App Store Google Play

Для кого децентралізація - це добре, а хто уповільнює процес?

23.06.2019 18:00
Для кого децентралізація - це добре, а хто уповільнює процес?

Журналісти з Січеславщини, Кіровоградщини та Харківщини стали учасниками прес-туру успішними ОТГ та тренінгу з децентралізації, організованих Українським кризовим медіа-центром у рамках Програми USAID — Україна DOBRE у Січеславській області. У рамках прес-туру журналісти відвідали дві громади на Січеславщині – Новоолександрівську та Петриківську, які беруть участь у Програмі USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі  результати та ефективність».

Під час візиту до першої ОТГ – Новоолександрівської – гості дізналися, як воно: бути однією з перших об’єднаних громад України. Так, вона була створена ще в серпні 2015 року. Тоді об’єдналися дві сільські ради: Новоолександрівська та Волоська, де загалом проживає майже 12 тисяч жителів на два селища та 12 сіл.

Після об’єднання бюджет громади, з урахуванням субвенцій на медицину і освіту, зріс у 10 разів – до 128 млн. гривень. Більше половини бюджету спрямували на школи (їх у громаді чотири). До 2016 року у Новоолександрівській школі навчалось 296 дітей, а зараз 448. Окрім того, протягом кількох років школи кардинально змінили свій матеріально-технічний стан. Однією з родзинок модернізованої школи є хобі-рум — приміщення, де школярі можуть поєднувати свої захоплення з трудовим, естетичним та іншим вихованням. Хобі-рум обладнаний новими шкільними меблями та різноманітним устаткуванням — від нових деревообробних верстатів та сучасних швейних машинок до 3D принтера.

За словами голови Новоолександрівської ОТГ Олександра Візіра, наразі до цієї школи батьки почали переводити дітей  навіть із Дніпра, бо  тут немає батьківських внесків, усе фінансує громада.

Ще донедавна у громаді була проблема із водопостачанням, однак завдяки депутатському корпусу було  створено Комунальне підприємство «Волоські мережі». І шляхом співфінансування Дніпропетровської обласної держадміністрації і бюджетних надходжень до громади цю проблему було вирішено.

До складу Новоолександрівської ОТГ входить також село Волоське, де зараза завдяки децентралізації вперше за останні 25 забезпечили централізоване водопостачання, а також заасфальтували дороги та провели вуличне освітлення. А у селі Старі Кодаки, які притулилися до Волоського, зараз добудовують двоповерховий дитячий садок вартістю 65 млн гривень, 10 відсотків із яких — кошти громади, решта — з обласного бюджету.

Окрім цього, журналісти завітали і до Петриківської об’єднаної територіальної громади, яка приєдналася до Програми DOBRE лише в минулому році. 

Як відомо, родзинкою цієї громади є мистецтво петриківського розпису, якому тут навчають дітей змалечку.

«У грудні 2013 року Петриківський розпис було внесено  ЮНЕСКО  до нематеріальної культурної спадщини. Зараз на території громади функціонують три заклади, де дітей навчають петриківському розпису:  Будинок творчості, художня школа та професійно-технічне училище. Окрім цього, у нас багато аматорів, які навчаються вдома самотужки», - розповіла голова громади  Ольга Гавриленко.

Так, спільно з Програмою DOBRE Петриківська громада готує стратегію розвитку, де основним пріоритетом стане розвиток туризму. Окрім цього, тут реалізується проект зі створення комп’ютерного класу, готуються проекти щодо поводження з твердими побутовими відходами та планується відновлення зовнішнього освітлення.

Вже зараз у туристів є можливість відвідати садибу «Миколин хутір», який прославився своєю автентичністю та колоритом. Тут можна навчитись Петриківському розпису, зробити ляльку-мотанку, скуштувати традиційних страв, а також покататися на диво-транспорті - хатинці на колесах. Окрім цього, господарі влаштовують для гостей конкурси та розваги, дарують подарунки та запрошують повернутися до садиби знову.

Також для туристів відкритий Петриківський кінний завод, де утримують більше сотні коней, які беруть участь у спортивних  змаганнях.

Варто зауважити, що у 2017 році бюджет Петриківської сільради становив 18 млн гривень, а після об’єднання бюджет ОТГ зріс до 84 млн гривень.

Тож обидві ОТГ показали, що децентралізація – це ефективно, і чим скоріше провести об’єднання, тим швидше громади отримають свої результати.

На думку директора з питань науки та розвитку громадської організації «Інститут громадянського суспільства», автора пакета законодавчих актів щодо децентралізації Анатолія Ткачука, наразі уповільнюють процес децентралізації лише не зацікавлені в об’єднанні структури та посадові особи.

«Не хочуть об’єднуватися очільники необ’єднаних громад, бо вони хочуть доробити до пенсії на своєму місці. Районні ради та райдержадміністрації уповільнюють процес, бо їх не буде, адже всі повноваження зосередяться в ОТГ. Обласні державні адміністрації не хочуть об’єднання, бо вони втратять свій вплив. Також «ворогами» децентралізації є і окремі народні депутати, які у спроможних громадах втрачають можливість підкупу виборців», - зауважив він та підсумував, що децентралізація — це все-таки ефективно. Бо це передача повноважень, ресурсів, відповідальності на місця для активізації населення, що приводить до розвитку громад і покращення життя населення. 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Зеленський зробив спробу зупинити дефолт, але став заручником п’ятої колони Коломойського і непотребу власної фракції, який понабирали за оголошенням і для якого $60 тис. за саботаж значать біль...
Тимур Желдак

Хроніки карантину

те, про що ніхто не говорить1) ця фігня надовго. Біл Гейтс говорить про 10 тижнів. Це у них в цивілізованих країнах МОЖЛИВО говорити про 10 тижнів. у нас це триватиме мінімум до вересня, а у вересні п...
Пандемія коронавірусу COVID-19 змусила задуматися ідеологам глобалізму. Неочікувано для них світ почав закриватися вже не просто на рівні країн, а в деяких випадках і на рівні великих міст. Територіал...
Ярема ГАЛАЙДА

Про армію Конвенту

Тож, про армію Конвенту, про яку я все торочу, бо люди вже цікавляться.Як на мене Армія Конвенту - це те, що ми з вами, панове, не змогли реалізувати і те, що олігархічна контрреволюція, очолювана поп...