App Store Google Play

Drive Ukraine 2030: місце Дніпропетровщини у Транс’європейській транспортній мережі

08.08.2019 14:00
Drive Ukraine 2030: місце Дніпропетровщини у Транс’європейській транспортній мережі

На початку 2019 року 39 українських інфраструктурних проектів, що передбачені національною стратегією “Drive Ukraine 2030”, були включені до Індикативного плану розбудови Транс’європейської транспортної мережі.

“Drive Ukraine 2030” передбачає інтеграцію України у світову економіку та швидкий технологічний стрибок у сфері інфраструктури. Транспортна та інфраструктурна сфери міцно з’єднають Україну зсередини, а також забезпечать її повну інтеграцію до європейської та світової транспортної систем. Зокрема, у рамках реалізації стратегії передбачається будівництво нових автобанів, масштабний ремонт доріг, реконструкція та будівництво аеропортів в регіонах, впровадження нових систем та модернізація існуючи служб тощо.

“Drive Ukraine 2030» - Національна транспортна стратегія України на період до 2030 року, схвалена Урядом минулого року. Ми розробляли її за підтримки європейських партнерів і реалізовувати будемо також спільно. 39 українських інфраструктурних проектів, що передбачені “Drive Ukraine 2030”, включені до Індикативного плану розбудови Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). План підготовлено Європейською комісією та Світовим банком з метою розвитку транспортного сполучення в країнах Східного партнерства», - зазначав під час зустрічі з європейськими партнерами міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Дніпропетровська область з її потужною промисловістю, населенням та географічним розташуванням може розраховувати на одну з провідних ролей у реалізації стратегії “Drive Ukraine 2030”. Це дозволить регіону не тільки удосконалити свою інфраструктуру, а й налагодити нові зв’язки із Європою.

Як свідчить статистика, у минулому році 35,6% вироблених товарів підприємства Дніпропетровської області експортували до країн Європейського Союзу. За даними інфографіки проекту Представництва ЄС про перспективи та переваги Зони вільної торгівлі U open EU, у порівнянні з 2017 роком, цей показник зріс на 2,8%. Найбільше область експортує мінеральні продукти. До цієї категорії входять сіль, пемза, глина, вапно, руда, шлак, зола та інші продукти. Як повідомляє Головне управління статистики Дніпропетровщини найбільшими європейськими імпортерами товарів з Січеславщини є Польща – 9,3%, Угорщина – 4% та Чехія – 3,4% від загального обсягу експорту. Інтеграція транспортної системи України в систему ЄС дозволить збільшити ці показники в нашій області. Відповідно, економіка регіону, як і всієї України, відчує потужний імпульс і призведе до розширення економічних можливостей Дніпропетровської області.

Наразі економічні зв’язки — одна із головних складових на шляху до повномасштабної євроінтеграції України. Саме тому слід розглянути які перспективи має Дніпропетровщина в контексті такого масштабного проекту, як “Drive Ukraine 2030”.

Дороги

За повідомленням Міністерства інфраструктури України, з метою міжрегіональної транспортної інтеграції, а також інтеграції Сходу України у європейськомку напрямку, наразі реалізується проект будівництва автобану з Дніпра у напрямок ЄС. Окрім Дніпра подібні проекти планується реалізувати на Сумщині, Харківщині, Луганщині та Донеччині. У свою чергу, Дніпро та Полтаву має з’єднати нова траса. Ідеальним результатом будівництва нових автобанів та трас має стати те, що середній час перетину України з Півдня на Північ і з Заходу на Схід складатиме всього 10 годин.

Тут також слід зазначити, що наразі у Дніпропетровській області активно будують ділянки траси державного значення Дніпро-Решетилівка. Ця дорога дозволить їздити на Київ напряму, а не через населені пункти Петриківського й Царичанського районів. Загалом зведуть більш ніж 50 км об’їзної. Роботи на решетилівській трасі – з 2017 року. Дорожники вже успішно уклали понад 11 км автошляху. Крім того, облаштували ливневу систему, освітлення та біопереходи для перегону свійських тварин. Зараз монтують бар'єрне огородження. Остаточно чотирисмуговий автобан планують завершити у 2021 році, а повноцінно запустити — у 2022.

Авіасполучення

В рамках “Drive Ukraine 2030” також планується звернути увагу на одну із найболючіших тем для Дніпропетровської області — авіаперевезень. Наразі в регіоні функціонує два міжнародні аеропорти — у Кривому Розі та у Дніпрі. Втім, обидва летовища потребують значних капіталовкладень задля модернізації. Особливо болюче це зачіпає Дніпро, адже наразі аеропорт обласного центру не задовольняє потреби міста-мільйонника через відсутність належної інфраструктури та співпраці з лоукостерами. Ситуація навіть дійшла до того, що Запорізький аеропорт запустив маршрутку для підвозу пасажирів з Дніпра. За останній рік питання аеропорту стало №1 в інформаційному просторі, який стосується інфраструктури. Втім, наразі ситуація з реконструкцією існуючого чи будівництвом сучасного нового аеропорту так і не дійшла логічного завершення. Зокрема, на початку року в Мінінфраструктури оголосили про початок будівництва нового аеропорту “Придніпров’я” у Солоному, а вже влітку був опублікований тендер на розробку проекту реконструкції вже існуючого аерпорту “Дніпропетровськ”.

Наразі відомо, що на реконструкцію діючого аерпорту необхідно 2,7 млрд грн. Незважаючи на це, у найближчі роки в планах “Drive Ukraine 2030” все ж передбачено збільшення як внутрішнього, так і зовнішнього пасажиропотоку на авіалініях. Передбачається, що в Україні до 2030 року працюватимуть 50 аеропортів. При цьому очікуєтьс, що частка low-cost сегменту в авіапревезеннях складатиме не менше 50%. У разі реалізації задуманого Дніпропетровська область з її двома працюючими аеропортами зможе зміцнити міжнародні зв’язки та вкотре поліпшити власні економічні показники. Не слід забувати, що безвізовий режим з ЄС також має впливати на розвиток аеропортів на Дніпропетровщині, адже з кожним роком запит на швидкий і зручний транспорт до Європи лише зростатиме.

Залізниця

В рамках національної стратегії залізниця також відіграватиме одну із головних ролей. У планах України модернізація та закупівля рухомого складу, заміна колій під євростандарт, а також запуск прямих потягів до Європи. Відповідно до планів, всі ці три складові торкаються Дніпропетровської області.

Наразі з Дніпра вже можна дістатися Європи завдяки запуску прямого потягу до Перемишля. Вже з квітня 2019 року безпересадкові купейні вагони Дніпро-Перемишль курсують з обласного центру в складі поїзда № 86/85 Новоолексіївка-Львів, на станції Львів відбувається перепричеплення до поїзда № 90/89 Львів-Перемишль.

Окрім цього, підприємства Дніпра залучаються до модернізації рухомого складу. Так, в рамках міжнародного співробітництва між ПАО “Укрзалізниця” та General Electric передбачена модернізація локомотивів ТЕ10, що експлуатуються на вітчизняній залізниці модульними силовими установками Superscid. Модернізація відбувається на потужностях дніпровського “ДТРЗ”. Відзначається, що цей підхід виправдав себе на залізниці Казахстану де аналогічна модернізація була зроблена на 410 секціях локомотивів ТЕ10, що дозволило значно зменшити витрати на паливо та збільшити міжремонтний пробіг. При цьому ефективність роботи при експлуатації модернізованих локомотивів збільшилась у півтора рази. Отже, такі заходи не тільки поліпшують рухомий склад на залізниці, а і забезпечують дніпровські заводи необхідними замовленнями.

Інтеграція у європейську транспортну систему не може обійтися без заміни колій російсько-радянського стандарту на євроколії. Так, “Drive Ukraine 2030” передбачає, що на сполученні Київ-Одеса, Київ-Львів, Київ-Харків, Київ-Дніпро має бути замінена колія на колію європейського стандарту. Відповідно, з Дніпра до Львов, а звідти — до Європейського Союзу можна буде дістатися без дискомфорту у вигляді декількох годин очікування замін колісних пар у вагонів. Ба більше, євроколія дозволить потягам без затримок перевозити вантажі на великі відстані, що у свою чергу полегшить логістику як для українських, так і для європейських компаній.

Річкові перевезення

У свій час річка Дніпро, яка протікає через Дніпропетровську область, була частиною торгового шляху “Із варягів у греки”. Сьогодні в транспортному плані річка має великий потенціал, адже слугує одним із найдешевших шляхів для перевезення великих обсягів вантажів. “Drive Ukraine 2030” передбачає збільшення обсягів перевезення річковим транспортом до 50 млн. тонн на рік. Відповідно, на території Дніпропетровщини мають з’явитися нові вантажно-транспортні хаби, які матимуть позитивний вплив на економіку.

Також у найближчі три роки заплановано впровадження проекту технічної допомоги “Сприяння транспортного розвитку річки Дніпро”.

Цей проект розрахований на три роки. У ході його реалізації планується:

- адаптувати українську законодавчу базу для внутрішніх водних шляхів до законодавства ЄС згідно з Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, та міжнародними конвенціями, учасником яких є Україна;

- затвердити програму розбудови спроможності центральних органів виконавчої влади, які відповідають за формування та реалізацію політики на внутрішніх водних шляхах (ВВШ), а також відповідних підприємств, установ, організацій виконувати свої завдання у сфері управління та забезпечення діяльності на ВВШ України;

- затвердити пакет програмних документів щодо розвитку внутрішнього водного транспорту;

- затвердити та впровадити короткотерміновий план заходів з підвищення кваліфікації фахівців;

- розробити та затвердити комплексний план розвитку ВВШ річки Дніпро.

(не)фантастичний Hyperloop

Вважається, що будівництво Hyperloop – фантастика для України. Втім, у рамках “Drive Ukraine 2030” зазначається, що Україна стане “воротами” у Азію, через які буде прокладено Hyperloop. У стратегії запевняється, що територією України можуть пройти 5 з 11 глобальних гілок надшвидкісного наземного транспорту Hyperloop, з яких три прокреслені через Київ. Так, перша гілка з'єднає Китай, Європу та Канаду, друга — Азію, Близький Схід, Європу і Північну Африку, а третя — Іспанію і Китай. Дніпропетровська область також стане центром, через який проходитиме Hyperloop. Зокрема, з Дніпра і Кривого Рогу на такому транспортному засобі можна буде дістатися до Індії, а з Харкова, Донецька чи Одеси — в Америку. Що цікаво, до розробки та впровадження технології Hyperloop залучаються й дніпровські підприємства. Майданчик для тестування даного виду транспорту з'явиться в Дніпрі за підтримки партнерів, які будують Hyperloop в Мексиці. До проекту приєдналися Національна Академія наук, Octagonal Corporation, Південмаш, Каховський завод електрозварювального устаткування, Інтерпайп, Unit.City,  Агентство розвитку Дніпра, Український інститут майбутнього та Платформа розвитку інновацій.

За словами директора Південмашу, учасники робочої групи спілкувалися із засновником проекту Hyperloop One Ілоном Маском. Однак набагато більш активну участь в будівництві українського майданчика прийме компанія, яка займається будівництвом Hyperloop в Мексиці - вона буде консультувати робочу групу створеного Центру транспортних інновацій. Наприкінці минулого року в Дніпрі розіграли тендер на проведення економічних досліджень, обґрунтування перспектив та можливостей розвитку транспорту п'ятого покоління в Україні. Таким чином, Дніпропетровська область за сприятливих умов може стати локомотивом розвитку найсучаснішої технології не тільки в Україні, а і світі.

Розробка і реалізація стратегії “Drive Ukraine 2030” та інших супутніх проектів свідчить про те, що на сьогодні Україна стрімко рухається у бік Європейського Союзу. Проблеми, які існують зараз, планується побороти за майбутні десять років. “Drive Ukraine 2030” значною мірою торкається і Дніпропетровської області, яка є промисловим центром України й має колосальний потенціал до економічного зростання. Завдяки національній стратегії, регіон, як і вся країна, має отримати сучасну інфраструктуру європейських стандартів, а також пряме сполучення з країнами Європейського Союзу в рамках Транс’європейської транспортної мережі. Як наслідок, у разі повномасштабної реалізації стратегії “Drive Ukraine 2030” Україна у повній мірі стане інтегрованою частиною Європи.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...