App Store Google Play

Російська мова відвойовує позиції в Україні: дослідження

11 Листопада 09:00
Російська мова відвойовує позиції в Україні: дослідження

Українська мова домінує в освіті, кінопрокаті, книговиданні та радіо, але здає позиції на телебаченні й у сфері послуг. Російська переважає в Інтернеті та пресі. Про це свідчать дані аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2019 році», оприлюдненого рухом «Простір свободи», передає Дніпроград.

Після значного зростання частки української мови на телебаченні в 2018 році цьогоріч громадський моніторинг зафіксував зворотній процес русифікації провідних телеканалів. Така ж тривожна тенденція й у сфері послуг, де частка російської мови також дещо зросла.

Водночас українська мова зміцнила позиції в освіті, на радіо та в книговиданні. Традиційно україномовним залишається кінопрокат.

Внаслідок тиску російської мови, котрий і досі триває, значна частина українців, особливо у великих містах, не спілкується українською мовою, навіть вважаючи її рідною. Разом з тим, більшість українців підтримує ухвалений цього року закон про державну мову і політику захисту української мови в публічному просторі. На думку авторів дослідження, саме імплементація норм закону про мову здатна подолати загрозливі тенденції й утвердити українську мову в усіх сферах суспільного життя.

Огляд, презентований 8 листопада у Києві, базується на даних державної статистики, соціології та моніторингових досліджень. 9 листопада в Україні відзначається День української мови та писемності.

46% українців спілкуються вдома завжди або переважно українською, 28% – російською мовою.

 

 

Водночас 66% громадян України вважають, що українська має бути єдиною державною мовою, а число прихильників ухваленого закону про мову (59%) більш ніж удвічі перевищує кількість його противників (27%).

 

 

Більшість українців підтримує зростання частки української мови на телебаченні, однак на практиці відбувається зворотній процес. Частка української мови в прайм-тайм провідних телеканалів за рік зменшилася з 64% до 40%, а російської – зросла з 7 до 27%. Решту часу займають двомовні російсько-українські програми. Такий регрес можливий через компромісні формулювання в законі «Про телебачення і радіомовлення», які створюють лазівки для русифікації телеефіру.

 

 

56% всіх пісень на загальнонаціональних радіостанціях лунають українською мовою. 90% часу радіопрограми ведуться українською мовою. Обидва показники за рік зросли й значно перевищують встановлені законом квоти (35% для пісень і 60% для мови ведення). Можна констатувати, що українська мова стала природною для радіоефіру в усіх регіонах країни.

Частка школярів, що здобувають освіту з українською мовою навчання за рік зросла з 91 до 92%, а частка першокласників – з 95 до 96%. Вперше в історії України в Донецькій області навчається більше першокласників українською мовою, ніж у Львівській (99,4% і 99,2% відповідно). В 7 областях України українською мовою навчаються 100% першокласників. Разом з тим, реальна мовна ситуація в закладах освіти часто не відповідає офіційній статистиці, й значна частина освітнього процесу, всупереч закону, здійснюється російською мовою.

З 374 фільмів, що вийшли цього року в кінопрокат, 47 зняті в оригіналі українською мовою, 194 дубльовані, а 152 – озвучені з іноземної мови на українську, 78 фільмів мають українські субтитри. У 89% випадків фільми в кінотеатрах демонструються з українською як мовою оригіналу чи дубляжу, в решті випадків – озвучені або субтитровані українською.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Рейтинг влади падає

Очевидно, що в найближчий час ми побачимо фрагментацію влади. Із занадто різних елементів вона складається. Ці різноманітні групи воюють одна із одною через оці телеграмні зливи та інсайди. Портнов лю...
Те, що два великих свята, Архістратига Михаїла і День гідності та свободи, Україна відзначає в один день, не випадковий збіг. Ці свята дещо схожі – і за смислом, і особистостями.Наші Герої, які...
Максим Мірошниченко

Про деолігархізацію

Як свідчать розмови суркова із бородаєм про ріната, заяви коломойського та й результати останніх, передостанніх...та в принципі будь-яких виборів, реальна модернізація України можлива лише після усуне...
Юрій Фоменко

Сільський автобус

Сільський автобус кінця 70-х.Дочекавшись обвітреного і запиленого, задимленого і замученого сільськими дорогами ЛАЗа, вмощувалися на твердих його кріслах, бажано біля вікна. Гойдало, гицало, раз-у-раз...