App Store Google Play

Чи стане прозорим фінансування шкіл Дніпра?

28.05.2019 18:00
Чи стане прозорим фінансування шкіл Дніпра?

Заклади освіти повинні оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання коштів. Це зазначено у ст. 30 Закону України «Про освіту».

Для стандартизації процесу звітування активісти ХОБФ «Об’єднання» у 2015 році розробили Єдину систему відкритих бюджетів шкіл Open School in UA. До неї вже підключилися 515 шкіл і дитсадків з різних областей України. Впровадженням системи у Дніпрі займається регіональний координатор проекту Open School in UA, експерт Мережі UPLAN Роман Сердюк.

Open School in UA – це система, яка дозволяє вести облік усіх внесків, які отримує навчальний заклад, та його витрат, а також візуалізувати бюджети під’єднаних шкіл.

У чому перевага цієї системи над звичайною звітністю, яку публікують школи

За словами Романа Сердюка, моніторинг звітів дніпровських шкіл, проведений у грудні 2018 року, показав, що в різних навчальних закладах звітність відбувається в різній формі: хтось оприлюднює просту табличку як веб-сторінку на своєму сайті, хтось – гугл-документ, хтось – виключно первинну документацію (чеки, квитанції, накладні), що унеможливлює обробку інформації та аналіз надходжень і видатків.

У системі Open School in UA це оприлюднення уніфіковане: заноситься цифра, до неї додається первинна документація, і є повна звітність. Ці дані можна скачати єдиним файлом, спарсити, конвертувати в документ excel, в базу даних по всьому місту тощо.

Крім того, система дозволяє не тільки публікувати дані на сайті openschool.in.ua, а вбудувати на сайт школи віджет, який братиме дані із системи й одночасно публікуватиме їх на сайті школи.

Перевага такої форми звітності також у тому, що за тимчасового відключення сайту або будь-якої несправності всі дані зберігатимуться в системі, їх непотрібно буде вносити знову – достатньо лише підключити віджет до оновленого сайту та налаштувати зовнішній вигляд.

Система дозволяє виключити «корупційну» складову у навчальних закладах

Дані у системі відкриті абсолютно для всіх. Будь-який користувач інтернету може зайти на сайт openschool.in.ua та подивитися інформацію про будь-яку школу, зареєстровану у системі.

Що це дає?

По-перше, дозволяє порівняти дані різних закладів. По-друге, це дозволяє порівняти дані зі збору коштів та з бюджетних запитів. Тобто дозволить виявити ситуацію, коли на одну й ту ж потребу виділено бюджетні чи депутатські кошти, а потім ще зібрано гроші з батьків, і вони вже йдуть на щось інше.

Система дозволяє адміністрації школи виставляти певний запит батькам. Тоді батьки не просто здають якусь суму у фонд класу чи школи, а, відповідаючи на певний запит, можуть добровільно пожертвувати на конкретну потребу.

Вартість робіт або послуг виставляється у системі, і можна здавати кошти доти, поки бажана сума не буде повністю зібрана.

Фактично, такий підхід – це щось схоже на краудфандинг.

Чи готова Дніпровська міськрада відкрити бюджети шкіл

«У жовтні 2018 року ми презентували систему Open School in UA під час засідання постійної комісії міської ради з питань освіти, культури, молоді та спорту. Зараз розробники системи працюють над тим, щоб усунути зауваження, висловлені членами комісії. Також ми неодноразово зверталися і до міського голови, і до профільного департаменту з пропозицією проведення такої презентації на рівні міста для всіх директорів шкіл. Однак жодних конкретних кроків з боку міськради не зроблено», – зазначає Роман Сердюк.

Водночас систему презентували безпосередньо керівникам шкіл. Деякі з них зацікавилися проектом, але більшість посилається на відсутність окремої бухгалтерії та поточних рахунків. Тобто бюджетне фінансування здійснюється через бухгалтерію департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, яка закуповує матеріально-технічні цінності та видає їх школам.

«Система не враховує передачу матеріально-технічних цінностей, оскільки вона дивиться виключно на казначейський рахунок. Це недолік системи, але наразі його неможливо виправити. В ідеалі ми хотіли б, аби всі школи мали свою бухгалтерію та могли самостійно розпоряджатися коштами, які їм виділяє міська рада відповідно до бюджету», – каже координатор проекту.

10 квітня 2019 року Роман Сердюк зареєстрував електронну петицію «Дніпровці за відкритість фінансування шкіл!». Для того, щоб потрапити на розгляд міської влади, вона має набрати 1000 голосів.

Збір підписів триває. Для активізації процесу систему презентували батькам дніпровських школярів. Вони ознайомилися з базовими навичками моніторингу освітніх закладів та дізналися, як підписати електронну петицію.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...