App Store Google Play

Як майбутні парламентарі підтримуватимуть децентралізацію

17 Липня 18:00
Як майбутні парламентарі підтримуватимуть децентралізацію

Однією з найуспішніших реформ в Україні за останні роки стала реформа децентралізації. ЇЇ впровадження не викликало значного спротиву ані у чиновників, ані у простих людей. Доволі швидко громадяни відчули її користь, а якість і темпи впровадження відзначили міжнародні партнери. Децентралізація впроваджується на вимогу і за прикладом Євросоюзу.

Реформа передбачає відповідальність органів місцевого самоврядування перед виборцями – за ефективність своєї роботи, а перед державою – за її законність. Її мета - формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя,  узгодження інтересів держави та територіальних громад.

На разі Україна перебуває в неочікувано стрімкому виборчому процесі. Вже за кілька днів відбудуться дочасні парламентські вибори. Політичні партії, які вже зовсім скоро будуть визначати політику держави, декларують свої наміри у партійних програмах. Не факт, що після виборів вони згадають про свої передвиборчі декларації, та все ж видається важливим проаналізувати програмні засади найбільш рейтингових політичних гравців. Особливо з огляду на те, що ключовими наразі стають нові політичні сили, про ідеологію яких нам практично нічого не відомо.

Тож як партії у своїх програмах планують впроваджувати важливу, і одну з небагатьох успішних реформ, розбиратимемось далі.

Партія з найвищим рейтингом за соціологічними дослідженнями «Слуга народу» обіцяє зробити владу очищеною, оновленою та відповідальною:

«Проведемо децентралізацію влади відповідно до європейських норм: передамо максимум можливих повноважень виконкомам місцевих рад, перетворимо державні адміністрації на префектури європейського типу», - йдеться у програмі.

З одного боку у програмі згадано про реформування органів виконавчої влади, що добре, а з іншого - нічого не сказано про територіальну реформу (об’єднання громад, реформування районів).

В свою чергу, партія «Опозиційна платформа - За життя» обіцяє "реальне народовладдя":

«Головна умова для позитивних змін — формування досвідченої та відповідальної перед народом влади! Першочергові кроки: проведення реформи політичної системи, забезпечення переходу до парламентської республіки та розширення повноважень місцевого самоврядування. Обласні та районні ради отримають можливість створювати виконавчі комітети, а люди – право на прямих виборах обрати керівників регіональної влади».

Звідки випливає, що ідеологічні засаді партії не орієнтуються на децентралізацію в цілому.

У партії Святослава Вакарчука «Голос» зазначають наступне:

«Ми будемо передавати більше повноважень і ресурсів на місця. Закріпимо децентралізацію та новий територіальний устрій у Конституції. Ми перемістимо прийняття рішень якомога ближче до тих, кого вони стосуються безпосередньо. При цьому будемо максимально сприяти подальшому створенню і розвитку об’єднаних територіальних громад. Ми створимо умови для залучення якісних кадрів та ефективного управління на місцях. Ефективна робота місцевих органів влади важлива для щоденного життя людей».

Але у витягу з офіційної програми партії, поданому до ЦВК про децентралізацію не згадується. Існує лише посилання на повну версію програми.

В програмі партії Петра Порошенка «Європейська Солідарність» викладено доволі скупа теза в порівнянні з програмою БПП 2015 року:

«Завершення децентралізації і подальше проведення адміністративної реформи наділить громади більшими повноваженнями і коштами для їх реалізації».

Під час своїх виступів п’ятий президент впевнено заявляє про намір підтримувати реформу №1, але як бачимо у програмі, планується не поглиблення, а лише завершення реформи.

Ну і наостанок, ТОП-5 партій, які лідирують за соцопитуваннями, замикає «Батьківщина». В програмі взагалі відсутні слова "децентралізація" та "самоврядування".

Партійна програма взагалі немає прив’язки до реформ, які нині тривають, тож, вочевидь, «Батьківщина» не має наміру впроваджувати і поглиблювати реформу №1.

У більшості програм партії викладають намір наслідувати досвід країн ЄС і впроваджувати децентралізацію. Проте чи виконають вони свої обіцянки – покаже час. Зі свого боку, редакція Дніпрограду слідкувати за розвитком подій та інформуватиме про реальний стан децентралізації і її вдале завершення чи (можливо) сумне незавершення.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...