App Store Google Play

Нові правила для ФОП: головні інновації в законах про касові апарати і «кешбек»

19.10.2019 10:00
Нові правила для ФОП: головні інновації в законах про касові апарати і «кешбек»

Глава держави Володимир Зеленський підписав закони України № 128-IX “Про внесення змін до закону” Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг “та № 129-IX” Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг “, які парламент прийняв 20 вересня 2019 року. Вони спрямовані на захист легального бізнесу від недобросовісної конкуренції, висновок з тіньового обороту частки готівкових розрахунків, “сірого” товару, поліпшення ефективності податкового адміністрування та державного контролю за розрахунковими операціями.

Зокрема, вони зобов’язують підприємців використовувати касові апарати, вводять електронний чек на товар або послугу, вводять грошову винагороду для покупців і великі штрафи для бізнесу, якщо товар буде продаватися без чека, а також багато іншого.

Головні інновації в законах про касові апарати і «кешбек»:

Майже весь малий бізнес буде зобов’язаний використовувати РРО

РРО – (програми, за допомогою яких можна буде законно оформляти продаж товарів) – касовий апарат, повинні будуть використовувати всі платники єдиного податку 2, 3 і 4 групи.

Для ФОПів другої-четвертої категорії, які продають побутові товари з гарантійним ремонтом або медикаменти, РРО будуть обов’язковими з 1 жовтня 2020 року.

З 1 жовтня 2020 року сфера застосування РРО істотно розшириться. Так, РРО стане обов’язковим при:

  • реалізації технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (дана норма вступила в силу з травня 2018 го);
  • здійсненні діяльності з реалізації лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері
    охорони здоров’я;
  • реалізації ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння;
  • реалізації товарів (наданні послуг) через мережу Інтернет;
  • реалізації уживаних товарів в магазинах (за винятком “блошиних ринків”);
  • діяльності туристичних агентств та операторів; діяльності готелів тощо.

З 2021 року ці фірми стануть обов’язковими для ФОПів, які продають ювелірні товари, текстиль, б/у товари в магазинах, ресторанів і кафе, турагентств, готелів і хостелів.

Застосування РРО не стосуються ФОП першої групи, підприємців, які розраховуються в безготівковій формі, виробників. Без РРО можна буде торгувати товарами за готівкові кошти на ринках, крім товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню.

Без РРО працювати зможуть тільки ті підприємці, які не використовують працю найнятого працівника, заробляють до 300 тис. грн на рік, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та / або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню.

Наприклад, якщо перукар в середньому заробляє близько 20 тис. грн, працює “на себе” і шукає клієнтів в інтернеті, користуватися реєстратором йому не потрібно. Але якщо вирішить найняти ще кількох своїх колег на ставку і приймати більше замовлень, то в такому випадку доведеться вести облік.

Вводиться новий тип РРО – програмний

Функцію програмного РРО зможе виконувати будь-який пристрій (комп’ютер, планшет, смартфон), на який встановлено відповідне програмне забезпечення. Державна податкова служба України повинна забезпечити програмним рішенням для використання суб’єктом господарювання програмного РРО безкоштовно. Реєстрація програмного РРО буде здійснюватися через електронний кабінет.

Передбачено, що чек може бути не тільки паперовим, а й електронним (відображатися на екрані, в тому числі у вигляді QR-коду). Його створить програмний РРО та зареєструє фіскальний сервер контролюючого органу.

У Державному реєстрі РРО зареєстровані 8 типів програмних РРО. Зараз вони доступні для тестового застосування.

Податкова служба безкоштовно надасть бізнесу програмний РРО. Даний програмний РРО називається “E-Receipt” (е-Чек – електронний чек), він зареєстрований в держреєстрі РРО. Для тестування його можна завантажити з веб-сайту податкової служби.

Вводиться кешбек

Крім того, щоб стимулювати споживачів отримувати чеки, з 1 жовтня 2020 року запроваджується так званий кешбек. Це можливість виплати покупцеві компенсації 100% вартості придбаних товарів (робіт, послуг) у разі порушення продавцем законодавства по РРО.

Якщо в чеку сума менше, ніж ви заплатили, або вам його взагалі не видали – йдіть до податкової і вартість покупки вам повернуть, а покупку при цьому можна буде залишити собі.

Механізм такої компенсації прописаний в документі. Покупець скаржиться до податкової, а податкова в стислі терміни перевіряє, чи було порушення. Після – штрафує і ділиться отриманими грошима з клієнтом недобросовісного продавця.

Штрафи

Навіть при використанні програмних РРО підприємці зобов’язані формувати щоденні звіти

За кожне невиконання зобов’язання штраф 510 грн (30 неоподатковуваних доходів громадян).

Створення звітних чеків (Z-звітів) затверджено постановою Нацбанку. Z-звіт зараз для підприємства є обов’язковим видом звітності, пов’язаний із застосуванням РРО.

Якщо підприємець видав покупцеві повністю або частково не фіскалізований чек (чек, який не був зареєстрований на сервері Державної податкової служби) на один або кілька товарів, кожен з яких дорожче 850 грн, покупець може написати скаргу в Податкову.

Штрафи за порушення роботи з РРО (видача чека на неповну суму вартості товару або послуг; непроведення розрахункових операцій) на перехідний період до 1 жовтня 2020 року становитиме 10% вартості товару або послуг (за перше порушення), за друге – 50%. Після перехідного періоду штрафи збільшаться до 100% і 150% відповідно.

Збільшується “ліміт” обороту ФОП другої групи

з 1 січня 2021 року підвищується з 1,5 млн грн до 2,5 млн грн максимальний поріг річного доходу фізичної особи-підприємця на спрощену систему оподаткування, який може ставитися до II групи платників єдиного податку.

Букви

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...