App Store Google Play

Чому децентралізація - це важливий етап у розвитку туризму в Україні

01.08.2019 18:00
Чому децентралізація - це важливий етап у розвитку туризму в Україні

Вже не перший десяток років провідні європейські країни заробляють мільярди євро на туристичному бізнесі. Згідно із даними  Світової ради з подорожей та туризму (WTTC), лише у 2017 році частка туризму у світовій економіці склала 10,4%. З кожним роком вона лише зростає та продукує появу нових робочих місць для громадян. WTTC повідомляє, що кожна десята вакансія в світі пов'язана з туризмом, а загалом у галузі – близько 313 мільйонів робочих місць. 

Разом із цим, у порівнянні із середніми показниками по світу Україна отримує від туризму в десять разів менше вигоди. Відповідно, з одного боку можна говорити про те, що Україна є відсталою у туристичному плані, а з іншого - що Україна має потужний потенціал у розвитку туристичної сфери. Наразі частка туризму в Україні складає 1,5% ВВП, в той час коли світ демонструє показник у 10%. Це означає, що туризм може стати одним із важливих факторів економічного зростання нашої країни.

Україна має чим зацікавити іноземних та внутрішніх туристів, при цьому маючи одразу декілька "туристичних комплексів". Сьогодні в Україні турист може обрати активний відпочинок у Карпатах, посмакувати львівською кавою, прогулятися Чернівцями або багатим на пам'ятки Києвом, побачити запорожських козаків на Січі, прогулятися узбережжям Чорного та Азовського морів або ж взяти участь у "степовому сафарі" в Асканії-Нова. Втім, все це лише маленька частина від туристичного скарбу України. На сьогодні головною проблемою розвитку туризму є відсутність належної інфраструктури, яка б могла відкрити доступ до маловідомих туристичних об'єктів країни. Зокрема, таку ситуацію можна спостерігати у Дніпропетровській області.

"Гадаю, саме в нашому краї немає розуміння на всіх ланках - від бізнесу до влади, що регіональний туризм розвивати потрібно. Через падіння в 1990-ті роки сільської інфраструктури порівняно з міським та, загалом, світовим туризмом обласні місця демонструвати на високому рівні соромно. Але добре, що там, де сьогодні сільські громади очолили молоді і активні люди, які завдяки децентралізації змогли використати гроші на розвиток селищ – там є, що показати і є, чим поділитися з гостями. Це не історичний туризм, а, скоріше, мотиваційний – який демонструє та поширює в суспільстві позитив, який усім зараз потрібний. Ми з постійними екскурсантами з захопленням слідкуємо за змінами в селищах Волоському, Спаському, Єлизаветівці, в деяких вже побували, в деяких – лише плануємо. Звісно, їм теж насправді потрібна наша підтримка. Тож єднаймося в розбудові України», - розповів Дніпрограду краєзавець та засновник екскурсійного клубу "Дніпро" Віктор Єкшов.

Голова екскурсійного клубу відзначає користь реформи децентралізації, яка наразі прямо впливає на інфраструктуру. 
Наприклад,  наразі нещодавно утворена Петриківська ОТГ самостійно впроваджує стратегію свого розвитку, де основним пріоритетом стане саме розвиток туризму. Додаткові ресурси, які отримала громада внаслідок проведення реформи децентралізації, дозволяють ОТГ розвивати туристичну сферу.

Слід додати, що у 2017 році бюджет Петриківської сільради становив 18 млн гривень, а після об’єднання бюджет ОТГ зріс до 84 млн гривень.

Директор Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна розповіла, що під час реалізації децентралізації в усіх областях України створено 877 ОТГ. З яких 63 громади успішно функціонують на Дніпропетровщині. В переспективі створення ще 92 ОТГ. 
"На сьогодні всі ОТГ отримали в комунальну власність землі державної власності. За нашими підрахунками, наприклад, Дніпропетровщині земельні ресурси додають 1,5 млрд грн в бюджет. Також в ході процесу реформи в розпорядження місцевим управлінням передали об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури і ЖКГ. Це призвело до поліпшення інфраструктури і відповідно якості послуг, які там надаються", - повідомила Олена Тертишна. 

Як наслідок децентралізації, місцеві громади отримали можливість реалізовувати великі інфраструктурні проекти, відновлювати комунальний електротранспорт, житлово-комунальне господарство, покращувати благоустрій. Відповідно, це значно підвищує рівень послуг, які можуть отримати туристи на території таких громад.

Інфраструктура грає одну з найважливіших ролей у туристичній привабливості будь-якого регіону чи міста. Європейські міста славляться своєю доступністю усіх цікавих місць, що значно збільшує потік туристів і стимулює їх повертатися в такі місця знову і знову. Таким чином, якісна інфраструктура запускає великий механізм, який виробляє "туристичний продукт" і дає імпульс для розвитку економіки. Експерти, що працюють у сфері туризму підтверджують такий розклад справ.

"Наприклад, у Солоному в історичному будинку Бергманів, окрім музею, знаходиться ще чотири установи! Експонати там шикарні, але належних умов для їхнього розміщення немає. Уявіть, якщо там за пару років таки з’явиться новий аеропорт, то гості будуть зацікавлені за вільного часу подивитися місцеві цікавинки. А це не тільки музей – це й стародавній вулкан на теренах району, і, наприклад, готська фортеця в селищі Башмачці, про яку, окрім чорних археологів, не знає переважна більшість місцевих мешканців. А дехто подейкує, що їй близько 1700 років! Навіть навколо цих об’єктів немає ніяких елементів інфраструктури, навіть банальних інформаційних табличок. До багатьох місць просто не під’їхати, до деяких історичних та природничих об’єктів треба дертися крізь хащі. Це, звісно, додає нашим подорожам екстриму… Але обласні пам’ятки за правильної туристичної подачі будуть набагато цікавішими за об’єкти міста Дніпра", - зазначає Віктор Єкшов.

Також слід пам'ятати, що громади обмежені територіально. І якщо на своїй території громада може активно розвивати усі інфраструктурні проекти, то за її межами велику роль все ж продовжують грати державні структури. Такий конфлікт можна розглянути на прикладі Нікопольщини - краю, де у свій час знаходилися п'ять козацьких січей. Цей край насичений пам'ятками козацької доби та древніми курганами. Окрім цього, тут розкинулося Каховське водосховище, яке додає привабливості Нікопольщині. На території району успішно функціонують різноманітні культурні та історичні організації, що займаються популяризацією туризму. Проте, за останні роки цей багатий на туристичні місця край залишається буквально ізольованим від світу. Проблема полягає у жахливому стані траси, яка з'єднує Нікопольщину з іншими великими містами регіону та України. Дорога знаходиться на балансі Укравтодору, який не залежить від місцевих органів влади. Як наслідок, "напрямок" (називати це дорогою просто гріх)  у бік Нікополя відлякує туристів та туристичні кампанії. Через це місцеві громади втрачають значні кошти й свій статус. На цьому прикладі можна побачити різницю між підходом загальнодержавних структур та місцевих.

Органи місцевого самоврядування розуміють які питання слід вирішувати у першу чергу, в той час коли загальнодержавні органи "затикають дірки" відповідно до запитів регіонів. Отже, децентралізація дозволяє громадам бути відповідальними за свою землю, що є однією з основних цінностей європейського суспільства.

Звичайно, що туризм це не лише про економічну вигоду, а і про культурний розвиток. Європа будує свою життєдіяльність на основах, які закладалися тисячі років. Мешканці ЄС мають свій менталітет, що сформувався на досвіді предків. Саме пам'ять про цих предків і їхню історію й формує поняття "європейський менталітет". Формування європейського менталітету в українців також залежить від того, наскільки вони знають про свою історію. І саме туризм може якнайкраще розповісти їм про це. Тому можна сказати, що туризм має дві важливі сторони - економічну і культурну, які доповнюють одне одну.

Важливо, що сьогодні більшість місцевих громад розуміють важливість інфрастуктури. Вкладаючи гроші в дороги й інші подібні об'єкти, громади дозволяють економіці розвиватися. Для туризму інфраструктура має критичне значення, адже туризм це в пергу чергу подорожі. В рамках реформи децентралізації, що є однією з ключових реформ на шляху Україин до Європейського Союзу, в громадах активно проводиться робота з удосконалення інфраструктури. Це дозволяє туристам відчувати себе набагато вільнішими й відвідувати більше цікавих місць. Для України це грає важливу роль, адже вона має колосальний потенціал для зростання й розвитку туристичної сфери. Наслідком такого розвитку стають економічні та культурні вигоди, які позитивно впливають на суспільство. Саме тому сьогодні децентралізація і туризм йдуть пліч-о-пліч й разом несуть позитивні зміни в українські регіони.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...