App Store Google Play

Нові обличчя в політиці мало що значать

24.06.2019 10:00
Нові обличчя в політиці мало що значать

Україна вагітна запитом на оновлення. Країна вдивляється в партійні списки і чекає свіжих імен та незнайомих осіб. Але все це - лише фетиш, який має мало спільного з "електоральною революцією".

У 2012 році депутатський корпус оновився приблизно наполовину. Ще на стільки ж він був оновлений в 2014-му. Якщо залишити за дужками беззмінних лідерів фракцій, то український парламент пройшов в останнє десятиліття через дві ротації. Але в тому й річ, що новизна обгортки не завжди означає новизну змісту. Значення мають лише правила гри.

Вони досить прості. Кваліфікація. Гроші. Репутація. Етика.

Парламент - це місце роботи. Депутати - це претенденти на посаду. Люди, яких ви наймаєте для законотворчості. Якщо ви хочете найняти професіоналів - вчитуйтесь в резюме. Освіта, навички, послужний список. Впізнаваність сама по собі нічого не означає. Компетенція не залежить від новизни. "Своїм хлопцем" тут бути явно недостатньо.

А ще гроші. Ті самі, на які партія веде свою кампанію. Питати про них не тільки пристойно, але і необхідно. Якщо вам не говорять про партійних спонсорів - це поганий знак. Якщо розповідають - хороший. І якщо ви самі не готові скидатися - то вдивіться в тих, хто готовий. Можливо, ви їм довіряєте.

Між тими, хто голосує лише заради лідера списку і тими, хто не голосує лише через лідера списку - різниця невелика. Значення мають всі прізвища. Список може складатися з ноунейм, роль яких - бути дерев'яними солдатами. А може - з людей, репутація яких вселяє довіру. Зрештою, у них, як мінімум, є мотив її берегти і далі.

До того ж, репутація - це захист від вождизму. Того самого, що характерний для українського парламенту впродовж останніх тридцяти років. Люди без позиції навряд чи здатні підтримувати внутрішньопартійну дискусію. Ту саму, що захищає будь-яку політичну силу від катастрофічних помилок. Ну або дає можливість на них правильно реагувати.

Нарешті, етика. Відповіді на ті самі перевірочні питання, які відділяють Україну від Малоросії. Та сама картинка бажаного майбутнього, яку транслює партія. Будь-яка спроба всидіти одразу на кількох геополітичних стільцях завжди віддає неохайністю. Бо всидіти на них неможливо. І якщо вам пропонують ціннісний вінегрет - значить, ви маєте справу з шахраями.

Нова політика - це не про естетику. Не про вік і не про відсутність піджаків. Те, що повинно ріднити вас з вашим народним обранцем - це розуміння меж компетенції. Ви повинні допускати, що в чомусь він розбирається краще за вас. А він точно так само повинен розуміти, що в інших питаннях хтось розбирається краще за нього.

Газета

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...