App Store Google Play

Українці в Чехії: краєзнавець Микола Чабан розповів дніпрянам про життя відомих українських емігрантів в серці Європи

22 Березня 11:00
Українці в Чехії: краєзнавець Микола Чабан розповів дніпрянам про життя відомих українських емігрантів в серці Європи

Протягом ХХ століття Чехія (тоді – Чехословаччина) стала одним із головних центрів емігрантського життя українців. Саме тому відомий січеславський краєзнавець та журналіст Микола Чабан ознайомив гостей Січеславської Просвіти зі своїми дослідженнями, які були присвячені українцям в Чехїі. Про це з місця події повідомляє кореспондент Дніпрограда.

Українці стали помітною громадою в Чехії ще під час того, як частина етнічних українських земель відійшла до Чехословаччини. Після поразки Української Революції 1917-21 років чеські міста стали притулком для численних емігрантів, які тікали від від більшовицького терору.

Як зазначив під час лекції Микола Чабан, на Ольшанському кладовищі в Празі можна побачити чимало могил українців, які нерідко виділяються традиційним «козацьким хрестом» з тризубом.

У свій час в Чехії мешкали і вихідці з Січеславщини. Зокрема, у Празі свій життєвий шоях завершив український громадський, культурно-освітній, педагогічний діяч Євген Вировий. Учасник українського національного відродження 1917 року на Січеславщині та один із засновників місцевої Просвіти був вимушений оселитися в Чехії після окупації УНР більшовиками. На жаль, зустріч з ними Євгена Вирового не оминула. У 1945 році після окупації радянськими військами Праги до його будинку приїхали представники НКВД. Не бажаючи віддаватися в руки гебістам, він здійснив самогубство. У 2015 році на честь Євгена Вировика перейменована одна з вулиць Дніпра.

Ще одним відомим емігрантом, який мешкав у Чехії, є Іван Труба, український письменник, громадський та політичний діяч. На початку ХХ століття мешкав у Катеринославі-Січеславі та брав активну участь в Українській Революції. Входив до складу ради товариства місцевої Просвіти, ревізійної та будівничої комісій, 1913 року брав участь в організації і відкритті бібліотеки-читальні імені Тараса Шевченка. За його архітектурним проектом збудовано будинок Мануйлівської «Просвіти» (філії Катеринославської), а самого Трубу призначено її почесним членом. Після еміграції викладав в Українській господарській академії в Подебрадах (Чехословаччина)Видав перший підручник з опору матеріалів українською мовою.

Під час лекції Миколи Чабана у Просвіті виступив і онук Івана Труби, який нині мешкає в Дніпрі та активно досліджує життя діда. Ярослав Матросов повідав про історію життя свого родича та про інших представників роду Івана Труби. Наразі пан Ярослав активно досліджує діяльність діда та є частим гостем празьких архівів.

Микола Чабан повідав чимало історій про життя українців в Чехії. Зібраного ним матеріалу достатньо аби написати велику наукову роботу, тож у краєзнавців та істориків є можливість детально ознайомитися із спадком, який нам залишили українські емігранти у Чехії безпосередньо від дослідника.

Варто зазначити, що Микола Чабан проводить свої лекції щочетверга о 18:00 в приміщенні Січеславської Просвіти, тож кожен охочий може дізнатися історію життя й інших емігрантів з України.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ярема ГАЛАЙДА

Правосеки, з ювілеєм!

Ну що, правосеки!  Зі святом вас)))Цього дня у 2014 був заснований Добровольчий Український Корпус Правого Сектора, якщо хтось щось забув. Майже рік відносив цей шеврон і я. На початку «пол...
Костянтин Когтянц

Замах на серце країни

До загрози Разумкова перенести столицю України в Умань слід поставитися більш ніж серйозно. Тим більше, що цій ідеї біля 20 років.Коли Кучма вперше зіткнувся з масовими протестами, він озвучив «...
Слідом за численними віртуальними партіями та мажоритарниками-блогерами у рекламі Фейсбуку раптово (ні) з’явилася якась дивна «Партія ̶Ш̶а̶р̶і̶к̶о̶в̶а̶Шарія». Спочатку я не повірив,...
Отже, як на мене, досить вже у розпачі заламувати руки і шукати винних у тому, що ПАРЄ так очікувано проголосувала за повернення Московії до участі в засіданнях.Поразка нашої дипломатії цілком законом...