App Store Google Play

Бандера vs Шмідт: Україна vs УРСР

21.06.2019 18:00
Бандера vs Шмідт: Україна vs УРСР

Степан Бандера — символ боротьби української нації за незалежність у ХХ столітті. Саме тому поява вулиці з його ім’ям у Дніпрі, місті, яке зупинило “русскую весну”, мала б стати останнім цвяхом у домовину адептів російського реваншу. Ба більше, протягом 2015-2016 років у місті вже з’явилися вулиці Коновальця, Донцова та навіть Шухевича. Втім, як виявилося, ім’я Степана Бандери стало поперек горла не тільки проросійським мешканцям, а й начебто патріотичній місцевій владі, яка потопила ідею перейменування однієї з вулиць Дніпра на честь Провідника у демагогії та пустих обіцянках. Як наслідок, починаючи з 2015 року Дніпровська міська рада не прийняла жодного рішення щодо появи на мапі міста вулиці ім. Степана Бандери.

Протягом 2015-2016 років у Дніпрі активно опікувалися питанням декомунізації. Прийняти у той час закон передбачав, що в Україні топоніми з іменами комуністів мають зникнути. Для цього безпосередньо у Дніпрі була створена спеціальна комісія з перейменування, яка розглядала відповідні питання та подавала свої напрацювання на розгляд міської ради. За час роботи комісії у Дніпрі було перейменовано сотні вулиць, які протягом останнього століття прославляли комунізм і тоталітаризм. Питання щодо перейменування однієї з вулиць міста на честь Степана Бандери було одним із головних питань під час діяльності комісії. Втім, під час засідань зазначена ідея або піддавалася критиці, або ж переносилася на потім. Як розповів член комісії з перейменування Кирило Дороленко, за три роки було запропоновано декілька варіантів де саме має з’явитися ім’я Провідника.

“Спочатку ми пропонували перейменувати вулицю Робкорівську на честь Степана Бандери. Деякі члени комісії висловилися проти, адже за їхньою думкою ця вулиця не того рівня, на який заслуговує Бандера. Було вирішено знайти вулицю більше і ближче до центру міста. Відповідно, питання було відкладено на деяких час”, - зазначив Дороленко.

Що ж стосується вулиці Шмідта, яка наразі може отримати нове ім’я, то Кирило Дороленко відзначив, що у 2015-2016 роках комісія не мала точних історичних даних щодо того, чиє ім“я носить ця вулиця. Тоді розглядалося два варіанти. У першому вважалося, що топонім носить ім’я лейтенанта Петра Шмідта, одного із організаторів повстання на Чорноморському флоті у 1905 році. Другий же передбачав, що топонім носить ім’я Отто Шмідта — на перший погляд звичайного вченого, що вивчав Арктику. Втім, достеменно відомо, що Отто Шмідт був більшовицьким активістом та займав керівні посади у комуністичних органах. Зокрема, він був одним із тих, хто організовував та реалізовував так звану “продрозкладку” у 1918-1921 роках. Наразі встановлено, що вулиця названа саме на честь більшовика Отто Шмідта, отже підпадає під закон про декомунізацію.

Три роки тому, коли точної інформації щодо вулиці Шмідта не було, міські чиновники продовжували відтягувати появу ім’я Степана Бандери у Дніпрі. Зокрема, під час засідання комісії з перейменування звучали обіцянки, що ім’я Провідника носитиме не якась вулиця, а цілий Центральний міст, що з’єднує правий та лівий береги міста. Такі гучні заяви лунали особисто від “патріотичного” міського голови Бориса Філатова. Таким чином, за період “активної декомунізації” місцева влада потопила ім’я Бандери у обговореннях і незрозумілих обіцянках.

Саме тому, не чекаючи поки “патріотична” Дніпровська міська рада зробить бодай один крок до перейменування однієї з вулиць на честь Степана Бандери, місцеві громадські діячі взяли ситуацію у свої руки. Станом на 2018 рік достеменно було відомо, що вулиця Шмідта є метастазом УРСР. Відповідно, ситуацію у свої руки взяти місцеві патріоти, які зареєстрували петицію з вимогою перейменувати вулицю Шмідта на Бандери. Автором петиції виступив громадський діяч, голова громадської організації “Січ-Дніпро” Кирило Дороленко.

Якщо ще вчора міський голова Борис Філатов обіцяв перейменувати Центральний міст на честь Провідника, то з появою петиції городничий одразу назвав її “політичним тролінгом”. Не зважаючи на це, завдяки широкій інформаційній кампанії за короткий термін петиція набрала необхідну кількість підписів.

Аби переконати мешканців Дніпра у доцільності появи такої вулиці, свої напрацювання пропагувала низка місцевих дослідників. Зокрема свою думку про перейменування висловив і дослідник діяльності ОУН в Дніпропетровській області Павло Хобот. За його словами, в ХХ столітті тодішній Дніпропетровськ був координаційним центром підпілля ОУН, яке діяло від Кубані до Придністров’я. Зокрема в нашому місті діяло декілька десятків конспіративних квартир, а по всьому регіону прихильників ОУН налічувалося близько 5 тисяч. Відповідно, поява у місті вулиці Степана Бандери підкріплена не тільки ідеологічною складовою, а й історичною.

Окрім цього, 1 січня 2019 року Дніпро традиційно вийшов на смолоскипний марш до Дня народження Степана Бандери. Ця акція зібрала сотні небайдужих містян і вкотре довела, що питання появи вулиці Бандери у Дніпрі є актуальним.

Як наслідок, після того, як петиція набрала 1000 голосів, відповідно до законодавства її направили на розгляд до міської ради. Згодом на сайті ДМР було опубліковано проект розпорядження міського голови, в якому той мав намір призначити громадські слухання щодо перейменування вулиці Шмідта на Бандери. Слухання мали відбутися 20 червня 2019 року.

"Провести 20.06.2019 з 16.00 до 18.00 у приміщенні Чечелівської районної у місті Дніпрі ради (вул. Пушкіна, 65) громадські слухання з питання перейменування вул. Шмідта на вул. Степана Бандери (Чечелівський та Центральний райони)", - йшлося у проекті розпорядження городничого.

Цей документ на певний час подарував надію патріотичним силам у Дніпрі. Втім, вже за півроку, 20 червня, стало зрозуміло, що підписувати розпорядження ніхто не планував. Документ так і залишився у розділі “проекти розпорядження міського голови”. Колись патріотична міськрада знову “загубила” питання появи вулиці Бандери у бюрократичному вирі.

Проте, Кирило Дороленко зауважує, що міська влада все ж має завершити процедуру розгляду петиції.

“Петиція до кінця не пройшла всю процедуру обговорень і прийняття рішень. Ланцюжок має виглядати так: спочатку йде петиція, потім обговорення у міській раді, прийняття проекту рішення, громадські слухання й потім голосування на сесії міської ради. Проте, на підписі міського голови все закінчилося. Через політичну волю городничого ланцюжок розірвано посередині”, - зауважив Дороленко.

Окрім цього він додав, що боротьба за вулицю Степана Бандери не завершена.

“Нам треба про це писати і говорити, привертати увагу до цього питання. Можливо, необхідно порадитися з юристами і через суд вимагати завершення процедури”, - розповів Кирило Дороленко.

Як бачимо, ім’я Степана Бандери продовжує слугувати лакмусовим папірцем, що дозволяє визначати хто дійсно відданий національній справі у “місті-форпості”, а хто у потрібний момент лише прикривається "патріотичними" гаслами. Страх перед Бандерою — це страх тих, хто продовджує ментально жити не в Україні, а в УРСР. Як наслідок, у Дніпрі свідомо блокуються будь-які патріотичні ініціативи, що мають на меті відбудову національної свідомості та ідентичності, а отже несуть за собою повне знищення радянщини в головах українців.

Втім, справжні націоналісти не полишають боротьби за завершення формування українського простору в нашому місті, адже всі вони керуються тими настановами, які залишив після себе Степан Андрійович Бандера.

“Наша перемога — це перемога нашої ідеї, повне її здійснення. Другорядною справою є те, яку частину реалізуємо ми самі, яку — інші, а яку — спільно. Наш обов'язок — зробити самим найбільше, скільки стане наших сил, одночасно докласти старань, щоб і інші робили якнайбільше”, - Степан Бандера.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...