App Store Google Play

Хто думає про молодіжну політику в Україні?

19 Липня 18:00
Хто думає про молодіжну політику в Україні?

Вже за два дні в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори. Кандидати у народні депутати активно агітують за свою кандидатуру,  ставлячи акценти на розвиток економіки та соціальних питань в Україні. Часто партії хизуються великою кількістю молоді у своїх рядах, натомість у програмах здебільшого забувають про молодь, зокрема про молодіжну політику.

Члени громадської організації "Спільнота активної молоді -САМ" дослідили програми кандидатів-мажоритарників у народні депутати та власне самі партії на наявність у програмах стратегії розвитку молодіжної політики в України. Адже молодь - левова частина виборців, найбільш енергійна і продуктивна частина українського суспільства. Разом із старшим поколінням вона несе відповідальність за розвиток і майбутнє держави, за історичну та культурну спадщину свого народу.

Молодіжна політика і партія у Дніпрі

В розвинених демократичних країнах політичні програми партій та кандидатів на представницькі позицій слугують дороговказом та планом дій, які кандидат планує здійснити за допомогою владних механізмів. Окремим блоком в передвиборчих програмах має виступати категорія, присвячена молодіжній політиці.

Почнемо з тих, хто взагалі не згадав про молодіжну політику в передвиборчих програмах – це висуванці від політичних партій «Сила і честь», «Громадянська позиція», «Сила людей», «Голос» та «Слуга Народу».

Всеукраїнське об’єднання "Свобода" згадує по молодь лише у декількох реченнях. Зокрема обіцяє розпочати поступове введення індивідуальної накопичувальної системи для молоді (пенсійна реформа) та забезпечити дешеві державні кредити на житло для молодих сімей.

«Європейська Солідарність» говорить, що українська молодь має отримати можливості для освіти, працевлаштування і розвитку за підтримки прозорих державних програм. Також у документі є теза про підтримку громадських ініціатив і діяльності інститутів громадянського суспільства.

«Має бути посилена шляхом розширення повноважень і надання місцевого та державного фінансування. Має бути посилено громадянську освіту – навчання громадян захисту своїх прав, недопущення маніпуляції їхньою думкою», - йдеться у передвиборчій програмі.

Партія «Батьківщина» досить широко розписала свою стратегію розвитку молодіжної політики в Україні. Втім, згадуються лише економічні засади у цьому питанні. Наприклад, партія обіцяє створити законопроект про повне безкоштовне навчання для всіх школярів і студентів, незважаючи на те, приватний це чи державний заклад.

Кандидати від «Батьківщини» також говорять про податкові пільги кожному роботодавцю, який візьме на першу роботу випускників вишів. Також у передвиборчій програмі йдеться про довгострокове банківське мікрокредитування для всіх типів бізнесу. Такі мікрокредити будуть надаватися у обсязі до 100 000 доларів, без застави – на основі обов’язкового страхування ризиків та під 3% річних.

Окрім того, згадуються й іпотечні кредити із страхуванням від державного фонду на житло та підтримку сімей із дітьми. 

«Радикальна партія Ляшка» обіцяє тільки програму доступного житла для молоді. «Щоб сім’ї з дітьми не по кутках тинялися, а мали власне житло», - пояснюється у програмі.

«Щоб рівень оплати праці був як у Європі, щоб молодь мала всі можливості для старту успішної кар’єри і кожен міг облаштувати омріяне житло, а автомобіль – не був би розкішшю», - це обіцяє партія «Самопоміч». Також у планах запровадити конкуренцію серед університетів через проектне фінансування науки та інновацій для 10 найкращих вишів. Повернути науку в університети, започаткувати грантову підтримку наукових досліджень. І знову ж таки - запровадити програму забезпечення житлом багатодітних та допомагати при народженні дітей.

Політична партія «Українська стратегія Гройсмана» має на меті створити сучасну професійну освіту за стандартами ЄС, нову якість вищої освіти та розбудувати системи освіти дорослих для навчання впродовж життя. 

«Рух новий сил Михайла Саакашвілі» також згадує лише про освіту. Зокрема, про «усунення бар’єрів на ринку освітніх послуг; фінансування за принципом «гроші прямують за учнем/студентом»; стипендії найкращим студентам на навчання в найкращих університетах світу.

24 округ

По 24-ому округу балотується 13 кандидатів. Серед яких троє взагалі не згадали про молодіжну політику у своїх передвиборчих програмах. Це представники партій «Опозиційний блок» Олександр Віленський (до речі хлопцю 22-роки і дуже дивно, коли сама молодь ігнорує питання свого розвитку), «Опозиційна платформа – За життя» Олег Семенко та самовисуванці Олександр Чебанов, Олег Говоруха.

Перша у списку за алфавітом – Ольга Барановська. У програмі говорить про створення місцевих муніципальних фінансових та фондових установ, для пільгового кредитування молодих сімей та молодих спеціалістів на придбання житла або для відкриття власної справи.

Далі - Юрій Береза, який збирається підтримувати талановиту та обдаровану молод, розвивати спорт. Те саме обіцяє й кандидат Віктор Найдьонов.

Представниця «Соціалістичної партії» Яна Бутиріна обіцяє, що усі молоді спеціалісти, випускники вишів та профтехучилищ, будуть забезпечені першим робочим місцем у державних установах. А комерційні організації в обов’язковому порядку прийматимуть випускників на відповідні їхній освіті вакансії. Втім – поки жодної конкретики чи стратегічного порядку.

Самовисуванка Юлія Гершин у своїй програмі наголошує, що молодь – майбутнє країни.

«Держава повинна вирішувати проблеми студентства, в тому числі питання працевлаштування.  Обіцяю сприяти залученням іноземних інвестицій та грантових програм для розвитку культурно-освітніх програм для молоді в інших країнах світу. Розширити державну програму пільгового кредитування доступного житла для молоді. Завищені стипендії від держави талановитим студентам  Залучати міжнародних донорів до оновлення обладнання шкіл, дитячих садочків, будинків культури, соціальних об’єктів та об’єктів інфраструктурного забезпечення», - йдеться у її програмі.

Про стипендії та якісну освіту також говорять кандидати Дмитро Киселевський та Сергій Ісхаков. Киселевський також пропонує підвищувати якість інженерної, професійно-технічної та STEM освіти Валерій Петренко взагалі використовує загальну фразу - «молодь – впевненість у майбутньому та надійні перспективи.

25 округ

З 18 кандидатів про молодіжну політику забули аж 13 осіб. Це самовисуванці Віталій Бричка, Віктор Волков, Віталій Заєць, Яна Копєйкіна, Загід Краснов, Максим Курячий, Олег Кучін, Семен Юрченко, Михайло Яценко, Роман Сердюк. Кандидати від партій -  «Сила і честь» Владислав Котов, «Європейська Солідарність» Юлія Сегеда та «Опозиційна платформа – За життя» Олексій Лещенко.

Кандидат від «Слуга народу» Максим Бужанський збирається зробити так, аби Держава інвестувала у молодь, її освіту, здоровий спосіб життя, масовий спорт.

«Потрібно створювати умови для зайнятості молоді, підвищувати престиж технічних спеціальностей. Ми сьогодні повинні закласти кадровий потенціал, який знадобиться нам через 15 років», - йдеться у програмі.

Самовисуванець Руслан Вишневецький обіцяє впровадити безкоштовну позашкільну освіту для дітей та молоді, за рахунок місцевих бюджетів та субвенцій з державного бюджету. А Владислав Малько - залучати молодь до освітніх, культурних та спортивних проектів.

Сергій Черкаський у передвиборчій програмі говорить про масштабну програму підтримки молодіжного підприємництва та стартапів, проте знову ж таки – ніякої конкретики.

Представник партії «Опозиційна платформа» Артем Решетилов обіцяє відновлення будівництва соціального житла для молоді повернення підвищених соціальних виплат при народженні дітей;  Поширення та підвищення культурного розвитку суспільства; Створення нових, доступних спортивно-оздоровчих проектів.

26 округ

Тут балотуєься 35 кандидатів. У 16 з них у передвиборчих програмах згадки про молодь немає.  Це самовисуванці Сергій Артеменко, Олена Базайкова, Наталія Бекерова, Олександр Водолазький, Сергій Єрмолаєв, Олександр Корінний, Максим Кривда, Альона Курасова, Юліан Кургузов, Ігор Макаренко, Юрій Панащенко, Андрій Пугач, Кирило Чернявський, Олександр Чмих, Вадим Шуйдін, Євген Явштушенко та кандидат від «Опозиційна платформа – За життя» Геннадій Гуфман.

Про програми із працевлаштування, збільшення коштів на родини з дітьми та кредитування задля купівлі житла говорять кандидати-самовисуванці В’ячеслав В’язов, Артур Вовк, Олег Чередніченко, Любов Хоміч, Костянтин Одолад, Ірина Назарюк та Віталій Танцюра.

Кандидат від «Слуги народи» Кирило Нестеренко до вищезазначеного списку додає державну підтримку та рік пільгового оподаткування для молодих підприємців.

Самовисуванець Павло Кисельов обіцяє сприяти виділенню з державного та місцевого бюджетів цільових коштів на фінансування державної молодіжної політики, залучатиму матеріальні і фінансові ресурси підприємств, установ і організацій, об'єднань громадян, заінтересованих у роботі з молоддю.

Олександра Кливома залучатиме молодь до освітніх та культурних проектів, а Олександра Зеленюк та висуванка від партії «Опозиційний блок» Наталія Гончаренко сприятимуть розвитку молодіжного спорту.

У своїй передвиборчій програмі самовисуванка Оксана Ліберман зазначає, аби молодь змогла гідно увійти до самостійного життя, необхідно: забезпечити умови для активної участі молоді в державному і громадському житті шляхом створення і підтримки молодіжних громадських організацій, розвитку молодіжної ініціативи в усіх сферах життя; забезпечити молоді рівні можливості для одержання безкоштовної і якісної вищої освіти; сприяти працевлаштуванню молоді, створюючи молодіжні центри зайнятості і клуби роботи, проводячи ярмарки вакансій. Гарантувати молодій людині право першого робочого місця; створити надійні правові гарантії і пільги для молодих підприємців.

Кандидат від партії «Батьківщина» повністю дублює програму партії, про яку ми писали вище.

Самовисуванець Андрій Сарвіра виступає «за збільшення незалежних університетів. А Петро Харченко обіцяє домогтися збільшення фінансів для науково-технічних центрів для дітей і молоді.

27 округ

Восьмеро з 17 кандидатів у народні депутати не згадують про молодіжну політику у своїх передвиборчих програмах – самовисуванці Юрій Татарников, Сергій Окунинець, Денис Кирпенко, представники партії «Патріот» Юлія Більцан, «Разом Сила» Денис Гордєєв, «Опозиційний блок» Сергій Нікітін, Сила і Честь» Олег Толкачов.  Представник партії «Батьківщина» вже традиційно дублює програму партії.

Цікаво, що самовисуванець Антон Єфіменко усю свою передвиборчу програму присвятив молоді, зокрема студентству. Він також обіцяє пільгові умови оподаткування для підприємств, які щороку запрошують на роботу молодих спеціалістів. Окрім того, законодавчо встановити обов’язок держави забезпечувати робочим місцем студентів які навчаються за державним замовленням з конкурентним рівнем заробітної плати.  Розробити державну програму пільгового кредитування для абітурієнтів, що мають бажання навчатися за контрактною формою навчання. Модернізувати та актуалізувати навчальний процес.

Самовисуванець Ігор Майденко наголошує, що ініціативна та активна молодь округу має отримувати всі варіанти для реалізації. А Держава повинна створювати умови для того, щоб молодь залишалась працювати в Україні, та мала розвиток і перспективи.На жаль, знову жодного конкретного рішення чи пропозиції.

Кандидати від партій «Слуга народу» В’ячеслав Медяник, «Європейська Солідарність» Тетяна Ричкова та самовисуванець Вадим Протасом обіцяють фінансувати та розвивати молодіжні організації, запроваджувати патріотичне виховання.

Самовисуванка Анжеліка Пилипенко також збирається розробити проект на підтримку патріотичної освіти дітей та молоді. Також підтримує ідею «перше робоче місце» задля гарантованого працевлаштування випускників вишів.

В свою чергу, Євгеній Сніда у своїй програмі акцентує увагу лише на студентах. Зокрема, обіцяє повернути стипендіальне забезпечення студентів, які навчаються за державним замовленням та мають за підсумками екзаменаційної сесії середній бал «4» (як це було раніше); розробити окремий законопроект про органи студентського самоврядування, у якому передбачити вичерпний перелік прав, завдань та обов’язків, практичний механізм їх фінансування з подальшим наданням права юридичної особи; створити для студентів гідні умови для навчання та проживання: розробити комплексну державну цільову програму «Студентське містечко» та на законодавчому рівні передбачити щорічні видатки на модернізацію й капітальне осучаснення гуртожитків та аудиторного фонду, забезпечення гуртожитків автоматизованими системами цілодобового доступу; поступово відмовитися від заочної форми навчання та запровадити дуальну освіту.

Кандидат від партії «Опозиційний Блок» Захар Терещенко говорить про зниження відсоткових ставок кредитів на придбання житла, створення фінансованих з держбюджету наукових центрів на базі університетів, заохочувати дослідницьку діяльність, особливо в суміжних областях, широке впровадження всіх можливостей дистанційного навчання в умовах поширеності інформаційних технологій підніме українську освіту на новий щабель, створення мережі центрів творчості та спортивних майданчиків та модернізацію гуртожитків.

28 округ

Тут балотується всього восьмеро осіб. Лише у двох у програмах є згадки про молодь, проте досить загально та опосередковано. Зокрема Іван Куліченко пише, що хоче, аби молодь володіла передовими технологіями, здобувала якісну освіту, яка забезпечить їм працевлаштування та простір для самореалізації. І не за кордоном, а у своїй країні, своєму славетному місті, у своєму районі. А Євген Поляруш залучатиме молодь до спортивних та культурних проектів.

Всі інші – «Патріот» Костянтин Більцан, «Батьківщина» Володимир Козар, самовисуванка Тетяна Лампіка, «Слуга Народу» Юрій Мисягін, «Опозиційний блок» Наталія Начар’ян та «Опозиційна платформа – За життя» Валерій Чорних – про молодь, мабуть, забули.

29 округ

На цьому окрузі 19 кандидатів у народні депутати. І 12 з них не мають у передвиборчій програмах згадок про молодь. Це кандидати від партій «Опозиційна платформа – За життя» Олександр Юрчак, «Свобода» Василь Сектименко, «Разом Сила» Олександр Максименко, «Патріот» Едуард Капуста, «Сила і Честь» Ігор Камінський, «Самопоміч» Владислав Колесников, «Слуга народу» Сергій Демченко та самовисуванці Сергій Джихур, Юрій Кісель, Вікторія Припадчева, Станіслав Тягло та Олександр Широких.

Кандидат від партії «Батьківщина» Володимир Гарькавий обіцяє зупинити відтік прогресивної та талановитої молоді, зробити усе можливе для збереження інтелектуального ресурсу. Максим Голосний хоче «ввести загальнонаціональні управлінські всеобучів для молоді на рівні державних програм, які направлені на якісно новий розвиток суспільства».

Дмитро Кошка від партії «Європейська Солідарність» обіцяє створити умови для всебічного розкриття дитячих талантів, та патріотичного виховання молоді. А Сергій Мельник від «Опоблоку» збирається підвищити якість освіти.

Самовисуванець Віталій Маслов говорить, що всіх випускників вищих навчальних закладів та професійно-технічних училищ треба забезпечити першим місцем роботи із належною оплатою.  

Чому молодіжна політика це важливо

Як бачимо навіть не всі партії та кандидати згадують про молодіжну політику у своїх передвиорчих програмах. А ті, хто згадує – говорить загальними фразами й не до кінця розуміє сенс цього терміну.

Молодіжна політика – це ціла системи дій, що має впроваджуватися на державному рівні. Ці дії мають бути спрямовані на підвищення ролі й перспектив молоді в суспільстві. Займатися нею повинні певні суспільні інституції, які діють як сполучна ланка між державою і молоддю. Адже держава не може розвиватися без підтримки молоді, а молодь – реалізуватися, інтегруватися в соціумі без відповідних дій з боку уряду. Тож молодіжна політика і є той процес, який повинен забезпечувати їхню комунікацію та налагоджувати ефективну взаємодію.

Але ця модель, на жаль, поки що не функціонує в Україні належним чином. Ба більше, словосполучення «молодіжна політика» трапляється тільки на сторінках законів і постанов. Спитайте у пересічного громадянина, що для нього означають ці слова, і здебільшого побачите спантеличений вираз обличчя свого респондента.  

За словами головного експерта групи Реанімаційного пакету реформ "Молодіжна політика" Юрія Юзича, досі в Україні це питання не є врегульованим. На державному рівні молодіжною політикою мають займатися відповідний парламентський комітет та Міністерство молоді та спорту.  Проте наразі ті невеликі кошти, які виділяються з бюджету на молодь, йдуть саме на спорт, а молодіжні рухи й організації українські урядовці чомусь оминають Наслідком цього є низка обізнаність українців щодо суті й діяльності молодіжної політики і ще нижчий показник суспільно-політичної активності людей.

«Протягом двох років ми намагалися переконати депутатів підтримати законопроект, яких був розроблений ініціативною групою РПР, про запровадження стандартів Ради Європи для молодіжних центрів і децентралізації роботи з молоддю. Проект закону спрямований на те, щоб в Україні почали діяти стандарти для роботи молодіжних центрів, які вже успішно працюють у країнах Євросоюзу. Розвиток молодіжних центрів та покращення якості їх роботи дасть можливість молоді розвивати свої навички і долучатись до активного громадського життя країни. Втім проект був провалений», - розповів Юрій Юзич.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...