App Store Google Play

Як не наламати дрів із плазунами на відпочинку

28.05.2019 10:00
Як не наламати дрів із плазунами на відпочинку

Із настанням тепла у травні все частіше можна зустріти плазунів, при чому зустріч може статися не тільки на природі, а просто у середмісті. Найпоширенішими зміями на Січеславщині є вужі та гадюка, і перші не несуть ніякої небезпеки, а сутички з другими можуть мати неприємні наслідки. Проте багато людей не можуть їх відрізнити, або не знають, що ці плазуни не нападають першими, в рідких випадках можуть вкусити і часто наносять шкоду безвинним тваринам. Тож як відрізнити вужів та гадюк, яку небезпеку вони становлять, та як надавати першу допомогу при укусах – розбиратимемось далі.

За останні два тижні тільки у Дніпрі рятувальники виловили майже два десятки змій. Зокрема, нещодавно на Січеславській набережній люди помітили вужа, надзвичайники зловили його та відпустили за містом. За словами герпетолога Віктора Гассо, вужі безпечні, людям шкоди завдати не можуть. В межах області варто остерігатися степової гадюки. Зараз плазуни прокинулися після зимової сплячки і зараз прогріваються на сонці. 

«Тому вони гріються на каменях на березі на сонці, бо вони холоднокровні. На відміну від звичайного вужа, якого всі знають зі шкільного підручника, він не має жовтих плям на голові, але є характений малюнок на всьому тілі у шахматному порядку, в народі називають шахматна гадюка, проте це не гадюка, змія безпечна», — розповів Віктор Гассо, завідувач кафедри зоології і екології ДНУ ім. Олеся Гончара.

Рятувальники приїжджали на виклики і забирали плазунів від людей.

« Їх вивезли за територію, там де люди не мешкають, і випустили на природу. Хочу звернутись до мешканців Дніпропетровщини, зараз весняний період, у плазунів період розмноження, вони можуть бути агресивними, тому краще їх не чіпати, якщо ви їх помітили - викликати рятувальників, якщо це житловий сектор або поруч з людьми, - каже речниця надзвичайників Дар’я Гречищева.

На жаль, трапляються випадки, коли люди чинять самосуд над зміями, не особливо розбираючись хто з них хто і що тут робить. Так, нещодавно у Дніпрі мешканці знайшли вбитих змій, зібраних у пакет. Навряд чи всі вони купою накинулися на людину, що довелося чинити розправу.

Варто знати, що єдиним отруйним видом у нашому регіоні є гадюка степова. За словами біолога Вадима Манюка, на Січеславщині також водяться: вуж водяний, вуж звичайний, мідянка, жовточеревий (каспійський) полоз, сарматський полоз. Усі вони охороняються на загальноєвропейському рівні, і всі, крім вужів, занесені до Червоної книги України.

«Найгірше, що можуть зробити вужі (як і полози), це трохи налякати, великі особини, якщо до них приставати, можуть вкусити - легенько (зуби маленькі й коротенькі - це не боляче й швидко заживає, якщо ще буде слід, бо не завжди це буває. Та й взагалі кусають вони виключно тоді, коли на них нападають або намагаються вхопити!», - розповів Вадим Манюк.

Тож розберемося докладно, як виглядають одні з найбезпечніших плазунів нашої області – вужі та які у них особливості.

Розмірами вужі можуть бути як маленькими змійками від 15 см довжиною, так і цілком собі великими зміями з довжиною понад 3,5 м. Причому, що цікаво, самки вужів завжди помітно більше самців.

У природних умовах тривалість життя вужа може сильно варіюватися, справа в тому, що через велику кількість ворогів у вужа, вони рідко коли доживають до старості. Однак, в зоопарках вужі в середньому доживають до 20 років.

Те, що вужі у наших широтах зовсім нешкідливі підтверджують чимало ресурсів. Вони не отруйні, до того ж зовсім не вміють кусатися, максимум, що можуть зробити, це злегка подряпати шкіру. До того ж при наближенні людини всі вужі намагаються якомога швидше сховатися, і кусатися вуж може тільки в крайніх випадках, якщо його загнати в кут. У будь-якому випадку легкі подряпини, нанесені вужем, швидко гояться. Сам же вуж, будучи спійманим людиною в якості захисної реакції спробує імітувати власну смерть, тіло його в’яне і перестане рухатися, однак будучи відпущеним на волю такий псевдо мертвий вуж швидко оживає і ховається в кущах.

Вужі та гадюки дуже схожі, вони мають схоже забарвлення, живуть в одних і тих же місцях. І все ж між ними є ряд відмінностей:

 • Незважаючи на схоже забарвлення, зовнішній вигляд цих змій має одну істотну відмінність – у вужа на голові є дві жовті або оранжеві плями, у гадюки ж вони відсутні.
 • Також є відмінність у плямах луски, у вужа плями йдуть в шаховому порядку, у гадюк присутня зигзагоподібна смуга на спині, яка йде уздовж всього тіла.

 • Очі вужа і гадюки розрізняються, у гадюки зіниця вертикальна, у вужів вона кругла.

 • Мабуть, найважливіша відмінність це наявність отруйних іклів у гадюки, які у вужа просто відсутні.

 • Зазвичай вуж довший гадюки, хоча може попастися велика гадюка, яка буде довшим маленького вужа.
 • Хвіст вужа більш довгий і тонкий, в той час як хвіст гадюки короткий і товстий.

Плануючи відпочинок на природі необхідно пам’ятати, як не стати жертвою змії. Йдучи до лісу чи у місцевість, де можуть перебувати змії, варто одягти вільні штани із цупкої тканини. У випадку, якщо змія прокусить штани, то вона не зачепить шкіру. А взуття обов’язково повинне бути високим, щоб  прикривати оголені ділянки на нозі.

Візьміть із собою палицю, щоб нею пошарудіти у густих кущах та перевірити, чи немає небезпеки. Змії першими не атакують, вони нападають тільки у випадку, коли відчувають загрозу. Палкою можна їх трохи полякати, а також переконатися, що там нічого немає.

На сонячних ділянках, або у якихось щілинах, печерах можуть бути змії, вони там роблять свої кубла. "Голими руками" туди лізти не варто. Якщо побачили змію, у жодному разі не треба старатися відкинути її рукою чи ногою. Краще просто обійти. Якщо це велика змія і немає можливості обійти, то налякайте її палицею, або ж відкиньте, але в жодному разі не робіть цього руками.

У випадку, якщо вкусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Коли людину вкусила змія, у неї з'являється слабкість, головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів, також може сильно знижуватися тиск.

До приїзду лікарів можна надати першу медичну допомогу потерпілому:

 • охолодіть місце укусу і припиніть активні рухи, адже кровообіг пожвавиться і отрута буде швидше поширюватися організмом;
 • знерухомте ділянку укусу;
 • давайте постраждалому багато пити;
 • знати будь-які прикраси із рук та ніг;
 • якнайшвидше зверніться до найближчого медичного пункту, де лікарі нададуть усю необхідну допомогу.

Чого не можна робити, якщо при укусі змії:

 • не обробляйте рану додатково;
 • не припікайте місце укусу;
 • не накладайте джгут;
 • не висмоктуйте отруту: вірогідність зараження збільшиться, до того ж у небезпеці буде й людина, у якої отрута опинилася в роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу;
 • не вживайте алкоголь.

Відпочиваючи на природі, варто природу поважати. Якщо людина має більше сили – це не дає їй права шкодити безневинним тваринам. А необізнаність не є виправданням. Тож нумо поводитися відповідально, навіть під час відпочинку.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...