App Store Google Play

Як би нам не помилитись

26.03.2019 10:00
Як би нам не помилитись

Відкинувши нав’язане Кремлем братство, Євромайдан з’єднав дві розлучені проросійською владою ідентичності: національну і громадянсько-політичну. І тому визначив також два головні взаємопов’язані стратегічні напрямки для розвитку України: відстоювання національної незалежності й демократичних реформ.

Без успішних реформ ми можемо втратити незалежність – а відтак національну ідентичність – у протистоянні агресору. Найрейтинговіші кандидати – увага, чотири з перших п’яти – пропонують нам для вибору три основні підходи до вирішення соціально-економічних проблем разом з питанням агресії:

— найперше обирати боротьбу з корупцією та на цій основі – рух успішних реформ і вирішення питань обороноздатності та війни;

Держава – якщо демократична — це насамперед гарант політичної ідентичності

— найперше обирати конституційне перезаснування країни задля радикальних змін на краще;
— просто обирати поступовий соціально-економічний розвиток і на цій основі послідовно вирішувати питання окупації і агресії.

Втім, без відстоювання та захисту національно-культурної незалежності ми не матимемо реформованої європейської країни. Вся складність полягає у тому, що відданість національній ідентичності не раціоналізується в словах демократичних програм. Вона дається взнаки хіба що в необхідних для національної легітимації кандидата, його чи її обіцянках відстоювати державну незалежність через зміцнення війська, сприяння розвитку державної мови і гуманітарної сфери загалом.

Держава – якщо демократична — це насамперед гарант політичної ідентичності. На виборах вона має забезпечувати громадянам рівні права голосування на не менш убезпечених чесних і вільних виборах. Кандидати, які роблять глибоко персоналізоване чуття патріотизму програмою радикальної боротьби за ідентичність як примус і обов’язок всупереч свободі сумління кожного, сьогодні не мають великої політичної перспективи стати лідером країни.

Національно-культурна ідентичність захищається демократією саме як гарантія свободи людини самому обирати ідентичність. Обирати національну ідентичність кожним персонально. Це нелегка суть європейської демократії. Напрям до якої ми вже обрали.

Саме тому лише кожен з нас сам на сам визначатиме ставлення кандидатів до питань національної ідентичності. Тобто кого обирати як відданого загальнонаціональній справі. Це є вибором кожного на рівні відчуття і довіри. Рішенням не менш, якщо не більш важливим для нашого спільного існування, ніж вибір найкращої стратегії соціально-економічного розвитку.

Це і є найглибша дилема вибору. І думаю, що тут головна його небезпека – в разі колективної помилки і наступного протестного виправлення.

Ще раз: без відстоювання та захисту національно-культурної ідентичності ми не будемо мати успішно реформованої європейської країни.

Як би нам не помилитись.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...