що на той час, коли почнуть діяти “нові” закони вони вже також будуть неактуальні. Держслужбовцям варто було б замислитися над створенням певної динамічної моделі і перезавантаженням всієї системи виконавчої влади в галузі інформаційної безпеки, проте для цього мають бути залучені кваліфіковані фахівці.

Цікавим моментом під час панельної дискусії була заява у сфері інформаційної безпеки СБУ Миколи Кулешова. У той час як роботодавці, без перебільшення, всіх сфер діяльності країни жаліються на кадровий голод, на відсутність працівників необхідної кваліфікації, відмічають шалену трудову міграцію, у Департаменті контррозвідувального захисту інтересів держави пишаються чергою серед бажаючих у них працювати. 

На жаль, статистики пан Кулешов не навів, але на нестачу кадрів не жалівся. Працівник СБУ також підкреслив бездоганні результати у кіберзахисті під час цьогорічних виборів в Україні. Він запевнив, що негаразди у 2014 році були досвідом, завдяки якому вдалося посилити захист інформації та не допустити втручання РФ у президентські та парламентські вибори. 

Микола Кулешов подякував естонським партнерам за реалізацію спільного проекту «Протидія кіберзагрозам та дезінформаційним кампаніям в Україні». Він також зауважив, що Україна власними зусиллями гідно рухається у цьому напрямку і досягає неабияких результатів.

Варто зауважити, що попри оптимістичні заяви “службістів”, на інформаційному фронті не все так райдужно. В останні місяці в Україні почав поступово відкриватися доступ до заборонених сайтів, які контролюються кремлівською владою. Такі портали як ВКонтакті та Яндекс все частіше завантажуються на гаджетах українців, при тому - без усіляких спеціальних засобів. Нагадаємо, що обмежений доступ до них був зумовлений посиленням кіберзахисту, аби країна-агресор не втручалася в особисті дані та не мала відомостей про геолокацію українців, зокрема, військовослужбовців.

Підбиваючи підсумки, варто наголосити на ролі кібербезпеки та серйозного ставлення цієї сфери. Безперечно є надія на гідне протистояння у гібридній війні з росією, проте задля успіху необхідно докладати титанічні зусилля у боротьбі і критично ставитися до успіхів, які, до того ж, можуть виявитися сумнівними. 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....