App Store Google Play

Яким президентом був Порошенко?

3 Травня 18:00
Яким президентом був Порошенко?

Більшість українських виборців і оглядачів незлюбили президента Петра Порошенка, який втратив свій шанс на другий термін 21 квітня. Втім, історія покаже, що вони помилились, і розсудить його як найбільш успішного лідера України.

Насправді Порошенко ввійде в історію як той, хто консолідував українську державу, націю, демократію і ринок. Як той, хто спрямував Україну на Захід та подалі від Росії. Як той, хто врятував Україну від донбаських хуліганів, російських торговців і російських регулярних військ під командуванням російського диктатора Володимира Путіна.

Історики зазначать, що Порошенко збудував армію та протистояв росіянам і їхнім проксі, завівши цю боротьбу в глухий кут. Що він реформував поліцію. Що він розчистив глибоко корумпований банківський сектор, стабілізував курс і раціоналізував ціни в енергетичному секторі. Що він переглянув реформи освіти та медицини, а також відродив українську мову та культуру. Що він здобув незалежність для Православної церкви України. Що він почав ремонтувати зруйновану українську інфраструктуру, просував ідею енергетичної незалежності країни і змістив торгівлю від Росії на Захід. Що він передав повноваження та ресурси місцевому правлінню і дозволив громадському суспільству та незалежним медіа розвиватися. І що він також скоротив інституційні та структурні джерела корупції.

Зрештою, історики пам‘ятатимуть, що він переміг на чесних та вільних виборах 2014 року, а потім, програвши на чесних та вільних виборах 2019-го, ввічливо поступився, таким чином продемонструвавши, що українська демократія більше не тимчасова, а закріплена.

Слабкі місця Порошенка – провал у протистоянні корупційній еліті, обмеженні влади олігархів та донесенні до людей правди – здаватимуться просто його особистими погрішностями після кількох років правління Володимира Зеленського. Якщо Зеленський складеться як реформатор – а ймовірність цього вкрай невелика – Порошенка розглядатимуть як того, хто зробив реформи Зеленського політично й інституційно можливими. Якщо Зеленський виявиться – як багато критиків підозрюють – маріонеткою Ігоря Коломойського чи навіть кількох інших навіть більш підлих олігархів, тоді п’ять років перебування Порошенка на посаді позитивно заблистять у порівнянні. Його розглядатимуть як президента, який намагався приборкати корупцію, але поступився коміку, який відмотав усе назад, і дозволив негараздам процвітати. Іронічно, та це буде win-win ситуація для Порошенка.

Те ж саме стосується і схильності Порошенка – як йому приписують – уникати говорити правду. Навіть якщо це так кричуще, як зазначають критики, то невдовзі українці завчать те, що мали би завчити ще з років 30 тому: всі політичні діячі брешуть, адже брехня лежить у серці політики, особливо якщо вона демократична. Історики також порівнюватимуть брехливість Порошенка з його попередниками та наступником. Будь-яке проміжне об’єктивне оцінювання би показало, що у Порошенка з цим не все так погано, а може і набагато краще, ніж у Віктора Януковича, Віктора Ющенка, Леоніда Кучми та Леоніда Кравчука. Не дивно, що небажання Зеленського говорити правду красномовно зросло після його перемоги в першому турі 31 березня. Значення цієї його риси лише зростатиме, так як медіа атакують його, а колишні прихильники виражатимуть невдоволення відсутністю реформ і реаліями управління, з якими він зіштовхнеться на повну, так як зрозуміє, що країна – це не телевізійна програма.

Ясна річ, що прихильники Зеленського заперечуватимуть позитивну роль Порошенка в історії. Зараз, коли вони ніжаться у променях своєї вражаючої перемоги, їхній скептицизм виглядає виправданим. Та історія та історики працюють у кумедний спосіб, і майбутні оцінки зрідка збігаються зі сучасними. Та як знати? Януковича у 2004 році прогнали з Києва, а потім він з тріумфом повернувся у 2010-му. Не дивуйтесь, якщо Порошенко повернеться у 2024-му, після того, як Зеленський виявиться провалом.

Аtlantic council

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Регулярно чую від мешканців нашого міста, що тут немає роботи. При цьому, від керівництва міської ради (та їхніх партнерів) постійно лунають скарги на те, що в місті нікому працювати — кляті лях...
Не можу спокійно заснути. З голови не йде розмова з таксистом...Йому безперестанно телефонує жіночка, яка волає в слухавку. Він пояснює: "Я с клиентом"... На третій дзвінок відповідь: "Дура, я зарабат...
Ярема ГАЛАЙДА

Легенда про павучка

Її пов‘язують з Робертом І Брюсом, королем Шотландії 1306 - 1329.І вона має два варіанти. Хоча суть в неї одна.Згідно з одним з варіантів, після ніщивної поразки при Дарлі у 1306 році Брюс відст...
Уже 2 роки спілкуюсь із молодими людьми (університет-постуніверситет). Багато з них готові піти в село вчителем аби уникнути армії. Точніше строкової служби.Абсолютно розумію чому це відбувається. Уяв...