App Store Google Play

Як міська рада зливає чисте повітря для дніпрян

30.04.2019 14:00
Як міська рада зливає чисте повітря для дніпрян

У 2016 році у Дніпрі розпочалося впровадження Системи моніторингу атмосферного повітря.  Депутати міської ради проголосували за внесення відповідних змін до Комплексної програми екологічної безпеки та впровадження сталого екологічного низьковуглецевого розвитку м. Дніпро на 2016 – 2020 рр. і вже у вересні 2017 року Департамент екологічної політики здійснив закупівлю послуги: «Обслуговування та технічне забезпечення функціонування автоматизованої системи екологічного моніторингу та поста контролю забруднення атмосферного повітря». В результаті торгів виграла фірма «ЕКО-Моніторінг», яка запропонувала за свої послуги 2 200 000 грн.

Зазначена інформаційно-аналітична система призвана здійснювати контроль стану забруднення атмосферного повітря у м. Дніпро, зокрема вимірювання газоподібних забруднень за показниками: діоксид азоту (NO2),  оксид вуглецю (CO), діоксид сірки (SO2), озон (O3), враховуючи отриману від метеостанції, що входить до складу Системи, інформацію про швидкість, напрямок вітру і температуру повітря.

Систему передбачалося створити у складі єдиного центру збору, обробки та оприлюднення інформації від стаціонарних та пересувних станцій безперервного автоматичного моніторингу атмосферного повітря у місті. Передбачалося поступово розширювати її інфраструктуру шляхом підключення до неї нових об’єктів (станцій, постів) з метою їх гармонійного функціонування. 

Варто зазначити, що в аукціоні взяло участь три фірми: ТОВ «Науково-технічний центр «НІГРІ», ТОВ Центр «ЕНІО» та ТОВ «Еко Моніторинг».

Перші дві фірми запропонували виконати послуги вдвічі дешевше суми, яку готовий був виділити департамент, - за 1 млн грн. Тендерний комітет виявив невідповідності у даних учасників і відхилив їх від участі.

У підсумку переможцем обрали ТОВ «Еко Моніторинг», яке оцінило свої послуги у 2,2 млн. грн. - це максимальна сума, яку готовий був витратити департамент екологічної політики на закупівлю.

Одразу після здійснення закупівлі, на початку 2018 року до Департаменту екологічної політики міської ради навідався слідчий Департаменту економічної безпеки Дніпропетровського обласного управління Національної поліції Сергій Марушкін та надав ухвалу Бабушкінського районного суду від перших чисел січня, про вилучення документації із закупівлі зазначеної вище Системи.

«Формальні підстави існували, бо були невдоволені, як то фірма, яка програла торги, були скарги, та навіть обрано переможця із вищою ціною, що також трапляється, проте закупівля здійснювалася у суворій відповідності чинному законодавству. Більш того, слід знати, що учасники, які запропонували значно менші суми за свої послуги, просто блефували, бо за ті гроші надати необхідні місту відповідно замовленню послуги просто неможливо. А в результаті обдурили самі себе, надавши недопрацьовані документи», - зазначає Олександр Міщенко, колишній голова тендерного комітету департаменту.

Пізніше слідче управління Головного управління Нацполіціі в Дніпропетровській області взялося розслідувати деталі публічної закупівлі. Була порушена кримінальну справа за ст. 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Матеріали кримінального провадження були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 жовтня 2018 року. Олександру Міщенко, голові тендерного комітету, департаменту екологічної політики Дніпровського міськради, оголосили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України - «Зловживання владою або службовим становищем».

Майже одразу після повідомлення про підозру, того ж 31 жовтня, слідчі та оперативні працівники поліції зобов’язали Міщенка зібрати всі наявні документи та дістатися до Індустріального районного суду м. Дніпра, де він провів решту дня до пізнього вечора. В той день слідчий суддя Людмила Слюсар піддала Олександра Міщенка домашньому арешту на 60 діб. Цікаво, що таким чином задовольняючи клопотання слідчого, останній був запрошений суддею до нарадчої кімнати, що суворо заборонено законом.

Крім того, зазначена суддя своєю ухвалою також заарештувала квартиру, котра належить колишній дружині Олександра Міщенка, який зазначив її як місце свого проживання. Квартиру, де проживають неповнолітні діти, заарештували з метою забезпечення цивільного позову на суму близько 1,2 мільйона гривень, що є в матеріалах вказаної справи.

Згодом захист Олександра Міщенка з’ясував, що в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості про повідомлення йому підозри за ст. 364 КК України «Зловживання службовим становищем» не вносилося, а розслідування таких категорій справ взагалі відноситься до компетенції Національного антикорупційного бюро України.

В свою чергу, Дніпровська міська рада, яка раніше почала запроваджувати Систему моніторингу повітря у місті здійснюючи відповідні закупівлі, в особі міського голови Бориса Філатова вирішила відмовитися від результатів торгів, надавши прокуратурі згоду про визнання міськради потерпілою стороною у зазначеному кримінальному провадженні. При цьому, всі інші члени тендерного комітету департаменту екологічної політики, що здійснювали закупівлю Системи моніторингу атмосферного повітря, дали свідчення, з яких випливає, що Олександр Міщенко самостійно та незаконно її здійснив. Тобто ледь не одноособово розглянув пропозиції учасників, прийняв всі рішення, змусив інших членів підписати протокол, а головного бухгалтера виплатити гроші.

Як зазначає підозрюваний, свідчення двох членів тендерного комітету, що проходять по справі як свідки, а саме заступника директора департаменту Ірини Козлової та начальника відділу Тетяни Левачової взагалі не різняться в жодному слові, і, відповідно, надруковані в протоколах допитів слово в слово.

Варто зауважити, що Олександр Міщенко, будучі головою тендерного комітету, був відповідальним за організацію та проведення торгів, а сам комітет є колегіальним органом, який складається з п’яти осіб. Проте нікому більше з членів тендерного комітету про підозру у вчиненні кримінального правопорушення повідомлено не було.

За словами Міщенка, 5 листопада 2018 року він був запрошений до «бесіди» до Дніпропетровської обласної прокуратури, де кілька прокурорів і слідчих, зокрема процесуальний керівник у зазначеній справі Віктор Мельниченко, на чолі із начальником відділу прокуратури Аланом Цховребовим, відтиснувши адвокатів, впродовж двох годин намагалися змусити підозрюваного дати неправдиві свідчення у справі, або просто оббрехати будь-кого з колишніх колег по тендерному комітету, а також колишнього директора департаменту екологічної політики Павла Головаху, у вчиненні злочинів, які інкримінували йому.

Вже 15 листопада 2018 року на черговому допиті той же слідчий повідомив Олександру Міщенко про зміну раніше повідомленої підозри, тепер вже за ст. ст. 366, 367 КК України – «Складання завідомого неправдивого офіційного документу» та «Службова недбалість», які є менш тяжкими у порівнянні з попередньою кваліфікацією слідчого. Відомості в ЄРДР за новою підозрою та статтями також значилися в ньому за № 12018040000000951 від 25.10.2018 року.

Слідство стрімко просувалося вперед і вже 30 листопада 2018 року Олександру Міщенку було вручено обвинувальний акт. За словами колишнього чиновника, процесуальний керівник від прокуратури Віктор Мельниченко не просто вже тиснув та залякував, а відверто звинувачував його у підробці протоколу тендерного комітету. На питання підозрюваного «чи може у вас і висновок експерта є?», Мельниченко впевнено відповів: «висновок буде».

Прокурор Мельниченко дотримав слова, і обіцяна експертиза з’явилася. В ході слідства головний бухгалтер департаменту і секретар тендерного комітету одночасно – Еліна Янко, заперечила свою участь у засіданні тендерного комітету із закупівлі Системи моніторингу повітря та відповідно відмовилася від свого підпису в протоколі. У випадку підтвердження її свідчень, це означало, що необхідного кворуму не було, а підпис бухгалтера хтось підробив. З цих підстав інший слідчий у справі – Ілля Заярний, і організував проведення експертизи підпису Еліни Янко.

Проте з результатів експертизи Олександру Міщенку стало зрозумілим, що для цілей експертизи Еліна Янко навмисно змінила свій підпис на зразках. Тобто розписалася не тільки не як в протоколі із закупівлі Системи моніторингу повітря, а й інакше ніж в усіх протоколах тендерного комітету, де перебувала разом із Олександром Міщенком впродовж року і підпис якої йому добре відомий.

На думку колишнього голови тендерного комітету, злочинний парадокс цієї справи полягає у вчиненні протиправних дій групою осіб (Еліна Янко, слідчі, експерти), а саме фальшування необхідних доказів, з метою звинувачення його самого у фальшуванні протоколу тендерного комітету.

Наразі справа знаходиться в Бабушкінському районному суді в провадженні судді Світлани Марущак.

Нині захист Олександра Міщенка домігся відкриття Дніпропетровської обласною прокуратурою кількох кримінальних проваджень, зокрема щодо слідчого Сергія Марушкіна за порушення процесуальних прав підозрюваного, а також працівників департаменту екологічної політики міської ради Ірини Козлової та Тетяни Левачової. Проте тривалий час про хід слідства нічого не повідомляється, процесуальні дії не здійснюються. Чергове судове засідання у справі, яке мало відбутися 12 квітня, знову перенесено.

«В цій країні взагалі є правосуддя? - обурюється Олександр Міщенко. - Чи знову необхідно виходити на вулиці, запитати з кожного слідчого та прокурора, влаштовуючи їм «сміттєві» люстрації, або атестацію методом Сашка Білого?».

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...