App Store Google Play

Руїни історії міста Дніпра

15.06.2019 12:00
Руїни історії міста Дніпра

Сьогодні Дніпро опинився під загрозою втрати унікальних пам’яток архітектури, що мають історичну цінність та є німими свідками становлення нашого міста. Хто стоїть за знесенням будівель та кому вигідне позбавлення мешканців Дніпра архітектурного надбання?

У нашій публікації ми розглянемо сумну долю Лікарні Червоного Хреста, Будинку Губернського земства та Будинку Померанцева.

  • Лікарня Червоного Хреста (вулиця Короленка, 22)

Лікарня Червоного Хреста, яка на даний момент знесена, була розташована на розі вулиць Короленка та Костомарівська, біля будівлі управління СБУ та ГУНП України в Дніпропетровській області.

В 1996 році розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації лікарня Червоного Хреста була внесена до Державного реєстру культурної спадщини міста Дніпро.

 

В 2007 році при складанні Генерального плану даний об’єкт було включено до зведеного переліку об’єктів культурної спадщини м. Дніпропетровська – пам’яток архітектури та містобудування національного та місцевого значення (№106/107). Однак через рух транспортних засобів – трамваїв та великогабаритних автомобілів – відбувалась просадка ґрунту, на якому розташована будівля головного корпусу лікарні. Тому унікальну пам’ятку було визнано аварійною. Ба більше, на Публічній кадастровій карті України зазначено призначення: "Для будівництва багатоквартирного житлового будинку…"

У 2017 році Дніпропетровський окружний адміністративний суд своїм рішенням зобов’язав Дніпропетровську ОДА виключити будівлю з реєстру культурної спадщини, а вже на початку травня 2019 року головний корпус лікарні був знесений. Зараз на цьому місці будується житловий комплекс «Женева» та вже оголошено про продаж квартир площею від 78 до 101 квадратних метрів, – вказано на сайті нерухомості "Лун".

https://lh5.googleusercontent.com/kSeh7LRJLx9KOWBOT5A7que2mZGGgi9FTugL08VKdWKoh1BDbQfgQj7kDXwzTzRJu_2u4i6P7gQlfs3I4uM2kk9_JlJHxzXYTcetEPQ8ag6cFNmjrgY03mtexpMgA38FVBb-fPY

 

 

Будівля лікарні належала ТОВ «Будівельно-монтажне товариство «ДНІПРО», власником якого є Євген Ліфшиць, бізнес-партнер колишнього депутата міської ради Дніпра та голови КП "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Генадія Гуфмана, з іменем якого пов’язаний скандал з приватизацією 96 об’єктів комунального майна. Цікаво, що один із засновників – Ігор Бірман – зараз перебуває в Ізраїлі.

Орієнтовна вартість земельної ділянки, де була розташована лікарня, становить 1 400 000 гривень, площа – 0.7824 гектарів.

 

https://lh6.googleusercontent.com/JSmuSisNVdR1kYTaODrYHazdkAg5MdwDE37ry9kQK1QtNVJF3HprCARTUqgTX93vg8vIRrpkF-3-yH_DVnnmGgqK_i64B7B7YpwbWsGIGR9HarMUhLYkGQX7JtOpgKCtJ35Uuzo

 

Крім того, одночасно була знесена будівля, що знаходилась поруч із лікарнею, а раніше належала комунальному підприємству «Теплоенерго» Дніпровської міської ради.

  •  Будинок Губернського земства (узвіз Крутогірний, 21А)

Будинок на Крутогірному узвозі 21А (раніше – вулиця Рогальова) був побудований наприкінці 18 сторіччя, до 1806 року тут розташовувалася резиденція віце-губернаторів Катеринослава, пізніше будівля перейшла у володіння колезького асесора (цивільний чин згідно Табелю про ранги Російської імперії) О. Захаріна.

В 1941–1943 рр. тут знаходилась німецька військова комендатура, а з 1959 до кінця 1990-х рр. будівля належала військовому містечку №8 та військовій частині А-3191. Сьогодні екс-резиденція заступників губернаторів Катеринославщини знаходиться у занедбаному стані.

Спочатку власником будівлі була державна установа 971 Управління начальника робіт, яка мала безпосереднє відношення до Міністерства оборони України, а наразі знаходиться в стадії банкрутства. Згодом маєток віце-губернаторів опинився під охороною Благодійного фонду «Центр Єврейської освіти», про що свідчить відповідь на інформаційний запит редактора інтернет-сайту Zabeba.li (зараз - Информатор.Деньги) Ольги Палій.

Цим фондом з 2018 року керує Анастасія Кудрявцева, яка є наближеною до Бориса Філатова і Геннадія Корбана, однак розмір статутного капіталу фонду не вказано. В свою чергу, орієнтована вартість цієї будівлі за даними Державного реєстру майнових прав становить приблизно 3 млн гривень. На Публічній кадастровій карті відсутній пункт "Форма власності" щодо цієї ділянки.

  • Будівля по вулиці Харківська 6 (будинок Померанцева)

Колишній будинок Померанцева, залишки якого знаходяться на вулиці Харківській, 6, з’явився ще наприкінці 19 сторіччя. У 1999 році тут сталася пожежа.

Згідно наказу Міністерства культури України № 1266/0/16-10 від 21.12.2010 року ця будівля була внесена в Державний реєстр пам'яток місцевого значення. Однак в липні 2018 року депутати міської ради Дніпра дали добро на виведення цієї будівлі з комунальної власності.

Ця будівля юридично знаходиться у власності ТОВ «Ермітаж», зареєстрованої в Дніпрі. Власником цієї фірми є Наталя Тимошенко, а кінцевим бенефіціаром – Олександр Шкляров, прописаний у селі Молодецьке Донецької області, яке наразі окуповане Російською Федерацією. Офіційно це підприємство займається розробкою будівельних проектів, торгівлею товарами широкого вжитку та консультуванням підприємців з питань комерційної діяльності і управління, а розмір статутного капіталу складає 375 000 гривень.

Одним з засновників цієї фірми стало приватне акціонерне товариство «АКТА», власником якого є Олександр Сирота, депутат міської ради Дніпра, член фракції політичної партії «Опозиційний блок» та  постійної комісії міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин. Розмір статутного капіталу цієї фірми складає 424 643 гривень.

На сайті міської ради Дніпра Олександр Володимирович зазначений як «Пенсіонер», однак відповідно до декларації за 2018 рік, він на посаді директора ПрАТ «Акта» заробив 121 тис. гривень.Також він вказав 1,26 млн гривень у якості доходів від підприємницької діяльності, в той час, коли його пенсія становить 627 тис. гривень. Крім того, Олександр Сирота в 2018 році задекларував готівкові кошти на суму в 180 тис. доларів США, 82 тис. євро та 6 млн гривень. А ще йому належить легковий автомобіль Lexus GX470 2008 року випуску вартістю в 400 тис. гривень.

На Публічній кадастровій карті інформація про власника земельної ділянки відсутня.

Ціна питання

Вартість ділянки, де знаходилася Лікарня Червоного Хреста, площею 0,9512 га, за нашими підрахунками складає понад 1,4 млн доларів. Орієнтовна вартість ділянки на Харківській, 6 (0,33 га) – приблизно 500 тис. доларів.

Вартість цих будинків та ділянок для громади Дніпра неможливо оцінити у гривнях чи доларах, адже історія кожного району нашого міста безцінна. Проте через фінансові апетити окремих місцевих ділків ми можемо втратити те, що отримали у спадок від наших батьків, дідів та прадідів.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Антикорупційна школа», організатори – ГО «Спілка активної молоді - САМ» та ГО «Платформа «Громадський контроль» » за фінансової підтримки Європейського Союзу.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...