App Store Google Play

Агресор, здирники та хулігани: хто стоїть за масовими мінуваннями у Дніпрі

1 Червня 10:30
Агресор, здирники та хулігани: хто стоїть за масовими мінуваннями у Дніпрі

Фейкові мінування стали частиною життя кожного великого українського міста. Київ, Харків, Львів — всі ці обласні центри час від часу відчувають на собі усі негаразди, викликані неправдивими повідомленнями про мінування. Дніпро також не пасе задніх у цій “турнірній таблиці”, ба більше, протягом останніх місяців наше місто впевнено тримає лідерство за кількістю мінувань щотижня. Серед об’єктів, що стають жертвами мінерів, можна перерахувати як державні установи, так і великі приватні торгові центри. Не оминають мінери увагою і багатоквартирні житлові будинки, через що доводиться евакуйовувати чимало людей. Нещодавно дніпровські мінери передали естафету до Кривого Рогу, де за один день було заміновано одразу десять житлових будинків та п’ять лікарень.

Не дивно, що регулярні мінування викликають неабиякий резонанс у суспільстві та стимулюють появу панічних настроїв серед населення. Про це під час прес-конференції зазначала і дніпровська юристка Олена Доненко.

“Такі повідомлення створюють штучне напруження в суспільстві, дезорганізують людей, вселяють паніку і страх. Напередодні виборів був брифінг СБУ, під час якого заявляли, що це пов’язано саме з виборчим процесом. Втім, як бачимо, вибори пройшли, а мінування продовжуються”, - розповіла Олена Доненко.

Вона також додала, що у Національній поліції повідомляють, що більшість дзвінків про мінування надходять з території Російської Федерації або окупованих регіонів. Проте, не всі телефонні дзвінки є наслідком діяльності ворожих спецслужб.

Як повідомили Дніпрограду компетентні джерела в правоохоронних органах, так звана “хвиля мінувань” має три явні складові, які пов'язані одна з одною. Найпоширенішою причиною “мінувань” торговельних центрів, кінотеатрів та інших розважальних закладів найчастіше є комерційний шантаж. При цьому промишляють цим як професіонали, що використовують засоби переховування, підміни номерів та інші сучасні й недешеві засоби кіберзахисту, так і звичайні шахраї, які просять за "немінування" того чи іншого закладу чи мережі смішні кошти - 100 або 400 доларів.

Схожу ситуацію можна було спостерігати у Кривому Розі. 15 травня 2019 року мінери вимагали від влади 7 мільйонів євро у біткоїнах за те, аби не підривати лікарні та житлові будинки. Звичайно, що після перевірки усіх “замінованих” об“єктів криворізькі правоохоронці не виявили жодних вибухових пристроїв.

Другою причиною появи фейкових мінувань є хуліганські дії, пов'язані як правило зі станом афекту або алкогольного чи наркотичного сп'яніння. "Нікуди ти не поїдеш, я сказав!" - і чоловік "мінує" вокзал. З цієї ж серії - діти мінують школи, затримані - відділки поліції, а ревниві дівчата - сумнівної слави заклади, де мав би знаходиться їх благовірний. Більшість цих "атак" здійснюються саме на хвилі інформаційних хвиль навколо "мінувань" першої та третьої категорії, адже в певних колах складається хибне враження, що "так можна". Хоча насправді саме такі випадки "вичисляються" і опрацьовуються правоохоронцями найшвидше і найнадійніше — серед категорії “хуліганів” більше 90% затримань реальних "мінерів".

Але є і третя категорія повідомлень, які часто навіть не потрапляють у поле зору преси - це погрози про мінування критичних інфраструктурних чи безпекових об'єктів міста чи цілої держави (електростанцій, аеропортів, водогонів тощо). Таким випадкам приділяється особлива увага, втім, у більшості своїй саме ці "мінери" є найбільш втаємниченими - їх майже неможливо відслідкувати і зафіксувати, вони здійснюють погрози через сучасне хакерське обладнання і їхня мета може бути вкрай різною - від психологічного тиску на населення до перевірки стану і готовності правоохоронних та інших органів держави реагувати на подібні виклики.

Можна припустити, що саме реакція державних служб та правоохоронних органів найбільше цікавить мінерів з третьої категорії. Адже рівень злагодженості дій різних служби може вплинути на плани ворожих спецслужб, які таким чином “прощупують” українську систему безпеки.

При цьому варто не забувати, що кожен виїзд та кожна евакуація обходиться державним службам у декілька тисяч гривень. Паралельно з цим через повідомлення про мінування та подальшу евакуацію людей паралізується робота торговельних центрів, кінотеатрів, розважальних майданчиків, що несе за собою чималі втрати для приватного бізнесу. У зв’язку із цим існує думка про те, що перевіряти повідомлення про мінування приватних об’єктів слід доручити службам безпеки цих компаній. Це дозволить не тільки зменшити час на перевірку замінованих будівель, а і зменшити навантаження на ДСНС, вибухотехнічні служби, кінологів, медиків та поліцію.

Тут треба звернути увагу на те, що у разі викриття та затримання фейкового мінера, йому загрожує не тільки тюрма, а і значні фінансові санкції. За словами Олени Доненко, в рамках кожного кримінального провадження за фактом “мінування” йде цивільний позов, який має на меті компенсувати фінансові втрати тим, хто постраждав внаслідок неправдивої заяви.

“У кожному кримінальному провадженні йде цивільний позов, за яким мінер має компенсувати навіть витрати за виїзд співробітників ДСНС. Тому люди, що отримали збитки, мають це розуміти і вчасно подавати позов”, - зауважила юристка.

Слід зауважити, що наразі основна стаття, за якою відкривають кримінальні провадження щодо "мінувань", передбачає покарання у вигляді штрафу або 5 років позбавлення волі. Проте, як розповіла Олена Доненко, після масових фейкових повідомлень правоохоронці кваліфікують такі дії вже як тероризм.

"Після останньої хвилі повідомлень про мінування правоохоронці почали кваліфікувати такі дзвінки як "теракт". Відповідно, це передбачує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією усього майна", - розповіла Олена Доненко.

Також вона розповіла, що у 2017-18 роках суди винесли достатньо багато вироків громадянам України за фейкові мінування. У більшості випадків такі "мінери" отримали по 3 роки в’язниці.

Таким чином, можна побачити, що протягом останнього часу фейкові мінування стали не тільки наслідком хуліганського умислу окремих осіб, а і інструментом для здирництва та шантажу бізнесу.

Не варто забувати і про те, що масові повідомлення про мінування сіють страх і породжують соціальне напруження серед населення. Не виключено, що у певний момент це може зіграти на руку провокаторам та іншій агентурі Російської Федерації. Окрім цього, злочинці можуть сподіватися на те, що в один момент на повідомлення про мінування припинять звертати увагу, що у подальшому може перетворитися на катастрофу.

Саме тому сьогодні СБУ та Національна поліція активно протидіє таким провокаціям. Якщо хуліганів та здирників для правоохоронців знайти не проблема, то осіб з РФ і окупованих територій затримати майже неможливо. Відповідно, громадяни, які по суті і є головним об’єктом фейкових мінувань, не мають впадати у панічні настрої й так легко перетворюватися на жертву російського терору.

Треба пам'ятати, що більше п’яти років триває Росія веде війну проти України, яка охопила не тільки передову, а і тил. Якщо всередині країни буде паніка і хаос, то падіння українського фронту - питання часу. Тому за роки російської агресії в українців вже має бути сформований імунітет до подібного роду провокацій. І Дніпро першим має демонструвати приклад стійкості, адже наше місто наразі є головним форпостом у боротьбі з ворогом.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...