App Store Google Play

Обрані міськрадою: чому рекламу у Дніпрі можуть розмістити не всі

24.06.2019 14:00
Обрані міськрадою: чому рекламу у Дніпрі можуть розмістити не всі

Протягом двох  останніх років мерія Дніпра пильно контролює те, яка реклама розповсюджується містом та активно бореться з «недобросовісними» приватними підприємцями, які неправильно розміщують рекламу. Інспектори гучно демонтують білборди та сітілайти, які нібито не відповідають правилам, а чиновники ще гучніше звітують про це у соцмережах.  

Проте інколи цей контроль переходить в дещо більше, ніж благородне бажання навести лад у місті. Активісти та окремі політичні партії заявляють, що замовлення на зовнішню рекламу, зокрема політичну, мають пройти певну цензуру у міській раді. Громадський активіст, голова обласної організації «ДемАльянсу» Артем Романюков розповів, що намагався розмістити борди, але отримав відмову з формулюванням «ну ви ж розумієте».

«Коли Борис Філатов розвісив по місту білборди - звіти про виконану роботу, ми хотіли трохи підвищити свідомість містян і розмістити три-п’ять бордів з повідомленнями на кшталт «За тролейбуси заплатив ти, а не мер». Ми звернулися до низки рекламних компаній, які займаються бордами у місті, показали макети. Ті спочатку погодилися, нам навіть надіслали ціни. Проте потім почали відмовляти. З’ясувалося, що всі політичні замовлення на зовнішню рекламу мають пройти погодження з міською владою», - повідомив Артем Романюков.

Про певну монополію та про те, що ринок реклами розділений між фірмами, які підконтрольні верхівкам мерії, говорить депутат міської ради від партії «Самопоміч» Олександр Купрієнко. Він розповів, що під час президентських виборів жодна компанія не погодилася розмістити рекламу лідера їх партії Андрія Садового.

«У лютому до Дніпра завітав Андрій Садовий, він розповів журналістам про неможливість розмістити рекламу. Мовляв, є вказівка, що не можна. Вже наступного дня у Дніпрі з'явилися декілька бордів львівського міського голови, а окремі ЗМІ, які так само підконтрольні мерії, розігнали новину з посилом «Садовий не може знайти свої борди, хоча вони є», - розповів Купрієнко. 

Тож ми вирішили перевірити та розібратися, чи насправді рекламні фірми міста керуються негласними правилами мерії, чому не всі можуть скористатися послугами зовнішньої реклами у Дніпрі та які справжні результати “рекламної війни” у місті за останні три роки.

Реформа мерії

Ще у 2017 році у Дніпрі нараховували майже п’ять тисяч носіїв зовнішньої реклами. Два роки тому в мерії заявили про цілу реформу та оптимізацію ринку. Адже така кількість бордів для міста не припустима, бо ж псує зовнішній вигляд мегаполісу і перетворює Дніпро на так званий Шанхай. Тоді чиновники пообіцяли, що після «упорядкування» залишиться всього близько тисячі рекламних конструкцій.

Для того, аби привести до ладу ринок реклами, міськрада навіть створила КП «Земград» та спеціальну Інспекцію з благоустрою. Для місцевих ЗМІ неодноразово влаштовували «показові» спили та демонтажі бордів, участь у яких особисто брав й очільник Дніпра Борис Філатов.

Проте містяни помічали, що на місце демонтованих конструкцій, часто ставлять нові білборди, вже тихо і без преси. Це підтверджує офіційна відповідь на запит щодо кількості рекламних конструкцій у місті, яких за три роки «реформи» стало не те що менше, а навіть більше. На сьогодні у Дніпрі налічується 5605 рекламних засобів.

Прикметно, що саме на початку зачистки міста від «неправильної» реклами, у 2018 році директором комунального підприємства «Земград» призначили Ольгу Гугніну. Її вважають людиною з близького оточення відомого в місті бізнесмена Геннадія Корбана – бізнес-партнера Бориса Філатова. В різний час вона керувала ТОВ «Інвестиційно-консалтингова компанією «Славутіч Капітал» і ТОВ «КУА «Славутіч Капітал», засновником яких є той таки Геннадій Корбан.

Окрім того, головою Департаменту торгівлі та реклами, якому підпорядковується КП «Земград», на сьогодні є Андрій Пильченко. За даними Мін'юсту, Пильченко ідентифікується як засновник БО «Фонду оборони країни», безпосередній стосунок до якого має Геннадій Корбан – саме за нібито розтрати з даного фонду останнього арештовували у 2016 році.

Оператори реклами

Аби підтвердити чи спростувати інформацію про цензуру на рекламу у Дніпрі, ми намагалися поспілкуватися із власниками рекламних фірм. Не «під запис» окремі підприємці підтверджують контроль мерією рекламного ринку у Дніпрі. Нібито, отримавши замовлення від клієнта, усі оператори реклами попередньо зобов’язані надсилати макети тої чи іншої реклами на певний е-мейл, який періодично змінюється. І тільки після позитивної відповіді підприємцям дозволяється публікувати макет. Це стосується політичної та соціальної реклам. Якщо ж замовлення виконується без дозволу «погоджувального органу», то починаються репресії у вигляді демонтажу бордів.

Цікавим фактом є те, що Департамент торгівлі та реклами по суті відмовився надавати перелік усіх рекламних компаній, у яких є дозвіл на розміщення реклами у місті. На інформаційний запит, відправлений журналістами, майже за місяць очікувань мерія прислала ні що інше, як «відписку», де пояснюється, що таке реклама і хто може розміщувати рекламу. При цьому жодної інформації про конкретні ФОПи не надала.

Тож не отримавши даних від міськради, ми пройшлися там, де розташована найбільша кількість рекламоносіїв - вулицями та площами у середмісті Дніпра і дослідити, яких рекламних конструкцій у центрі міста найбільше та кому вони належать.

Усього ми нарахували 131 білбордів та сітілайтів (табличку із списком, світлинами та адресами борів можна подивитися тут). Серед них, 35 рекламних конструкцій належать ТОВ “Сілл”, 23 сітілайти - ТОВ “Кліа Медіа”, 21 білборд - ТОВ “Біо-форс”, ще 11 - ТОВ “Ед лайт” (з просроченими дозволами на розміщення реклами), дев’ять конструкцій - ТОВ “Дніпровіжн”,  вісім - ТОВ “Алесан”, один борд - ТОВ “Арт Сіті Плюс”, один - ТОВ “ТопСіті”. Ще 21 білбордів виявилися без вихідних даних (Пунктом 44 Типових правил зовнішньої реклами визначено, що «рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії»).

Цікаво, що чимала кількість рекламних конструкцій, де немає вихідних даних або ж прострочені дозволи, розташовані на проспекті Дмитра Яворницького, біля Дніпровської міської ради, де б здавалося, "сумлінні" інспектори найбільше мають контролювати правила реклами.

В свою чергу, ТОВ "Сілл", яка має найбільше бордів у середмісті Дніпра пов’язана із депутатом міської ради від «Громадської сили» Загідом Красновим. Його син, також депутат міської ради, Руслан Краснов є співвласником компаній «Сілл» та вищезгаданої фірми «Алесан».  

 

Співвласником «Сілл» та «Алесан» також є «права рука» Загіда Краснова Андрій Баско, який володіє рекламними компаніями ТОВ «Сілл Аутдор» та ТОВ «Сілл РТ». Окрім того, Андрій Баско пов’язаний з Олександром Сірим (разом керували Виробничо-конструкторським бюро "СІЛЛ"). Останній володіє рекламними агентствами «Тетраграмматрон-7» та «Голос Дніпра».

Зазначимо, ще декілька років тому, у Бориса Філатова із Загідом Красновим був відкритий конфлікт. Саме тоді рішеннями міської ради один за одним зносилися білборди ТОВ «Алесан» та ТОВ «СІЛЛ», які належать Краснову.

Наразі ж можна спостерігати, як бізнес Краснова досить успішно розвивається, а між політиками встановилося стійке перемир'я. Сторони утримуються від нападів один на одного та гучних сварок у соцмережах, що може свідчити в тому числі про певні домовленості між політиками-бізнесменами.

Друга по кідькості бордів - ТОВ “Кліа Медіа”. Її власником на сьогодні є бізнесмен Денис Капінус, зять екс-очільника Дніпра Івана Куліченка. Також він керує фірмою, яка розміщує борди з просроченими дозволами - ТОВ “Ед лайт”.

Наступна у списку - ТОВ “Біо-форс”, засновником компанії є громадянин Ізраїлю Ігор Бірман. Він має ще одну рекламну фірму - ТОВ “ВІКО”. Зазначимо, що Ігоря Бірмана вважають людиною з оточення Геннадія Корбана. Бізнесмени разом є співзасновниками ТОВ «ГУМ» (що в свою чергу є власником відомих ТРЦ в центрі Дніпра: «Пасаж» і «Library»).

У власності Ігоря Бірмана донедавна також була рекламна фірма «Трістар Плюс», якою наразі володіє місцевий бізнесмен Іван Мітін. Також у його керування входять такі рекламні агентства міста, як ТОВ «Атма-Ньюс» та ТОВ «Арт Сіті Плюс».

Як зазначено в публічних джерелах, у 2018 році Іван Мітін та Геннадій Корбан керували одним підприємством ТОВ «Веллінгтон ГРУП», яке надає в оренду приміщення.

 

В свою чергу, компанією «Атма-Ньюс» у 2018 році керував бізнесмен Володимир Ясько, який також керує компанією ТОВ «Інтенсив Ресурс», кінцевим бенефіціаром якої є Геннадій Корбан

Ще одна компанія, яка надає послуги зовнішньої реклами - ТОВ «Дніпровіжн», співвласниками якої, згідно даних системи Clarity Project, є Дмитро Кісіль та прес-­секретар Дніпровської міської організації партії «Опозиційна платформа – За Життя» Ганна Кондракова.

Дмитро Кісіль є також керівником рекламної компанії «Подія ЛТД». Ще одним власником «Подія ЛТД» є Юрій Танцюра - співзасновник БФ «Духовне відродження» з екс-нардепом Сергієм Бичковим, чиїм помічником він був. В свою чергу, брат Сергія Дмитро Бичков разом із Михайлом Глядчишиним володіє ТОВ «БСС, ІМПЕКС, ЛТД». Михайло Глядчишин - брат скандального екс-керівника Департаменту гуманітарної політики, Геннадія Глядчишина, якого звільнили з мерії за підозру у корупційних схемах.

Донедавна у місті також функціонували досить потужні рекламники, які Дніпровська міська рада визначила як «провідні оператори зовнішньої реклами» - київська фірма «РТМ Україна», власником якої є Андрій Ламза, «Бігборд.Ком», керівник – Олена Мицик, «Сіті Медіа Груп» - Денис Капінус та «Постер-Дніпропетровськ» - Юрій Попов.  

За останніми рішеннями виконкому, у березні 2019 року мерія скасувала частину дозволів на розміщення реклами компанії «Бігборд.Ком». Власницею якої Олена Мицик – дружина екс-радника голови Дніпропетровської обласної ради Руслана Буленка. Саме фірма Олени Мицик у 2015 році, під час виборів Бориса Філатова на пост мера, забезпечила останньому максимальну рекламну кампанію.

Певно, останні політичні зміни в країні та області негативно вплинули на бізнес стосунки політиків-підприємців.

 

Також скасовані частина дозволів для київської ТОВ «РТМ-Україна» Андрія Ламзи, ТОВ «Арт-Студіо» дніпрянина Олександра Конопелькіна, ТОВ «Європлакат-Дніпро» Максима Волкова, ТОВ «Постер-Дніпропетровськ» Юрія Попова та ТОВ «ТопСіті» власником якої є Владислав Степановський, екс-депутат Дніпропетровської обласної ради від партії «Соціалістів».

А от наприклад, ФОП "Біо-Форс" та ПП “ВІКО”, відомого нам Бірмана, 18 червня отримали від міськради 129 дозволів на розміщення рекламних конструкцій.  

Ще 60 дозволів на рекламу отримала ТОВ “Тетраграмматрон-7” - також відома нам зв'язками із Красновим.

Аби дізнатися, за якими критеріями Департамент готує документи на скасування або продовження договорів з рекламними компаніями, ми звернулися до директора Департаменту торгівлі та реклами Андрія Пильченка. Проте чиновник запитання просто проігнорував.

Також на офіційне звернення до керівника відомства щодо «цензури» на політичну рекламу у Дніпрі, де просили підтвердити чи спростувати отриману нами інформацію, отримали вже класичну відписку на декілька сторінок, де зазначається, що вплив мерії на бізнес заборонений законом.

 

Розслідування створено за підтримки регіонального проекту BIHUS.info

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...