App Store Google Play

Українці в Чехії: краєзнавець Микола Чабан розповів дніпрянам про життя відомих українських емігрантів в серці Європи

22 Березня 11:00
Українці в Чехії: краєзнавець Микола Чабан розповів дніпрянам про життя відомих українських емігрантів в серці Європи

Протягом ХХ століття Чехія (тоді – Чехословаччина) стала одним із головних центрів емігрантського життя українців. Саме тому відомий січеславський краєзнавець та журналіст Микола Чабан ознайомив гостей Січеславської Просвіти зі своїми дослідженнями, які були присвячені українцям в Чехїі. Про це з місця події повідомляє кореспондент Дніпрограда.

Українці стали помітною громадою в Чехії ще під час того, як частина етнічних українських земель відійшла до Чехословаччини. Після поразки Української Революції 1917-21 років чеські міста стали притулком для численних емігрантів, які тікали від від більшовицького терору.

Як зазначив під час лекції Микола Чабан, на Ольшанському кладовищі в Празі можна побачити чимало могил українців, які нерідко виділяються традиційним «козацьким хрестом» з тризубом.

У свій час в Чехії мешкали і вихідці з Січеславщини. Зокрема, у Празі свій життєвий шоях завершив український громадський, культурно-освітній, педагогічний діяч Євген Вировий. Учасник українського національного відродження 1917 року на Січеславщині та один із засновників місцевої Просвіти був вимушений оселитися в Чехії після окупації УНР більшовиками. На жаль, зустріч з ними Євгена Вирового не оминула. У 1945 році після окупації радянськими військами Праги до його будинку приїхали представники НКВД. Не бажаючи віддаватися в руки гебістам, він здійснив самогубство. У 2015 році на честь Євгена Вировика перейменована одна з вулиць Дніпра.

Ще одним відомим емігрантом, який мешкав у Чехії, є Іван Труба, український письменник, громадський та політичний діяч. На початку ХХ століття мешкав у Катеринославі-Січеславі та брав активну участь в Українській Революції. Входив до складу ради товариства місцевої Просвіти, ревізійної та будівничої комісій, 1913 року брав участь в організації і відкритті бібліотеки-читальні імені Тараса Шевченка. За його архітектурним проектом збудовано будинок Мануйлівської «Просвіти» (філії Катеринославської), а самого Трубу призначено її почесним членом. Після еміграції викладав в Українській господарській академії в Подебрадах (Чехословаччина)Видав перший підручник з опору матеріалів українською мовою.

Під час лекції Миколи Чабана у Просвіті виступив і онук Івана Труби, який нині мешкає в Дніпрі та активно досліджує життя діда. Ярослав Матросов повідав про історію життя свого родича та про інших представників роду Івана Труби. Наразі пан Ярослав активно досліджує діяльність діда та є частим гостем празьких архівів.

Микола Чабан повідав чимало історій про життя українців в Чехії. Зібраного ним матеріалу достатньо аби написати велику наукову роботу, тож у краєзнавців та істориків є можливість детально ознайомитися із спадком, який нам залишили українські емігранти у Чехії безпосередньо від дослідника.

Варто зазначити, що Микола Чабан проводить свої лекції щочетверга о 18:00 в приміщенні Січеславської Просвіти, тож кожен охочий може дізнатися історію життя й інших емігрантів з України.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Важко осягнути наскільки ми втратили зв'язок зі своїм минулим. Не кажучи вже про те, скільки нам необхідно часу на відновлення своєї ж ідентичності та культури. Гортаючи сторінки "Моїх споминів п...
Ойойой! Вони образили Україну і весь народ!Вони не віддали честь Президенту(!!!)Ооо! Наші герої! Скрутили дулю клоуну!Я промовчу про честь. Бо тут окрім посміятися не виходить. Честь можна мати, або н...
Потенційна реабілітація Росії в очах євробюрократії висить над нами уже кілька років. В цьому немає нічого дивного, адже Росія має набагато більший вплив у Європі, ніж Україна. Цей вплив напрацьовував...
Марія СОЛОМОНОВА

Георгиевская лента

Георгиевская лента. Когда-то это был символ победы над фашисткой Германией. После 2014 года, когда эта лента стала символом оккупации Россией украинского Крыма и военного захвата востока Украины,...