App Store Google Play

Геть від ворожої Москви: у Дніпрі відкрилася виставка присвячена відомим діячам правозахисного руху

12 Квітня 15:00
Геть від ворожої Москви: у Дніпрі відкрилася виставка присвячена відомим діячам правозахисного руху

Сьогодні, 12 квітня, у приміщенні Дніпровського музею АТО відкрилася виставка "Геть від ворожої Москви". Про це повідомляє Дніпроград з місця подій.

Виставка присвячена борцям за незалежність України, відомим діячам правозахисного руху, членам Української Гельсінської групи. Експозиція складається з 21 фотодокументального стенда, розповідає про історію українського правозахисного руху 1970-80-х років та містить документи й фотографії з особистих архівів членів УГГ і фондів Музею шістдесятництва. Зокрема, фотодокументальні стенди розповідають про засновників і членів Української гельсінської групи, репресії проти них, діяльність та міжнародну підтримку правозахисного руху в Україні.

"Українці мають пам'ятати і поіменно знати тих, хто попри комуністичний режим мріяв та робив усе, аби наша країна відбулася як держава.  Ми хочемо популяризувати членів українського руху опору тоталітарній комуністичній системі, які у важкі часи повної відсутності свободи слова, тотальних заборон і переслідувань піднімали свій голос протесту на захист української культури, мови, національної ідентичності", - повідомляє голова Дніпровського товариства політичних в'язнів та репресованих Іван Дремлюга.

В експозиції представлені історії життя відомих українських діячів таких як Василь Стус, Петро Розумний, Святославський Караванський та інші. Усього - 19 стендів із біографіями учасників УГС. Директор Музею шістдесятництва Олена Лодзинська зазначає, що коли на хвилі національного піднесення створювалася «Українська Гельсінська спілка», мало хто з її учасників думав, що вони є учасниками історичних процесів.

"Тоді це було життя багатьох свідомих українців. Тоді люди вірили в те, що Україна має бути вільною і незалежною і кожен на своєму місці робив усе від нього залежне, щоб так і сталося. А тепер, дивлячись на ці знімки та історичні документи, розумієш, яка тоді творилася велична історія", - наголосила Олена Лодзинська.

На виставці також представлені чотири окремі стенди з портретами дисидентів Січеславщини, яких презентувало Дніпровське товариство політв’язнів і репресованих. Серед яких учасник українського руху опору в СРСР, воїн УПА Василь Макух, який на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві. Також учасники національно-демократичного руху Григорій Нечипоренко та Микола Береславський. Поруч з ними - відомий український поет, правозахисник, один з авторів «Листа творчої молоді м. Дніпропетровська» Іван Сокульський. На виставку приїхала його дружина Орина Сокульська, яка розповіла про випробування, які випали на долю політв’язнів.

"Щоб переслати якогось листа чоловікові, треба було докласти зусилля. Якщо лист написаний українською, його спочатку направляли до Києва, де він проходив цензуру, і якщо не знаходили крамоли, тільки тоді пересилали. Іноді листів не було по дев’ять місяців, і це було важко витримати без підтримки близьких і друзів. З Іваном Григоровичем ми прожили разом всього сім років. Тому що майже 20 років він провів у тюрмі", - розповіла Орина Сокульська.

Зазначимо, Іван Сокульський був засуджений вперше до 4,5 років таборів суворого режиму за антирадянську пропаганду. Другий строк - за опозиційну діяльність був визнаний особливо небезпечним рецидивістом і засуджений до 10 років позбавлення волі та 5 років заслання. За дев'ять днів до закінчення тюремного терміну втретє заарештований і засуджений за сфабрикованими звинуваченнями ще на три роки. 

Ця виставка подорожує Україною. Після Чернігова і Полтави вона прибула до Дніпра, де її можна буде відвідати протягом квітня. Виставка започаткована Українським інститутом національної пам'яті, Всеукраїнським товариством політичних в’язнів і репресованих та Музеєм шістдесятництва – філією Музею історії міста Києва.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ярема ГАЛАЙДА

Більше агресії!

Давно кажу: Біда українців - це, нав‘язана їм ззовні, оборонницька психологія. Ми типу такі миролюбні, такі добрі і тихі, що аж за край. І на чуже не зазіхаємо, і всіх ми поважаємо, і до всіх до...
Регулярно чую від мешканців нашого міста, що тут немає роботи. При цьому, від керівництва міської ради (та їхніх партнерів) постійно лунають скарги на те, що в місті нікому працювати — кляті лях...
Не можу спокійно заснути. З голови не йде розмова з таксистом...Йому безперестанно телефонує жіночка, яка волає в слухавку. Він пояснює: "Я с клиентом"... На третій дзвінок відповідь: "Дура, я зарабат...
Ярема ГАЛАЙДА

Легенда про павучка

Її пов‘язують з Робертом І Брюсом, королем Шотландії 1306 - 1329.І вона має два варіанти. Хоча суть в неї одна.Згідно з одним з варіантів, після ніщивної поразки при Дарлі у 1306 році Брюс відст...