App Store Google Play

Чи можливий бізнес в Україні?

25.06.2019 18:00
Чи можливий бізнес в Україні?

Впровадження Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом в сфері бізнесу спричинила позитивний ефект на діяльність малих та середніх підприємців (МСП). Про те, як держава допомагає розвиватися бізнесу в Україні, як виводить його на міжнародний ринок та як себе зараз почувають підприємці зі стажем, йшлося у діалозі під час круглого столу у Києві. 

Представник Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Юлія Шевченко наголосила на важливості підтримки МСП як в регіональному, так і національному контексті, та відзначила, що в рамках оптимізації їх оподаткування потребує особливого підходу.

“Малий та середній бізнес - це рушійна сила економіки України, адже це той сегмент, який оперативно адаптується до будь-яких змін”, - зазначила Юлія Шевченко.

 

ЯК ДЕРЖАВА ПІДТРИМУЄ ПІДПРИЄМЦІВ

Андрій Слабінський розповів, як на державному рівні підприємцям сприяє Офіс розвитку малого та середнього бізнесу

Сам офіс являє собою групу радників з 10 осіб, які мають статус консультативно-дорадчого органу при Міністерстві економічного розвитку та торгівлі, котрі мають напрацювати пропозиції і почати разом з міжнародними партнерами реалізовувати заходи державної підтримки. Фінансову підтримку Офісу здійснює Європейський Союз в рамках проекту FORBIZ та Ініціативи EU4Business.

Офіс має два напрямки в своїй роботі:

Консультаційний. Наразі створюється інформаційний портал, необхідність якого викликана необізнаністю підприємців. 

“На заходах, в яких ми беремо участь, ми бачимо, що підприємці часто не знають про вже існуючі можливості для бізнесу - як ті, що реалізуються в межах регіональних програм, так і в рамках програм міжнародних донорів. Той обсяг підтримки, яка надається ЄС, не використовується в повній мірі. Це відбувається з двох причин - обо ця підтримка не відповідає потребам бізнесу, і треба вносити якісь корективи, або про такі можливості банально не знають. І власне така задача стоїть так само і перед Офісом - виявити такі невідповідності програм підтримки потребам реального українського бізнесу”.  

Тож, за словами Андрія Слабінського, завданнями порталу, що створюється, повстали навігація в межах існуючих програм підтримки та пілотування мережі центрів підтримки підприємництва, в тому числі на регіональному рівні.

“Припустимо підприємець, або людина, яка хоче відкрити бізнес зайшла в Гугл і почала шукати програми підтримки. Гугл видав безліч сайтів, але котрий обрати, який підходить саме для цієї людини і якому можна довіряти - невідомо. Тож потрібно надати йому ту інформацію яка відповідає його потребам. В центрах підтримки, які вже наразі існують в територіальних громадах, підприємці зможуть отримати консультацію та відповіді на свою питання. У майбутньому консультанти мають сформувати таку собі мережу агентів з питань реалізації МСП. Ця мережа дозволить нам з одного боку зрозуміти, які є потреби мікропідприємництва на місцевому рівні і з іншого боку можуть покращити реалізацію державних програм”, - пояснив фахівець.

Фінансова і навчальна підтримка

Регіональні пілотні програми підтримки стартапів поєднують навчання осіб, які планують започаткували власну справу і надання їм фінансової підтримки та менторської допомоги. 

“Загальна рамка - аналізуючи учасників міжнародних і регіональних програм ми напрацьовуємо пропозиції для майбутньої її сталої реалізації. Тобто ми не ставимо собі за мету створити ще один продукт, який загубиться з-поміж вже існуючих на ринку, а навпаки проаналізувавши те, що працює, де вже створена певна точка заміру ефективності цих програм, консолідувати це і підготувати відповідні пропозиції вже Міністерству, і через Міністерство вже на регіональні рівні влади, аби вони могли використовувати ці пропозиції, працюючи на місцях”, - зазначає Андрій Слабінський.

Неабияку увагу в Міністерстві економічного розвитку та торгівлі приділяють експорту.

Анастасія Крилова, в.о. начальника відділу з організації просвітницької діяльності для експортерів ДУ «Офіс з просування експорту України», поділилася, яким чином реалізується місісія, що витікає з назви держустанови.

“Ми - єдина державна установа в Україні, яка займається питаннями експорту, а попередні три з половиною роки існували як консультативно-дорадчий орган при Міністерстві. Варто зауважити, що ми є сервісною установою, і не займаємося законодавчими питаннями”, - розповіла фахівчиня.

«Офіс з просування експорту України» працює у п’ятьох напрямках. Головним є освіта для експортерів, яка передбачає семінари та вебінари, навчальні курси (онлайн та оффлайн) та програми у сфері сприяння експорту, що націлені на розвиток людського капіталу та зміцнення навичок і компетенцій підприємств, зокрема МСП, необхідних для участі в міжнародній торгівлі. Серед освітніх курсів - Export Revolution Ukraine (національна) та Creative Export Ukraine (секторальна), які покликані допомогти підприємцям-початківцям правильно підготуватись до експорту та активізувати діючих експортерів до системної експансії на зовнішні ринки шляхом поглиблення знань та професійних навичок і створенню експортного плану підприємства.

“Одне з найбільш вагомих досягнень: за два роки функціонування Export Revolution спостерігаємо додатково +4,5 млн грн в експортних продажах компаній-учасників. За цей час у навчанні взяли участь 1400 компаній”, - повідомила Анастасія Крилова.

Другий напрямок Офісу - розширення бізнес-можливостей, а саме організація торгових місій України за кордоном, торгових місій іноземних компаній в Україні, зустрічі В2В та бізнес-нетворкінг. Також актуальним є експортний консалтинг, який відбувається у чотири етапи: оцінка готовності до експорту, менторство, перевірка ідеї та інтернаціоналізація бізнесу.

“Послуги на перших трьох етапах надаються безкоштовно, на останньому ж підбирається іноземний консультант і ця послуга вже потребує оплату”, - зауважує фахівчиня з експорту.

Два останні напрямки працюють на утворення і підтримку тривалих зв’язків і їх підтримку. Це насамперед напрямок “Аналітика та дослідження”, який включає визначення перспективних ринків  і періодичні їх огляди, а також платформа B2G (Бізнес- урядова), яка включає раду з просування експорту та галузеві робочі зустрічі.

 

ДОСВІД ПІДПРИЄМЦІВ

На круглому столі були присутні працюючі підприємці з чималим досвідом ведення бізнесу. На прикладах своїх компаній вони розповіли, які перепони у розвитку підприємництва траплялися на їх шляху, і що вони вважають покращенням та допоміжними засобами. Засновниця та директорка дому моди «RITO» Тетяна Абрамова має 28 років досвіду в українському бізнесі. 

“Ми побудували свою фабрику, у нас є своя торгова мережа і ми експортуємо у 5 країн світу. Ми працюємо в одній з найконкурентніших сфер - ми займаємося одягом. Це одна з найскладніших сфер у виробництві. Наша компанія маленька, але вважаємо себе гравцями міжнародного ринку. Ми беремо участь у виставках в різних країнах, експортуємо в інші країни, але ми використовуємо українські руки та український мозок і відчуваємо себе інтегрованими в глобальну економіку”, - розповіла Тетяна Абрамова та додала, що шлях у бізнесі непростий, а культура виробництва має виховуватися з дитинства.

“Якщо хтось хоче сказати, що в нашій країні займатися бізнесом неможливо - я яскравий приклад того, що таки можливо. Немає такої країни, в якій це було б просто. Наприклад, у нас є підприємство і фірмовий магазин у Литві. І коли ти занурюєшся в економіку цієї країни - то розумієш, що не все так солодко”, - поділилася бізнесвумен.

Вона також зазначила, що зараз набагато простіше запускати свій бізнес, ніж це було на початку її кар’єри. Зараз існує багато навчальних програм, які допомагають підприємцям на шляху становлення своєї справи. 

“Так, існує багато перепон на шляху. Наприклад питання кредитування. Наша компанія якийсь період знаходилася у постійному потоці кредитування. Але без кредитів немає розвитку бізнесу, і тут вже має допомагати держава. Тому що кредити під 24% річних - це нереально. Моя квартира закладалася під кредити довгі роки. Це ненормальна ситуація. Саме тому має допомагати держава”, - наголосила жінка. 

Голова експортної платформи Української асоціації меблевиків Дмитро Патіс в свою чергу поділився, як його компанії вдалося вийти на європейський ринок.

“У бізнесі я вже 18 років. Наша компанія з Рівного, ми - виробники меблевих елементів. З 2015 року відпав російський та білоруський ринок, і попит зменшився у три рази. Ми зрозуміли, що не витягнемо і почали думати. Зрозуміли, що на експорт в Європу швидко вийти не зможемо, адже там ринок дуже конкурентний і більш технологічний. Тоді було прийнято рішення об’єднуватися. Є така асоціація меблевих виробників, і вона працювала не так, як нам би хотілося, тож ми пішли на вибори до цієї асоціації, адже вірили, що об’єднання допоможе подолати труднощі. Коли ми перемогли на виборах, асоціація збільшилася у три рази, ми створили бізнес-школу для меблевиків у Рівному. Нам допомогло об’єднання всередині свого середовища, стало набагато легше співпрацювати з фондами. Великі підприємці допомагають малим, а малі допомагають великим”, - розповів Дмитро Патіс.

Він також додав, що за останні чотири-п’ять років стала помітніша підтримка від держави.

“Повернення НДС і відсутність жорстких перевірок зробили легшими умови ведення бізнесу навіть попри те, що скоротився ринок”, - зазначив фахівець меблевої сфери.

У якості експерта під час круглого столу виступив медіа-фахівець з Естонії Рауль Ребане.

Він відзначив важливість подолання корупції для стрімкого розвитку малого та середнього бізнесу та формування взаємної довіри між підприємцями та державою.

“Діджиталізація всієї держави є потужним ударом по корупції. Наприклад, в Естонії 82% громадян довіряють податковій інспекції, оскільки неможливо маніпулювати цифрами”, – зауважив медіа-експерт.

Тож ведення бізнесу залишається непростою справою як в Україні, так і в країнах Європи. Але підприємці вже бачать позитивні зрушення всередині країни, а закордонні партнери відзначають прогрес поглядом ззовні.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...