App Store Google Play

Китай чи Швеція - потрібно визначатися

04.04.2019 10:00
Китай чи Швеція - потрібно визначатися

Я не хочу, щоб Свинарчуку відрубали руки, а корупціонерів розстрілювали як в Китаї. Ще років 5 тому я вважав це правильним, але за 5 років в світогляді, етиці і моралі нашого суспільства відбулися значні зміни, але все по порядку. 

Найбільша трагедія України в тому, що вона знаходиться на межі Азії і Європи, і якщо для економіки це позитивно, то в світоглядному плані це не дає нам розвиватися вже на протязі 27 років. І всі революції і майдани були не за добробут, ціну на газ чи навіть покарання злочинців, а саме за світогляд суспільства. Немає кращого чи гіршого світогляду, не означає, що прихильники іншого світогляду дебіли – в них інші цінності- їхні. Як азійське суспільство може досягнути успіху Сінгапуру, або краху Північної Кореї- так само і Європейський світогляд не означає успіх. Ці цінності є надзвичайно різними і не вдасться нам зробити щось середнє, як не вдасться змішати вогонь і воду. Ці світогляди породжують 2 різні шляхи досягнення успіху держави – економічного зростання, відсутності корупції, добробуту населення.

Китайський-азійський шлях – шлях успішного керівника- де влада несе всю відповідальність за те що твориться в державі. Несучи всю відповідальність, при цьому влада має всі повноваження над громадянином, може його ув’язнити і покарати за неправильні погляди... Власне кажучи в такому суспільстві індивід має мізерне значення- його правами і свободами можна знехтувати заради успіху соціуму. Звідси і методи боротьби з корупцією – розстріли, тотальне стеження, соціальні мережі з соціальними балами, табори перевиховання…. В кінцевому етапі за умови появи «доброго царя» суспільство в своїй більшості має добробут, а індивід… та що значать якісь права і свободи кількох мільйонів уйгурів, що сидять в таборах перевиховання і десятків тисяч розстріляних порівняно з успіхом мільярдів китайців… В такому суспільстві думка населення, його етика і мораль не має значення- має значення етика і мораль лише влади бо за умови «поганого царя» таке суспільство скочується в Північну Корею.

З другої сторони- Європейський шлях, де первинними є все таки права і свободи індивіда- громадянина. В такому суспільстві первинними є цінності, етика і мораль кожного громадянина, які формують сумарні цінності суспільства і відповідно на основі цих цінностей формується і діє влада. Відповідно у високосвідомого дорослого суспільства, яке розуміє права і свободи кожного громадянина, не залежно від його кольору шкіри, орієнтації або фізичних можливостей. В такому суспільстві не має бути дискримінації або приниження однієї групи іншою, разом з тим в кожного громадянина є право на захист власної гідності, життя і здоров’я і влада допомагає йому захищати ці права і свободи. В такому суспільстві буде правильна влада яка буде турбуватися про добробут кожного громадянина і держава досягне успіху. У владі не буде корупції, не тому, що за корупцію покарання, а тому що це є неетичним в такому суспільстві. Разом з тим, якщо у цінностях основної маси суспільства є огріхи на зразок «ми проти корупції , але кум хай порішає», «ми проти офшорів, але я їжджду на блясі» то і влада буде з душком. Цей шлях формування суспільної етики є набагато довшим і тривалим, оскільки мусять пройти покоління які виховувалися на етиці і моралі Радянського Союзу.

На протязі 27 років ми міняли вектор етики і моралі кожен раз коли обирали владу. Вийшли з радянського союзу- вибрали європейський вектор- ми бачили розвиток громадянської свідомості, політичних рухів, культури. Так при цьому дещо втратили в добробуті- вернулися на азійський вектор, дещо підвищили добробут. Вернулися до української свідомості – вибрали Ющенка, але суспільство на той момент- ще не виросло- і частина суспільства захотіла знов все і зразу вибрали Януковича. Янукович не дав ні добробуту ні громадянської свідомості- знесли всьою країною. І в цей момент обидві частини суспільства повірили, що Порошенко дасть те, що їм потрібно і вибрали його в першому ж турі. Разом з тим він не міг одночасно і стати тоталітарним лідером який своєю «царською волею» покарав винних у майдані і конфіскував все у олігархів ( вони ж злочинці – в них немає прав), посадив всіх сєпарів і при цьому не душити громадянське суспільство, децентралізацію, розвивати свідомість, толерантність, права і дотримуватись демократії якою б вона не була- вибрали Труханова- значить з ним потрібно домовлятися бо його вибрали... При всіх негативах Порошенко- він обрав Європейський демократичний шлях розвитку суспільної етики і моралі. При ньому ми побачили розвиток громадських організацій, волонтерських рухів, суспільної свідомості…. Нормою стала інклюзивна освіта і толерантність, і усвідомлення, що навіть у злочинців є право на справедливий суд і, що відрубання рук є порушенням прав людини. Звичайно ми багато втратили, не змогли покарати винних, не побороли олігархію, бо Порошенко не міг це робити царським указом- він змушений був домовлятися з демократично обраними елітами навіть якщо цими елітами був Труханов і Кернес. Він не міг поїхати в Одесу і посадити Труханова і інших бо це було б азійський шлях – коли хан їхав в область і зрубав голову «поганому губернатору». Тому він кардинально не влаштував частину яка є прихильниками шляху Лі Куан Ю.

Зеленський є прихильником азійської етики і моралі. Це є беззаперечно, оскільки він як представник культури, своїми «перформансами» як раз несе в суспільство саме свої погляди на цінності і мораль. Його гумор є показником його етики. Митець не буде нести в маси те, що йому протирічить. Весь його гумор є азійським гумором. Його жарти над інвалідами, над різними верствами, населення є абсолютно аморальними з точки зору європейського суспільства. Для американця був би абсолютно не припустимим жарт про президента на інвалідному візку бо їхній президент Рузвельт їздив на інвалідному візку і це президент який виграв війну. Для європейської свідомості є аморальним жартувати над тим як говорить Парубій (не залежно від його позитивів і негативів). В Ізраїльському суспільстві людей з синдромом Дуана і аутичними порушеннями беруть в армію бо вони такі самі рівноправні члени суспільства і жарти над людьми з інвалідністю є недопустимими. І якщо президент Зеленський поїде в Європу і пожартує над «бабами які мають сидіти дома» то це буде остання його розмова з будь яким цивілізованим президентом. 

Чи може його команда досягнути успіху і привести країну до добробуту, повідрубати руки і конфіскувати все у злочинців і задовольнити населення? Безумовно може, але методи досягнення успіху будуть неприйнятними для великої частини суспільства. Чи може досягнути швидкого успіху Порошенко? Швидше за все- ні, бо суспільство ще не володіє достатньою самосвідосмістю, щоб тримати себе і владу в рамках моралі, і свідомо обирати не хана-імператора, а чиновника який має функції. Але в перспективі через покоління такий шлях може привести до успіху коли влада буде мати високий рівень моральності. 

Польща пройшла цей шлях за одне покоління, але вони були одностайні в своїй етиці і моралі, а в нас 2 частини суспільства кожен раз звертають шлях на 180 градусів. 

Саме тому ми знову на роздоріжжі і з питанням чи моральним є «відрубання рук» злочинцям без справедливого суду (який може тривати роками як і зараз є з судами майдану). Аль Капоне в цивілізованому суспільстві посадили через роки, лише коли було беззаперечно доведено його злочини і лише за те, що було доведено і при цьому дотримувалися його прав.

Суспільство в решті решт має визначити що є більшою цінністю- швидкий добробут і китайське зростання, чи поступове дорослішання суспільства і формування європейської етики і моралі. 

Для мене неприпустимим є заклики конфісковувати і «садити весною», для мене є аморальними жарти над тим як розмовляє Парубій і людьми з інвалідністю. Зеленський пропагує кардинальну чужі мені етику і мораль. 

У вас може бути свій погляд і ви не станете від цього дебілами чи не розумними, і я навіть поважаю ваше право на свої погляди і цінності, але цей шлях я не підтримую. 

Вибір за Вами.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...