App Store Google Play

Непотрібна незалежність?: чому міська рада постійно “ламає” ОСББ у Дніпрі

24.09.2019 18:00
Непотрібна незалежність?: чому міська рада постійно “ламає” ОСББ у Дніпрі

Протягом останніх трьох років у Дніпрі з’явилися сотні нових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які одразу стали окремою “кастою” у житті міста. Взявши на себе відповідальність за управління своїми будинками, ОСББ поступово знімають з міської влади навантаженні, що пов’язане з логістикою та фінансуванням у сфері й без того багатостраждального житлово-комунального господарства. Втім, незважаючи на це, Дніпровська міська рада час від часу вставляє палки в колеса ОСББ, що призводить до обмеження їхньої діяльності.

Так, один із нелояльних до нинішнього керівництва міста депутат міськради Дмитро Хозін на початку вересня заявив, що міський голова Борис Філатов порушив закон, підписавши документ, який визначає перелік ОСББ-переможців у конкурсі на бюджетне співфінансування на умовах “30% на 70%".

"Так, в січні 2019 року Філатов власноруч підписав список будинків-переможців Програми, але ці переможці були відібрані не за умовами конкурсу, а вручну. В результаті чого фінансування отримали будинки, які його не повинні були отримувати. Таким чином, мер навмисно викинув звідти понад 100 будинків, які мали бути профінансовані з бюджету, підписавши список з іншими переможцями. Це призвело до того, що 14 млн 44 тис. бюджетних гривень отримали не ті, хто повинен був", - повідомив Дмитро Хозін.

Втім, вже ближче до кінця вересня представники дніпровських об’єднань співвласників багатоквартирних будинків заявили, що проблема набагато глибша, аніж раніше заявляв Хозін.

Зокрема, голова асоціації ОСББ “Наш дім” Павло Хобот розповів, що конкурс на співфінансування ремонтів будинків перетворився з гарної ініціативи на певний “аукціон”, який передбачає гонку відсотків. Суть таких перегонів полягає у тому, що перемогу в конкурсі здобуває те ОСББ, яке дає найбільший відсоток співфінансування зі свого боку. Відповідно, у більшості випадків менш спроможні ОСББ залишаються за бортом. За словами Павла Хобота, сьогодні стає нормою давати 45, 50, а то і 80 відсотків співфінансування з боку об’єднань.

Голова асоціації “Наш дім” заявив, що Дніпровська міська рада має переглянути такий підхід до програми співфінансування й зробити його доступним для всіх учасників, які готові викласти з кишені більше 30% від вартості проектів.

"Ми звертаємося до міської влади в особі мера і міських депутатів для того, щоб були внесені відповідні зміни в програму і фінансувалися всі її учасники, які готові фінансувати 30% своєї участі. Тобто, фіксований відсоток, як це є в інших містах", - заявив Павло Хобот.

Він також зауважив, що сьогодні у міськради є потужний ресурс для збільшення обсягів фінансування потреб ОСББ. Проте, при 15-мільярдному бюджеті та стрімкому розвитку мережі ОСББ, частина видатків на їхні потреби складає лише 7% від обсягів фінансування усього житлового фонду міста.

Питання про збільшення фінансування для програми піднімали ще у червні цього року, але через позицію більшості депутатів це питання просто ігнорується в стінах міської ради.

Сьогодні ОСББ Дніпра вимагають наступне:

- додаткового фінансування Програми "співфінансування" для того, щоб понад 100 будинків "прокинутих" ОСББ/ЖБК змогли все ж таки скористатися можливостями програми (на 14 млн. грн.), а також для поновлення втраченої технічної документації (на 5 млн. грн.);
- фінансування програми "Енергоефективна оселя" (на 3 млн. грн.), що значно полегшило б фінансовий тягар жителів ОСББ, які взяли державні "теплі кредити".

Ще одним болючим питанням для Дніпра є утворення нових ОСББ. На початку цього року представники “незалежних будинків” повідомили, що міська рада прийняла рішення, яке фактично блокує створення у місті нових ОСББ. Мова йде про рішення №95/35. За задумом його авторів, протягом п’яти місяців новостворені ОСББ мали надавати міськраді 13 документів, більшість з яких неможливо отримати. Ці документи були необхідні, аби позбутися комунальних управителів, більше не платити їм квартплату і перейти до автономного функціонування. Як виявилося на практиці, цей обов’язковий перелік документів паралізував реалізацію права громадян на самостійне управління своїм майном.

“Наші депутати створили прецедент на всю країну. Це рішення говорить про те, що якщо співвласники будинку вирішили ним управляти, створивши ОСББ чи визначивши управителя, то для того щоб ЖЕК перестав нараховувати їм квартплату, віддав технічну документацію тощо, необхідно надати аж 13 документів. При цьому, документи є “унікальними”, - казав на початку року Павло Хобот.

Тоді суспільний резонанс досяг такої межі, що міський голова Борис Філатов був вимушений публічно виправдовуватися за дії своїх підопічних. Але зробив він це традиційно у своєму стилі. Так, під час зустрічі з ОСББ Філатов не тільки переклав всю відповідальність на своїх підопічних, а і поставив під сумнів створення самих ОСББ. Як приклад, городничий почав розповідати історії про бабусь, які на прийомах скаржаться йому що не голосували за створення ОСББ у своїх будинках і не хочуть платити за це.

Такий “бенефіс” Філатова не зміг переконати громадськість у “правильності” рішень міськради, тож вона в певному сенсі дала задню і розблокувала створення ОСББ у Дніпрі.

Слід пам’ятати, що незадовго до цього скандалу в місті на усі ОСББ планували витратити удвічі  менше, ніж на діяльність комунального підприємства "Зооконтроль", що у свою чергу свідчило про пріоритети міської влади та її ставлення до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Згодом, знову ж таки, через резонанс і тиск територіальної громади, до міського бюджету на 2019 рік були внесені зміни: зокрема на розвиток програми ОСББ і ЖБК виділено 38 млн грн. Але як можна сьогодні переконатися, навіть такий скандал не зупиняє міських чиновників, які продовжують вставляти палки в колеса ОСББ.

В сухому залишку можна констатувати, що керівництво Дніпровської міської ради хоче здаватися лояльним до ОСББ органом. Втім, за інсайдерською інформацією, створення нових ОСББ та подальше розірвання угод щодо обслуговування будинків комунальниками, призводить до зменшення фінансових потоків, що контролюються окремими посадовими особами, а отже — до зменшення їхнього незаконного прибутку.

Але головний фактор такого ставлення до ОСББ з боку міської влади полягає у тому, що незалежні будинки означають незалежних людей, на яких не можна впливати показовими ремонтами ліфтів чи щорічним встановленням лавочок під під’їздами.

Як наслідок, незважаючи на красиву картинку в підконтрольних міськраді ЗМІ, протягом останнього року ОСББ в Дніпрі вимушені постійно боротися за свої права та фактично воювати з владою міста за своє виживання.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...