App Store Google Play

Разом з Росією — це прірва

08.07.2019 14:00
Разом з Росією — це прірва

Це російськомовний журнал для інтелектуалів, тому цілком доречно написати для них пояснення ідеї, вираженої в заголовку. Українським націоналістам, навіть таким поміркованим, як я, подібні пояснення не потрібні, а ось розумним, але тим, хто не визначився, вони стануть у нагоді (до речі, наголос у слові «пропасть» можете ставити в будь-якому місці).

Якщо не бути націоналістом, то ідея міцного миру і тісної співпраці з Росією виглядає привабливо. Росія більше розвинена в економічному сенсі, має величезний ринок для українських товарів, готова інвестувати в Україну, коли Захід не готовий. Вона дає нам транзитний доступ на ще більші ринки, готова розвивати коопераційні проекти у сфері технологій. Зрештою, жили ж ми досить дружно з 1991-го до 2013-го. Чому це неможливо?

Почну з того, що ми незадоволені станом справ у країні. Всі незадоволені. І більшість незадоволених звертають увагу насамперед не на армію, мову і віру, а на верховенство права, економічну свободу і корупцію. Як нам досягти рівня економік розвинених країн, а також їхнього рівня захисту прав власності та цивільних свобод, ефективності держуправління, їхнього рівня освіти та охорони здоров’я?

Росія з жахливою швидкістю рухається назад по осі часу
Відповідь складна, але виражається одним словом: модернізація. Нам потрібно модернізувати країну. Це слово має не тільки зовнішній сенс — оновлення, але і глибший — переведення країни в модерн, у сучасність із середньовіччя, де вона застрягла. Ви ж не будете сперечатися, що закрита економіка «баронів"-олігархів, кланова політика, пасивні громадяни, які очікують дива від короля і гречки від барона, — це середньовіччя?

Такий перехід вдався не більше ніж 40 країнам у світі. Спочатку окремі країни Західної Європи, а потім хвиля покотилася на схід у 1848-му і 1918-му, відкотилася у 1939-му, повернулася у 1989-му, а тепер от прийшла нарешті й до нас.

Механіка цього переходу добре вивчена наукою, про це написано сотні хороших книг. Незалежно від термінології сенс один: потрібно зламати опір старих еліт, що утримують контроль над економікою і політикою, і дати доступ до них всім громадянам.

Правда полягає в тому, що з Росією ми ніколи не зможемо цього зробити. Тому що Росія не зможе зробити цього сама для себе і не дозволить нам. Модернізацію Росії почав ще Петро I, рубаючи бороди боярам і будуючи армію за західним зразком. Однак весь час виходило так, що із західного зразка Росія брала тільки армію і моду. В підсумку до XX століття зникли стрільці та косоворотки, з’явилися танкові дивізії й англійські костюми, але так і не народилися ні парламентаризм, ні незалежні суди, ні автономія університетів, ні вільний ринок, ні відокремлення релігії від держави (проголошення державою атеїзму таким вважатися не може), ні гуманізм і верховенство права — ті речі, на яких базується модернізація.

Ба більше, ми бачимо, як у сучасній Росії ці базові інститути поважають все менше, а їхні залишки поступово зникають. Росія рухається назад по осі часу, впроваджуючи у себе все більш архаїчні форми інститутів, крім того, в окремих регіонах (Північний Кавказ) це відбувається із жахливою швидкістю.

Росія — типова континентальна імперія, якій для збереження кордонів необхідно залишатися домодерною: будь-яка спроба модернізації викличе колапс. Іншим типовим прикладом такої імперії була Австро-Угорська. Морська імперія, на зразок Британської, може дозволити собі модернізуватися самостійно, утримуючи колонії в середньовіччі. Континентальна ж імперія змушена і гальмувати модернізацію, і тим паче, утримувати від неї колонії (особливо в соціально-політичному, управлінському, правовому, культурному сенсі) — навіть якщо у промисловому сенсі вона в них вкладає, як це трапилося із нами в радянську епоху.

В кінці необхідно сказати декілька слів про націоналізм. Кардинальна зміна уявлень про простір, час, світ і людину, яка несе із собою модерне мислення, внаслідок має не тільки науково-технічний прогрес, а й відчуття єдності великих мас людей, пов’язаних спільними цінностями. Так народжується націоналізм. Ми пізні модернізатори, і тому наш націоналізм нагадує європейські зразки XIX століття. У принципі, ми нині переживаємо свої 1848-й і 1918-й в одному флаконі, тоді як імперія рухається у протилежному напрямку. Тому нам не по дорозі.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...