App Store Google Play

Січеславщина туристична: куди податися мандрівникам

27.06.2019 18:00
Січеславщина туристична: куди податися мандрівникам

Січеславський край багатий на різноманітні туристичні атракції, але не всі вони відомі широкому загалу любителів мандрів. Ба більше, значна кількість туристичних об’єктів по суті ізольована від великих міст через критичний стан інфраструктури. Втім, краєзнавці та організатори мандрів у степи Січеславщини все ж не полишають своєї роботи і активно залучають громадян до вивчення історії та природи нашого краю.

Так, одним із натхненників та організаторів подібних мандрів в нашій області є Віктор Єкшов — засновник екскурсійного клубу “Дніпро” та віднедавна голова обласної “Просвіти”. Разом із своїми однодумцями, колегами істориками та краєзавцями Пан Мандрівник проклав туристичні шляхи чи не у кожен куточок Січеславщини. Скориставшись порадами Віктора Єкшова ви можете дізнатися більше про цікаві місця області та запланувати невеличку подорож на найближчі вихідні.

ТОКІВСЬКІ ВОДОСПАДИ

Перше місце, яке Віктор Єкшов радить відвідати — унікальні Токівські водоспади. Це диво природи розкинулося на річці Кам’янка поблизу селищ Токівське, Шолохове та Червоний Ток.

“Тут можна відчути, що таке природне джакузі, відчути силу води, як то було на Дніпрових порогах. Тут збереглися пороги, які і утворюють це унікальне місце. Це кілька каскадів на річці Кам’янка. Тут місця унікальні, неймовірно красиві, земля не розорена, бо всюди в степу виходять рожеві граніти. Це могла б бути картинкою для природнього заповідника”, - розповідає Віктор Єкшов.

При цьому Пан Мандрівники відзначає, що Токівські водоспади поки що не користуються значною популярністю у мешканців регіону. В першу чергу це пов’язано із поганим станом доріг та віддаленістю туристичного об’єкту. Проте, ті сміливці, які все ж вирішать дістатися цього місця, отримають незабутні враження та зможуть насолодитися купанням у прохолодній річці, яка омиває пороги. Тут варто додати, що подорожувати водоспадами слід у супроводі когось із місцевих мешканців, адже каскад гранітних виступів є доволі небезпечним об’єктом для непідготовлених туристів.

ФОРТЕЦІ

Мандрівникам не слід забувати і більш “наближені” до обласного центру туристичні об’єкти. У першу чергу мова йде про давні фортеці, які у свій час слугували заставами для військ Речі Посполитої та українських козаків. Одразу біля Дніпра ви зможете знайти Кодацьку фортецю, яка розкинула свої вали просто на березі річки. Тут можна як ознайомитися з історією фортеці, так і гарно провести свій час в оточені природи. Аналогічну атмосферу вам представить і відвідування Новобогородицької фортеці поблизу селища Шевченко.

ЗАТОПЛЕНИЙ НЕНАСИТЕЦЬ

Ще однією цікавою точкою на туристичній мапі краю є селище Микільське-на-Дніпрі, де ще 100 років тому грізно гримів поріг Ненаситець.

“Колись саме в цьому селищі ревів найбільший поріг на Дніпрі Ненаситець. Зараз ви його не почуєте, бо все це затоплено водосховищем. Натомість, замість порогу протягом червня-липня ви можете почути інший шум. Це шум місцевих “жуків” - так званих цикад. На вас чекає цілий сезон цикад, протягом якого вони тріщать. Це дійсно вражає. Вочевидь, у них зберігся певний ареал з давніх часів”, - розповідає Віктор Єкшов.

Також поблизу затопленого порога збереглося давнє святилище “Микільський кромлех”, дослідженням якого займався ще Дмитро Іванович Яворницький.

ЧАРІВНА ПІДКОВА ПРИСАМАР’Я

На лівому березі нашого краю розкинувся унікальний природній та історичний центр — Присамар’я. Цей край у майбутньому має усі шанси стати біосферним заповідником світового масштабу. Ба більше, у свій час саме ці землі входили у склад однієї із заможніших козацьких паланок. Саме тому тут поєдналися як захоплюючі краєвиди, так і потужний культурно-історичний спадок України.

“По-перше, це лісова прохолода, якщо на вулиці стоїть спека. По-друге, це дуже красиві історичні місця колишньої Самарської паланки Війська Запорозького Низового. На жаль, старожитності здебільшого розкидані по селам, тому мандрівникам доведеться подорожувати ними, аби дізнатися більше”, - зазначає Пан Мандрівник.

Окремо він звертає увагу на селище Кочережки, яке оточене одразу кількома природничими об’єктами — балкою Єськова, діючим джерелом мінеральної води, самою річкою Самарою тощо. Окрім цього, в селищі розміщено цікавий краєзнавчий музей, в якому розповідається, що життя в цих краях існувало безперервно.

Слід відзначити, що Самарський бір у свій час ретельно охоронявся козаками, адже це було одним із небагатьох джерел цінної деревини у степу. Саме тому мандрівники і сьогодні можуть насолодитися гармонією древнього самарського лісу.

ОСТРІВ ТАВОЛЖАНИЙ

Хоч цей об’єкт і знаходиться у Запорізькій області, але для мешканців Січеславщини він є доволі доступним. Розкинувши свої масивні каміння посеред Дніпра, цей острів вже давно окутаний легендами та знаходиться у полі зору багатьох мандрівників. Відвідати острів Таволжаний рекомендує відомий краєзнавець, заслужений журналіст України Микола Чабан.

“Острів Таволжаний, який згадується в усіх описах Дніпра. Це місце, де була єдина переправа, де татари і козаки могли переправлятися через порожистий Дніпро”, - розповідає Микола Чабан.

Дніпро поблизу острова має глибину до 41 метра. Вочевидь, саме така глибина та віддаленість від промислових центрів призводить до певної самоочищення річки, тож вода у цих місцях приємна для купання та відпочинку.

Також існує легенда, що саме на цьому острові місцеві козаки заховали восьмивідерну бочку зі своїм скарбом. Тому кожен турист може перевірити цю легенду та пошукати золото серед розкішної природи острова.

РУБАНІВСЬКЕ

Село Рубанівське завжди славилося своїм культурним та духовним спадком. Саме громада цього села першою на Січеславщині заявила про приєднання до Православної церкви України ще 15 грудня 2018 року. Микола Чабан називає це місце “оазисом духовності” нашого краю.

“На вас чекає відкриття цілого оазису духовності на чолі з тим храмом, який облагородив отець Василь Пишний і його товариші. Це унікальне місце, де з музеєм Івана Манжури, з музеєм етнографії, з павичами, з поетичними святами утворюється неповторне явище як для нашої області, так і для України”, - розповів Микола Чабан.

ЄДИНА В ОБЛАСТІ ЗБЕРЕЖЕНА САДИБА

У селі Гуляйполе на Січеславщині дивом збереглася унікальна садиба, яка у свій час належала місцевим дворянам та купцям.

“У нас є єдина садиба в Гуляйполі. Це єдина в області більш-менш збережена садиба, яку не зруйнував час. Треба все зробити в області, щоб поновити її. Це історичний маєток панів Лаппо-Данилевських, які мали там свій кінський завод й інше господарство. Потім це стало власністю купця Давида Пчолкіна, будинок якого, до речі, зберігся у Дніпрі”, - повідав Микола Чабан.

Також він зазначив, що поблизу маєтку мандрівники зможуть насолодитися дивовижними краєвидами на берегах річки Базавлук.

Звичайно, що це не всі об’єкти, які можна відвідати на Січеславщині. Варто згадати і про ландшафтний парк “Дніпрові пороги”, і про численні козацькі поселення, які розкидані по всім куточкам області, і про приватні музеї та садиби, і про залишки зруйнованих панських садиб. Це все необхідно вивчати усім, хто хоче знати історію та дух свого краю. Незважаючи на проблеми з доступністю таких місць, мешканці Січеславщини разом із краєзнавцями все ж відроджують туризм на наших теренах. А як відомо, туризм це не лише спосіб відпочинку, це — один із методів популяризації та збереження нашої історії серед народу.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...