App Store Google Play

Яким президентом був Порошенко?

03.05.2019 18:00
Яким президентом був Порошенко?

Більшість українських виборців і оглядачів незлюбили президента Петра Порошенка, який втратив свій шанс на другий термін 21 квітня. Втім, історія покаже, що вони помилились, і розсудить його як найбільш успішного лідера України.

Насправді Порошенко ввійде в історію як той, хто консолідував українську державу, націю, демократію і ринок. Як той, хто спрямував Україну на Захід та подалі від Росії. Як той, хто врятував Україну від донбаських хуліганів, російських торговців і російських регулярних військ під командуванням російського диктатора Володимира Путіна.

Історики зазначать, що Порошенко збудував армію та протистояв росіянам і їхнім проксі, завівши цю боротьбу в глухий кут. Що він реформував поліцію. Що він розчистив глибоко корумпований банківський сектор, стабілізував курс і раціоналізував ціни в енергетичному секторі. Що він переглянув реформи освіти та медицини, а також відродив українську мову та культуру. Що він здобув незалежність для Православної церкви України. Що він почав ремонтувати зруйновану українську інфраструктуру, просував ідею енергетичної незалежності країни і змістив торгівлю від Росії на Захід. Що він передав повноваження та ресурси місцевому правлінню і дозволив громадському суспільству та незалежним медіа розвиватися. І що він також скоротив інституційні та структурні джерела корупції.

Зрештою, історики пам‘ятатимуть, що він переміг на чесних та вільних виборах 2014 року, а потім, програвши на чесних та вільних виборах 2019-го, ввічливо поступився, таким чином продемонструвавши, що українська демократія більше не тимчасова, а закріплена.

Слабкі місця Порошенка – провал у протистоянні корупційній еліті, обмеженні влади олігархів та донесенні до людей правди – здаватимуться просто його особистими погрішностями після кількох років правління Володимира Зеленського. Якщо Зеленський складеться як реформатор – а ймовірність цього вкрай невелика – Порошенка розглядатимуть як того, хто зробив реформи Зеленського політично й інституційно можливими. Якщо Зеленський виявиться – як багато критиків підозрюють – маріонеткою Ігоря Коломойського чи навіть кількох інших навіть більш підлих олігархів, тоді п’ять років перебування Порошенка на посаді позитивно заблистять у порівнянні. Його розглядатимуть як президента, який намагався приборкати корупцію, але поступився коміку, який відмотав усе назад, і дозволив негараздам процвітати. Іронічно, та це буде win-win ситуація для Порошенка.

Те ж саме стосується і схильності Порошенка – як йому приписують – уникати говорити правду. Навіть якщо це так кричуще, як зазначають критики, то невдовзі українці завчать те, що мали би завчити ще з років 30 тому: всі політичні діячі брешуть, адже брехня лежить у серці політики, особливо якщо вона демократична. Історики також порівнюватимуть брехливість Порошенка з його попередниками та наступником. Будь-яке проміжне об’єктивне оцінювання би показало, що у Порошенка з цим не все так погано, а може і набагато краще, ніж у Віктора Януковича, Віктора Ющенка, Леоніда Кучми та Леоніда Кравчука. Не дивно, що небажання Зеленського говорити правду красномовно зросло після його перемоги в першому турі 31 березня. Значення цієї його риси лише зростатиме, так як медіа атакують його, а колишні прихильники виражатимуть невдоволення відсутністю реформ і реаліями управління, з якими він зіштовхнеться на повну, так як зрозуміє, що країна – це не телевізійна програма.

Ясна річ, що прихильники Зеленського заперечуватимуть позитивну роль Порошенка в історії. Зараз, коли вони ніжаться у променях своєї вражаючої перемоги, їхній скептицизм виглядає виправданим. Та історія та історики працюють у кумедний спосіб, і майбутні оцінки зрідка збігаються зі сучасними. Та як знати? Януковича у 2004 році прогнали з Києва, а потім він з тріумфом повернувся у 2010-му. Не дивуйтесь, якщо Порошенко повернеться у 2024-му, після того, як Зеленський виявиться провалом.

Аtlantic council

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...