App Store Google Play

Чому саме Україна?

10.05.2019 18:00
Чому саме Україна?

Росіяни добре розуміють, наскільки важливим є те, що Україна не надто вирвалась вперед.

Впливати на створення таких інституцій як сучасна держава, верховенство права та демократія можна лише обмежено. Найлегше це зробити з третьою категорією, будуючи демократію. З першими двома – сучасною державою та реальним верховенством права – все куди складніше, і на шляху модернізації політичних систем зі справжніми перепонами зіштовхуються багато країн, включно з Україною. Причина надзвичайної складності цих систем полягає в їх сутності – і йдеться про владу. Якщо ви проводите вибори, стара гвардія може думати, що виграє їх. Мовляв, ми знаємо, як просувати кандидатів, знаємо, як змагатись і захищати наші інтереси. І якщо ви хочете побудувати сучасну державу, то це завдання не з легких. Якщо ви хочете мати верховенство права, що застосовуватиметься до впливових людей у суспільстві, то це набагато складніше, бо таким чином ви фактично змушуєте цих людей відмовитись від влади.

Чимало добре продуманих зусиль з боку зовнішніх донорів і урядів, що мали на меті вплинути на цей процес, є дещо дратівливими – особливо в місцях корумпованих, до яких я і придивляюсь найближче. Корупція існує, тому що це не в інтересах існуючих еліт – щось міняти. Еліти люблять статус-кво. Таким чином зміна системи є питанням влади. Питанням здобуття влади тою частиною людей, які не є корумпованими і хочуть мати сучасну систему. Це може допомогти, створивши належні стимули. Таким чином можна створити щось на кшталт посади спеціальних прокурорів, антикорупційних судів і усе інше подібне тому, до чого долучилась Україна. Можна постаратись платити людям у бюрократичних колах краще, щоб у них не було спокуси брати хабарі. Все це короткотермінові речі в плані людських стимулів.

Але за своєю суттю хороший уряд – це не просто структура стимулів. Йдеться і про людський капітал. І саме через це модернізація держави у стількох країнах забирає так багато часу. Це, по суті, освітній проект. Питання навиків, знань і рівня освіти, що вертиться в головах людей, які керують урядом чи тих, хто туди приходить. І це проект довготривалий.

Кожна ефективна сучасна бюрократія – у Великобританії, Франції, Німеччині, США та Японії – також була пов’язана з великим освітнім проектом, за яким освітню систему оновили так, аби вона забезпечила цілий клас людей, які би могли ввійти в ряди чиновників, прийти в політику, та бути здатними керувати країною. Приміром, реформи Штейна-Гарденберга в Пруссії після їх поразки перед Наполеоном були пов’язані з реформуванням Вільгельмом фон Гумбольдтом німецької університетської системи. Реформи Тревельяна-Норткота у Великобританії були пов’язані з реформою Оксфорда і Кембриджу.

Американський прогресивний рух був збудований на основі Закону Морілла, що призвів до створення мережі передавання земель університетам, які виховували агрономів та інших людей, які могли потім піти далеко вглиб кваліфікованої американської бюрократії. З цього спостереження за зв’язком між освітою і модернізацією держави випливає моє розуміння тої потенційної ролі, яку я як дослідник можу відіграти в цьому процесі.

Я спостерігав за спробами зовнішніх донорських організацій вплинути на створення структур короткотермінових стимулів у різних країнах. Звісно, якщо озирнутися на два десятиліття спроб боротьби з корупцією, то ми помітимо певні локальні перемоги, та в сукупності результати були далекі від трансформаційних. З іншого боку, що ми можемо зробити, так це допомогти сформувати нове покоління професійних, сучасних людей.

Тож я зробив для України чимало. Крім Emerging Leaders Program у Стенфордському університеті, я також маю програму під назвою The Leadership Academy for Development, яку підтримує Центр міжнародного приватного підприємництва, де ми навчаємо людей бути реформаторами. Ми сподіваємось сформувати мережу та нову генерацію прогресивних молодших українців. І що додає мені неабиякого позитиву кожного разу, коли я приїжджаю до цієї країни, так це зустрічі з великою кількістю тамтешньої молоді, яка дійсно хоче країну іншого типу. Це забирає багато часу, але коли ці люди стануть на ноги і керуватимуть країною, це буде абсолютно інше місце.

Останнє, що я скажу, це чому все це важливо, і чому саме Україна. У Стенфорді ми отримуємо багато заявок від різних країн. Як тільки бразилійці дізнались про Emerging Leaders Program для українців, вони сказали, а як щодо такої ж програми для нас, і ви ж, мовляв, знаєте, що Бразилія – це важлива країна. Звісно ж важлива, але Україна відіграє неабияку роль у Європі в цілому. Йдеться як про її символічне значення, так і про власну геополітичну роль, що є значно важливішою, ніж в інших – країн пострадянських і посткомуністичних. Вона двічі доклала зусиль, аби порвати зі своїм радянським минулим, зі своїм авторитарним і клептократичним сусідом. Цей сусід не хотів, аби так трапилось. Росіяни добре розуміють, наскільки важливим є те, що Україна не надто вирвалась вперед. Успішність України, яка полягає в тому, щоб стати демократією з реальною конкуренцією в політиці, а також очиститись у плані способів самоврядування і справді є тою критично важливою передовою глобальної ситуації, що останні роки була не надто сприятливою для демократії.

Ми спостерігаємо неабиякий відступ до минулого в Східній Європі. Найбільш тривожні події випали на долю Угорщини, Польщі, Чехії та Румунії, а також багатьох інших країн, які досі здаються надто загрузлими в корупції, а також піддаються власним формам путінізму. І тут ситуація України набагато краща, оскільки там досі вірять, що Європа, ЄС та ідея ліберальної демократії в поєднанні з відкритою капіталістичною економікою – це все ще дорога в майбутнє і напрямок, куди рухатись.

Значною мірою шляхом протистояння Росії та довготривалим російським імперським амбіціям є сприяння успіху України. І це єдина річ, яку можуть робити західні сили заради великих змін в українській боротьбі.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...