App Store Google Play

Економіка України зростає 12 кварталів поспіль. Але...

16.04.2019 18:00
Економіка України зростає 12 кварталів поспіль. Але...

Економічна політика української влади за останні роки надала можливість подолати негативні тенденції розвитку, що складалися, починаючи з 2012 року.

У межах World Economic Outlook здійснено чергову публікацію прогнозів МВФ та Європейського центрального банку (ЄЦБ). Опубліковані дані свідчать про досить істотне послаблення ділової активності в Європейському регіоні.

У березні 2019 року ЄЦБ знизив прогноз для зростання ВВП у зоні обігу євро з 1,7 до 1,1%. Прогноз знижений через Brexit та проблеми німецького автопрому.

Прогнози зі зростання ВВП РФ залежать від цін на нафту і ступеня санкцій, які запроваджені щодо РФ, і коливаються на поточний рік у межах 1,3—1,6%.

ВВП Туреччини в четвертому кварталі знизився на 1,1%, а за прогнозами МВФ, поточного 2019 року знизиться на 2,5%. Очікується, що зростання відбудеться лише 2020 р. на 2,0—2,5%.

Прогнози по Україні. Поточного 2019 року, за прогнозами НБУ, ВВП має зрости на 2,5%, МВФ та Світового банку — на 2,7%, Кабміну — на 3,0%. Якщо здійсниться навіть найбільш песимістичний прогноз, то такий темп зростання можна вважати цілком задовільним з огляду на загальну ситуацію як в Європейському регіоні, так і в Україні. За моїми експертними оцінками, зростання ВВП становитиме 2,7 — 3%, індекс споживчих цін перебуватиме в межах однозначного показника.

На підтвердження цього наведу такі пояснення.

Економіка України зростає 12 кварталів поспіль. На початку 2019 року зафіксовано продовження позитивних економічних тенденцій та головних ознак макроекономічної стабільності. Так, у січні-лютому 2019 року більшість видів економічної діяльності, крім промисловості, демонструють зростання обсягів виробництва, зокрема: сільське господарство — на 3,2%, будівництво — на 16,8%.

Разом з тим, у січні-лютому 2019 року через продовження дії специфічних чинників промислове виробництво зменшилося на 2,5%. Однак подивимося на показник у ретроспективі. Промвиробництво в Україні падало 2012 року — на 0,7%, 2013-го — на 4,3%. Отже, проблеми в промисловості розпочалися до Революції гідності. Початок війни, різке скорочення економічних зв’язків з Росією та криза фінансово-кредитної системи прискорили ці процеси: 2014 року промвиробництво скоротилося на 10,1%, наступного 2015-го — на 13%. 2016-го промвиробництво повернулося до зростання — на 2,8%. 2017-го ситуація була специфічною — більшу частину року промислове виробництво знижувалося, але якимось чином, за уточненими даними Держстату, зростання на рік склало 0,4%. За підсумками 2018 року, відбулося зростання на 1,1%.

Проте наприкінці минулого року почала зароджуватися неприємна тенденція — в листопаді промислове виробництво знизилося на 0,9%, у грудні впало на 3,5% (до відповідних місяців 2017 року). Це призвело до того, що за підсумками IV кварталу 2018 року промислове виробництво в Україні знизилося на 0,4%. Тенденція продовжилася і цього року — падіння промвиробництва в січні склало 3,3%, в лютому — 1,9%. За січень-лютий 2019 року, порівняно з аналогічним періодом 2018 року, промисловість знизилась на 2,5%, переробна промисловість — на 3,9%, добувна промисловість залишилася на тому ж рівні, що й рік тому. Найбільше зростання за січень-лютий 2019 року показала така галузь, як виробництво фармацевтичних продуктів та препаратів, яка зросла на 15,2%.

Споживча інфляція упродовж січня — березня 2019 року становила 2,4% і порівняно з попередніми роками є найнижчою (у січні — березні споживчі ціни упродовж 2016—2018 років, за розрахунками Мінекономрозвитку, зростали в середньому на 3%). Станом на сьогодні споживча інфляція обумовлена, крім сезонного чинника (подорожчання продуктів харчування), також певним впливом адміністративної складової формування цін — відбулося підвищення тарифів на окремі комунальні послуги, транспорт і зв’язок.

За даними МЕРТ, номінальна середньомісячна заробітна плата штатних працівників у січні-лютому 2019 року збільшилася на 20% до 9326 гривень (у січні-лютому 2018 року — 7770 грн), заробітна плата, скоригована на індекс споживчих цін, — на 10,1%.

Динаміка зовнішньої торгівлі в цілому була позитивною внаслідок зростання цін на світових ринках на певну продукцію українського експорту. Так, у січні-лютому 2019 року вартісний обсяг експорту товарів та послуг, за даними Національного банку, збільшився на 9,4%.

Мала місце тенденція зростання обсягів зовнішньої торгівлі до країн ЄС: вартісні обсяги експорту товарів до країн ЄС зросли на 6,1% (питома вага в загальному обсязі експорту товарів — 39%).

Вартісні обсяги імпорту товарів та послуг, за даними Національного банку, збільшились на 2% порівняно з січнем 2018 року. При цьому вартісні обсяги імпорту товарів із країн ЄС зросли на 15,9% (питома вага в загальному обсязі імпорту товарів — 38,5%).

Сальдо торгівлі товарами та послугами в січні-лютому 2019 року становило «мінус» 1292 млн дол. США, за даними Національного банку.

Загалом економічний розвиток на початку 2019 року, незважаючи на певні коливання окремих показників економічної діяльності, які, зокрема, були спричинені специфічними обставинами, формує основу для подальшого якісного економічного зростання в умовах продовження реалізації задекларованих реформ.

День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....