App Store Google Play

Зелений кардинал. Як Андрій Богдан лише за три місяці став ключовою фігурою української влади

12.08.2019 18:00
Зелений кардинал. Як Андрій Богдан лише за три місяці став ключовою фігурою української влади

Лише за три місяці президентства Володимира Зеленського голова його Офісу Андрій Богдан перетворився на тінь глави держави і ключову фігуру всієї нової владної вертикалі країни, пише журнал НВ.

У країні багато аналітиків ставлять цю людину на позицію віцепрезидента, хоча де-юре такої посади у державі немає.

Посади немає, а 42-річний Андрій Богдан, львівський юрист, колишній адвокат мільярдера Ігоря Коломойського і знавець державних процедур, є.

 

100 днів перебування Володимира Зеленського на Банковій довели: Богдан, голова Офісу президента (ОП), стоїть за багатьма головними рішеннями свого шефа.

Саме Богдан частенько коментує політичний процес, контролює розробку законопроектів і приймає у своєму кабінеті більшість важливих гостей ОП, які не мають статусу офіційних делегацій.

Саме Богдан здійснював юридичну підтримку головного на сьогодні рішення голови держави — про розпуск Ради і призначення дострокових виборів. Останні закінчилися тріумфом президентської партії Слуга народу (СН), яка вже восени самостійно сформує більшість. І допоможе Зеленському без проблем призначити прем'єра, новий Кабмін і провести через Раду будь-які законопроекти.

Саме Богдан обкатує на публіці важливі ідеї президента — наприклад, про законодавче оформлення особливого статусу російської мови. І він таки став драйвером епічної боротьби Банкової і мера Віталія Кличка за столицю, прагнучи позбавити ексбоксера портфеля керівника виконавчої влади в місті.

Андрій Богдан постійно з'являється на будь-яких публічних заходах разом з Володимиром Зеленським, щось підказуючи йому по ходу справи / Фото: Станіслав Груздєв

Богдан — тепер усюди: в кожній робочій поїздці глави держави, на його відпочинку, на більшості фотографій. Навіть особистий автомобіль керівника ОП, електрична Тесла, пішов у діло: в ньому Зеленський у липні записав свій монолог за кермом, розповівши про плани і проблеми.

І коли раптом увечері 1 серпня більшість українських ЗМІ повідомили, що Богдан написав заяву про відставку, це стало "інфобомбою". Реакція на цю новину — а тільки на сайті НВ вона набрала безпрецедентні 425 тис. переглядів — довела: не одна лише преса, а й суспільство вважає, що Богдан зайняв виняткову позицію у владній вертикалі. Саме тому його "відставка" привернула до себе стільки уваги.

Але, як сказав тоді один із заступників Богдана в ОП Руслан Рябошапка, "не дочекаєтеся": хоча НВ оприлюднив копію заяви правої руки Зеленського про відставку за власним бажанням, президент її не підписав.

А пізніше голова держави пояснив, що нібито всі члени його команди написали такі заяви, щоб у разі якихось проблем піти, "не тримаючись за крісло".

Під контролем

Богдан не надто любить, коли йому дорікають у всевладді. "У нашій команді всі рішення приймає президент", — заявив він нещодавно журналістам, які зібралися в ОП.

Пресу допускають лише в окремі приміщення президентського офісу, і тому сперечатися щодо цього питання із найближчим помічником Зеленського працівникам ЗМІ складно. А ось люди, які бувають в ОП регулярно і довго, не готові повірити Богдану на слово.

Один із бізнесменів, який постійно буває в ОП, розповів НВ на умовах анонімності, що у нього склалося стійке враження: саме керівник офісу тримає під контролем буквально всі процеси і вдивляється у кожен документ, який йде на стіл Зеленського.

Окремий клопіт Богдана — кадри. "Призначення у різних галузях голова ОП тримає під своїм повним контролем", — пояснив НВ співрозмовник, знайомий із ситуацією у президентському оточенні.

До того ж, ця історія почалася ще з часу виборчої кампанії Зеленського: саме Богдан привів у команду коміка, який починав кар'єру політика, цілу експертну команду. До неї потрапили: експерт з антикорупційних справ Рябошапка, ще один нинішній заступник голови ОП юрист Олексій Гончарук, а також фахівець з енергетики Андрій Герус, що став депутатом СН, і ексміністр економрозвитку Айварас Абромавичус, який очолив нещодавно наглядову раду державного оборонного монстра — концерну Укроборонпром.

Із близьких собі людей і досвідчених експертів Богдан і збудував президентський офіс. У підсумку в оточенні Зеленського залишилося не так і багато людей, які складали його найближче оточення до приходу до влади. Великою мірою зі "старичків" свій вплив зберіг хіба що перший помічник президента Сергій Шефір.

Але ж він і друг Зеленського Іван Баканов, який очолив тепер СБУ, були претендентами на посаду, яка зрештою дісталася Богдану. Обом, за словами експертів, не вистачило політичного досвіду, щоб змагатися із людиною, чиє прізвище в Україні вже перестали плутати з ім'ям.

Не дивно, що Богдан взяв гору — він, за суттю, привів Зеленського в політику. У травні цей топ-чиновник розповів НВ, що ще в 2015-му почав переконувати вже знайомого йому на той момент лідера Студії Квартал 95 спробувати себе в ролі хоча б депутата.

Тепер "провидець" Богдан, за словами низки експертів, зайнятий наповненням майбутнього Кабміну — саме з його подачі Гончарук став одним із головних претендентів на прем'єрське крісло.

"У стосунках Богдан — Зеленський перший демонструє свою перевагу навіть там, де для цього немає особливої потреби", — ділиться враженнями від роботи правої руки Зеленського Олег Рибачук, голова громадської організації ЦентрUA, а в минулому — керівник президентської адміністрації (АП) Віктора Ющенка.

Але люди із ЗеКоманди "узурпації влади" в діях голови ОП не вбачають. Прикладом є позиція Давида Арахамії, майбутнього голови фракції СН у парламенті дев'ятого скликання. "Я знаю, як приймають рішення в ОП, і особливих ризиків не бачу", — сказав він.

А один із майбутніх 254 депутатів-слуганародівців обережно зізнався НВ, що голова ОП — людина жорстка, але добре розуміє українську систему влади і знає, як із нею впоратися.

Богдан разом із Зеленським відвідав готель Rixos у Трускавці, де проходила тижнева школа для майбутніх депутатів СН. Керівник ОП виступив перед фракцією, але коротко і загалом. І тому нічим особливо не запам'ятався, пояснює Роксолана Підласа, майбутня депутатка, що пройшла через трускавецький тренінг.

Але на неформальній зустрічі з майбутньою фракцією Богдан, за словами її учасників, був красномовнішим. "Не обделайтесь!" — звернувся він до новобранців, пояснивши: партія дала їм мандати і докорінно змінила їхнє життя, але і спокус у них з'явилося багато.

Як розповіло НВ джерело в СН, у Трускавці до майбутніх депутатів уже підбиралися "рекрутери" — лобісти великого бізнесу. Мовляв, тому Богдан серйозно переживає, що в партії виникнуть осередки впливу великих промислових груп — аграрних, енергетичних.

Окремі осередки, але не впливу, а опору з'явилися і всередині самого президентського Офісу.

Зараз там активно працює група фахівців, які розробляють стратегію реінтеграції Донбасу. Як стало відомо НВ, Богдан намагався підпорядкувати їх собі, але експерти вирішили орієнтуватися на Олександра Данилюка, секретаря Радбезу, і самого Зеленського.

Однак якщо це й бунт, то локальний. "Очевидно, що зі сфери компетенції Богдана будуть поступово випадати певні напрями. А він продовжить за них боротися, щоб зміцнювати своє домінування", — вважає Віталій Кулик, директор Інституту дослідження проблем громадянського суспільства.

Затяжний підйом

Богдан, неодружений батько чотирьох дочок, спеціально грає роль "поганого хлопця", вважає Анатолій Октисюк, політичний аналітик експертного центру Дім демократії. "Він збирає на себе всю токсичність. Щоб саме про нього, а не про президента говорили погано", — наголошує експерт.

Про Богдана зараз говорять навіть занадто багато. Але ж іще півроку тому він був абсолютно відсутній в інформаційному полі країни.

Випускник юрфаку Львівського університету, в якому викладав його батько, нинішній голова ОП спочатку впевнено йшов правовою стезею.

Так він і потрапив у юркомпанію Пукшин і партнери, де спеціалізувався на вирішенні складних питань у судах. Засновник фірми Ігор Пукшин працював заступником голови АП за президентсва Ющенка і ввів Богдана у вищі політичні кола.

У 2007 році львівський юрист потрапив до списку партії Наша Україна на парламентських виборах, але мандат не отримав. Тоді ж він попрацював адвокатом нинішнього генпрокурора Юрія Луценка, який у той час обіймав посаду голови МВС, — захищав міністра у справі про нібито безпідставну роздачу нагородної зброї.

Згодом клієнтом Богдана став лідер бізнес-групи Приват мільярдер Коломойський. А до цього нинішній керівник ОП попрацював заступником міністра юстиції в Кабміні Юлії Тимошенко й уповноваженим з антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова. Остання посада підпадає під чинний закон про люстрацію, але заради Богдана президент і його команда закрили на це очі, викликавши невдоволення політичних опонентів.

Робота з Коломойським, який відкрито називав Богдана своїм юристом, теж викликала невдоволення. І не тільки серед опозиційно налаштованих до Зеленського вітчизняних політиків і активістів, але й у західних партнерів України. Однак говорити про це вголос у дипломатичних колах не стали, а появу у вітчизняній пресі інформації про тиск на Зеленського з метою перешкодити призначенню Богдана на Заході м'яко спростували.

У Богдана був навіть короткий період співпраці з Блоком Петра Порошенка (БПП), представники якого нині нещадно критикують керівника ОП. У 2014-му він отримав непрохідне 74-е місце у списку БПП, але після переходу деяких депутатів у виконавчу владу все-таки мав потрапити в Раду. Однак взаємини Порошенка з Коломойським, клієнтом Богдана, на той момент зіпсувалися. І Богдан мандата не дочекався.

Осінній призов

Потім у житті Богдана почалася історія із Зеленським, яка невдовзі навряд чи закінчиться.

Голова ОП має великі плани на осінь — початок роботи парламенту дев'ятого скликання.

Новій Раді і новій більшості належить призначити Кабмін, ухвалити держбюджет і запустити у велике плавання цілі томи законопроектів.

У партії Зеленського заявили, що вони хочуть одразу, вже восени, ухвалити небачену досі кількість законів. Тому що президенту, мовляв, потрібні швидкі перемоги, щоб показати суспільству перші реальні та масштабні результати своєї роботи.

Арахамія розповів, що тільки у Гончарука з ОП лежить стос із сотні економічних проектів. І якщо Європейська бізнес-асоціація, Американська торговельна палата і Спілка українських підприємців дадуть на них своє "ок", всі ці документи одразу відправлять у парламент.

Загальний настрій підтверджує і Мар'ян Заблоцький, ще один майбутній депутат від СН. Зараз він розробляє законопроекти про боротьбу з корупцією в аграрній галузі. "Сподіваємося ухвалити ці закони буквально в перші тижні роботи Верховної Ради", — каже Заблоцький.

Але без Богдана заплановану швидкість ухвалення документів депутатам Зеленського не розвинути. І тому зараз, за словами представників СН, права рука президента думає над процедурами: для досягнення потрібного Зеленському результату потрібно максимально прискорити проходження документів через парламентські комітети і провести два читання-голосування у сесійній залі.

У будь-якому разі восени на Україну чекає поява жорсткої президентської вертикалі, основою якої стане парламентська монобільшість і обраний нею Кабмін. І в такій системі Богдан продовжить бути головною ланкою. "Центр політичних рішень залишиться в ОП, а депутати і прем'єр будуть статистами", — упевнений політолог Октисюк.

Богдан не схильний спілкуватися з пресою, якщо немає гострої політичної необхідності / Фото: president.gov.ua

Але ніщо не вічне під місяцем — проти Богдана рано чи пізно зіграє сама його посада. Рибачук із ЦентрUA каже про те, що політична кар'єра голови ОП — це дуже обмежений відрізок часу. "Керівники офісів знають, що вони приходять, умовно кажучи, на рік, і за цей час максимально збирають на себе весь негатив", — каже досвідчений колишній голова адміністрації Ющенка.

Що про це думає сам Богдан? НВ не вдалося цього дізнатися: керівник ОП не надав ані усних, ані письмових відповідей на запит редакції.

Він узагалі не схильний спілкуватися із пресою, якщо немає гострої політичної потреби. А після своєї вдаваної відставки навіть висловився у тому дусі, що нинішня влада для спілкування із народом не потребує посередницьких послуг ЗМІ.

Можливо, це лише жарт — у близькому колі Зеленського часто іронізують над вимогами опозиції або ЗМІ.

Наприклад, 7 серпня, буквально через тиждень після появи новини про "звільнення", президент заявив, що дійсно звільнив Богдана.

Мовляв, на сайті голови держави ще травнева петиція з вимогою відставки Богдана з посади голови Адміністрації президента набрала потрібну кількість голосів. І Зеленський, за його ж словами, виконав вимогу ще 25 червня, коли переформатував АП, перетворивши її на ОП.

Тому Богдана як голови АП вже немає. А Богдан як керівник ОП — це вже щось зовсім інше.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


У Дніпрі вже багато писали про корупційні схеми з будівництвом нового аеропорту за 2 мільярди бюджетних коштів, яке відбувається фактично в інтересах олігарха Коломойського.Але за кадром залишилася іс...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...