App Store Google Play

Об'єднана українська церква на Січеславщині: п'ять місяців потому

18.05.2019 14:15
Об'єднана українська церква на Січеславщині: п'ять місяців потому

15 грудня 2018 року у Софії Київській відбулася епохальна для України подія – Об’єднавчий Собор Православної церкви України. Тоді на зустріч з’їхалися десятки представників трьох розділених православних церков, які під проводом Вселенського Патріарха Варфоломія утворили єдину помісну українську церкву та обрали її Предстоятелем Митрополита Епіфанія. Саме з цієї дати почалася нова епоха в історії України.  

На Соборі 15 грудня однією з найбільших делегацій від регіональних єпархій стала група священнослужителів Дніпровської єпархії ще тодішнього Київського Патріархати на чолі з Владикою Симеоном. І це не дивно, адже за останні роки українська церква в Дніпрі значно зміцнила свої позиції та продовжує стрімко розвиватися

Наразі в обласному центрі діє потужний центр українського релігійного життя – Храм Божої Матері «Несподівана радість» та духовно-культурний центр «Українське подвір’я». Окрім цього, на території міста збудовано Храм Різдва Пресвятої Богородиці, який наразі слугує духовним центром для мешканців житлових масивів Покровський, Красний Камінь, Діївка та Парус.

Тому завдяки потужному внеску у розвиток церкви, після обрання Епіфанія Митрополитом ПЦУ, свій перший візит він здійснив саме у Дніпро, де разом із місцевим духовенством провів служіння у вже згаданому Храмі Різдва Пресвятої Богородиці. Тоді Епіфаній відзначив, що Дніпровська єпархія є форпостом Єдиної Церкви України.

"Дніпровська єпархія є певним форпостом нашої вже Єдиної церкви на теренах сходу України. Ми вдячні владиці Симеону, який практично все це зробив з нуля. Завдяки його здібностям, завдяки його таланту і вмінню спілкуватися, наразі ця єпархія є настільки величною, потужною і зразковою для інших єпархій. Я впевнений, що разом із усіма архієреями ми і надалі будемо розбудовувати вже Єдину Українську церкву", - сказав тоді Епіфаній.

У свою чергу, головуючий Дніпровської єпархії Владика Симеон на початку лютого 2019 року взяв участь у першому в історії засіданні Священного Синоду ПЦУ.

Теза Епіфанія про те, що Дніпро є форпостом незалежної української церкви знайшла своє підтвердження одразу після Об’єднавчого Собору, адже тоді стало відомо, що до ПЦУ з московського патріархату перейшла перша релігійна громада на Січеславщині. У грудні 2018 до Дніпровської єпархії ПЦУ приєднався храм Свято-Покровський, що у селі Рубанівське – невеликий, але потужний центр української духовної культури.

Незабаром після Рубанівського рішення про перехід з московського патріархату до ПЦУ прийняли і прихожани парафії Покрови Пресвятої Богородиці у Старолозуватці Синельниківського району Січеславщини. А вже у лютому 2019 року про перехід оголосила і Спасо-Преображенська парафія смт Лихівка у Павлоградському районі.

Наразі відомо, що процес об’єдання на Січеславщині продовжується. Це 17 травня 2019 року під час прес-конференції підтвердив сам Владика Симеон.

«Наразі процес єднання продовжується. Чимало священнослужителів та представників релігійних громад спілкуються з нами щодо переходу до Православної церкви України. Ми відкриті до спілкування з усіма, хто хоче приєднатися до Єдиної Церкви», - зазначив Симеон.

У свою чергу, секретар Дніпровської єпархії протоієрей Віталій Лопушанський зауважив, що окрім приєднань нових громад до ПЦУ, місцева церква продовжує розбудовувати свою інфраструктуру.

«Наразі завершується будівництво жіночого монастиря на Лівобережному масиві Дніпра. Окрім цього, на житловому масиві Перемога розпочалося будівництво нового храму на честь засновника української церкви Святого Андрія Первозванного. Все це відбувається виключено за підтримки меценатів та небайдужих парафіян. Ми повинні пам’ятати, що наша церква це в першу чергу віруючі люди», - розповів Віталій Лопушанський.

Слід також відзначити, що під патронатом Дніпровської єпархії в обласному центрі незабаром розпочнеться будівництво першого в Україні храму на честь загиблих героїв війни. Храм побудують на честь Ікони Божої Матері «Нерушима Стіна», яка є визначною для історії нашого народу. Вона знаходиться у Храмі Святої Софії – найдревнішому, який зберігся на теренах Східної Європи. Відомо, що предстоятелем «Нерушимої Стіни» стане відомий військовий капелан полку «Дніпро-1» Дмитро Поворотний.

«Важливість вшанування пам’яті загиблих героїв я зрозумів під час своєї роботи військовим священником, який поховав багато хлопців і дівчат особисто. Таких втрат, як у нашій області, немає в жодному регіоні», – зазначив майбутній настоятель храму Дмитро Поворотний.

За задумом ініціаторів ідеї, символічно у храмі втілять «три нерушимі стіни». По-перше, він уособлюватиме духовну нерушиму стіну, що пов’язана із Іконою Божої Матері. По-друге, рукотворний храм символізуватиме вияв духовної стіни, до якої завжди можна буде прийти помолитися. І, крім того, символом стануть загиблі воїни – «нерушима стіна», об яку розбилася «руська весна». Храм побудують у сучасному модерному вигляді. Його деталі будуть підтверджувати ідеологічну, духовну і моральну ідею проекту.

За словами Дмитра Поворотного, куб із грубими стінами уособлює фундамент, на якому будується як будівля, так і підвалини культури. Несиметричні віконця на ньому означають розстріляну основу, яка вистояла попри всі перешкоди. Довершує побудову купол, який символізує голгофу, і хрест, який завжди увінчує храм.

Розбудова ПЦУ триває і по області. Зокрема, нещодавно у Нікополі відкрили першу каплицю Православної церкви України. Каплицю на честь Покрови Пресвятої Богородиці зводили із зрубів на історичному козацькому місці в старій частині міста біля колишнього дерев'яного собору, знищеного в 30-ті роки минулого століття більшовиками.

Останні 2 тисячі років церква грає значну роль в культурному житті європейських націй. Тому не дивно, що створення та визнання єдиної Православної церкви України дало потужний імпульс для розвитку української культури на території Січеславщини. Останні п’ять місяців релігійне життя краю було насичене різноманітними подіями, що свідчить про стрімке зростання авторитету ПЦУ в очах місцевих мешканців. Очевидно, що протягом найближчого часу парафії на Січеславщини продовжать переходити до української церкви і приєднуватися до її розвитку. І цьому ніяк не завадять ні агресивні заяви з боку місцевих політиків, ні випади з боку московських екзархів.

Що ж стосується конфлікту почесного Патріарха Філарета з нинішнім керівництвом ПЦУ, то в Дніпровській єпархії запевняють, що бажання Філарета відновити Київський Патріархат є передчасними. Для створення визнаного у всьому православному світі Київського Патріархату необхідна плідна робота та час.

«15 грудня ми створили Єдину Церкву, яка наразі зайняла почесне 15 місце у переліку помісних православних церков. Ми йшли до цього більше 20 років. Сьогодні нас визнають у Константинополі та офіційно запрошують на спільні богослужіння. Ми всі єдині у повноті Православної церкви України, і так буде й надалі. Ми не можемо робити крок назад», - зазначив Владика Симеон.

Він додав, що Патріарх Філарет дійсно зробив великий внесок у розбудову Української Церкви. Саме завдяки його старанням УПЦ Київського Патріархату стала основою, на якій постала ПЦУ.

«Патріарх Філарет завжди буде шануватися українським духовенством та займатиме почесне місце в її історії. Він дійсно є духовним лідером української нації й назавжди залишиться ним», - додав Владика Симеон.

Отже, сьогодні можна побачити як завдяки відданості місцевого духовенства та меценатів, Січеславщина впевнено рухається до відновлення та затвердження тут української церкви. І це є природнім процесом, адже ще в епоху козацьких січей духовна складова відігравала одну із найголовніших ролей в житті наших предків.

Споглядаючи на стрімкий розвиток української церкви в нашому регіоні з моменту Об'єднавчого Собору 15 грудня 2018 року, можна впевнено стверджувати, що вже за декілька років наш край стане не тільки форпостом ПЦУ, а і її ядром.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...