App Store Google Play

Орієнтир на талановитих та європейські зарплати: що кандидати в президенти пропонують в освіті

19.03.2019 14:00
Орієнтир на талановитих та європейські зарплати: що кандидати в президенти пропонують в освіті

Нині в Україні найгострішою і найобговорюванішою темою стали вибори президента. Свідомі громадяни, які відчувають свою відповідальність за майбутнє держави, знаходяться в розгубленості від кількості кандидатів, від їхнього піару, висловлювань у бік опонентів і всієї загальної метушні.

Як відомо, частина українців робить свій вибір, спираючись на передвиборчу програму політиків. Та проаналізувати передвиборчі програми 44 осіб (якщо рахувати від початку виборчої кампанії) доволі складно. До того ж, варто врахувати, що вони наповнені в основному розмитими обіцянками без конкретного переліку дій. Аби простіше було зробити вибір голови держави, редакція Дніпрограду зробила порівняльну характеристику програм кандидатів, які мають найбільші рейтинги, згідно зі соціологічними дослідженнями.

Цього разу зупинимось на намірах кандидатів на пост гаранта країни розбудовувати освітню сферу, адже освіта - це майбутнє України. Від того, на якому рівні молодь отримуватиме знання як у вищих навчальних закладах, так і середніх, спеціалізованих та дошкільних закладах, залежить те, якою стане країна у майбутньому. Чи буде вона на обіцяному майже усіма кандидатами європейському рівні? Чи припиниться відтік кадрів за кордон? Чи стане Батьківщиною, де всім хочеться жити, не тільки з почуття патріотизму, а дійсно тому, що тут комфортно?

Авжеж, майбутнє країни залежить також і від того, наскільки порядними виростуть діти. Але принциповість, патріотизм, чемність і порядність мають доносити до учнів кваліфіковані викладачі, вчителі і вихователі навчальних закладів.

Тож розглянемо, що обіцяє зробити в сфері освіти кандидат в президенти Петро Порошенко.

В його виборчій програмі присутні такі основні тези:

 • Гармонізувати структуру і зміст нашої освіти та науки з європейськими стандартами

 • Привести структуру підготовки кадрів у відповідність із потребами економіки і вимогами конкурентоздатності країни

 • Підвищити оплату праці вчителів і викладачів, а також забезпечити можливості їхнього постійного професійного вдосконалення, зокрема шляхом навчання передовим методикам за кордоном із обов’язковим використанням набутих знань в Україні

 • Сприяти залученню до роботи в українських школах носіїв англійської мови

Політик, на відміну від своїх опонентів, подає свої наміри стосовно освітньої освіти більш-менш детально і хоч з якоюсь конкретикою щодо того, яким чином буде впроваджуватись підвищення кваліфікації вчителів та викладачів. Щодо інших пунктів конкретних планів ми не бачимо.

Очевидний орієнтир на кадри в освітніх закладах, і це з одного боку добре. Проте залишилось незрозумілим, як стимулюватимуться і підтримуватимуться головні учасники освітнього процесу - учні та студенти.

Перейдемо до кандидата, який користується найбільшою підтримкою у молоді - Володимира Зеленського - і подивимося, що ж він обіцяє зробити з освітою.

Основні тези цього кандидата суттєво відмінні від конкурентів:

 • Впровадити принцип "гроші ходять за талановитим студентом"

 • Створити освітній ваучер для талановитих школярів, щоб оплачувати цими коштами навчання в обраному закладі вищої освіти

 • Гарантувати прозоре та легке ліцензування, підтримку і розвиток приватної освіти

Перше, що кидається в очі - орієнтація на “особливих” дітей. Умови для розвитку талановитих студентів та школярів, які змогли себе проявити. Цікаво, що відсоток таких учнів може складати близько 5-10%. А що ж тоді робити з іншими, звичайними учнями?  Вони складають більшість, але умови розвитку для них створені не будуть?

До того ж змушує замислитись мета розвитку саме приватної освіти. Напрошується висновок, що держава будуватиметься для певної еліти.

Розглянемо, що обіцяє кандидат президентських перегонів Юлія Тимошенко.

Її основні тези наступні:

 • Відновити програми безоплатного позашкільного розвитку дітей

 • Створити спеціальні програми розвитку та освіти для особливо обдарованих дітей

 • Підняти за п’ять років заробітні плати освітян (вихователів, вчителів, бібліотекарів та викладачів) до “європейського рівня”

 • Поновити медичні пункти в усіх навчальних закладах

Помітний соціальний характер програми кандидата. Обіцянки соціального та райдужного  майбутньо, які розраховані на більшість, і, власне, на тих, хто опинився у найтяжчому стані, на людей яким вже не має значення яким чиним все зміниться, аби тільки хоч щось змінилось. Прослідковується також відсутність конкретики.

“Цей пріоритет буде першочергово забезпечено фінансовими ресурсами, сильними стратегіями та організаційними можливостями держави”, - йдеться у передвиборчій програмі, але які саме будуть задіяні “сильні стратегії” доводиться лише здогадуватися.

Поглянемо на програму “першого непрохідного” кандидата в президенти Анатолія Гриценко.

Основний лозунг всієї програми - “Чесних більше”. По освіті ж у кандидата наступні обіцянки:

 • Відновити професійно-технічну освіту, звільнити від оподаткування меценатство освітніх установ

 • Пріоритетно фінансувати освіту, науку, культуру, медицину та екологію

 • Забезпечити гідну зарплату викладача і якісну освіту

Програма розвитку освітньою сфери здається найпросторовішою в порівнянні з усіма переліченими опонентами. Єдиним реальним пунктом вбачається “звільнити від оподаткування меценатство освітніх установ”. У відношенні до інших планів вбачається неоднозначність і незрозумілість втілення.

На завершення почитаємо про освіту в програмі кандидата від націоналістів Руслана Кошулинського.

Основні тези:

 • Розширювати мережу дошкільних освітніх закладів

 • Забезпечити кожній українській дитині доступ у дошкільний заклад

 • Запровадити соціальну та академічну стипендії, встановити їхній розмір відповідно до прожиткового мінімуму.

У перелічених тезах прослідковується розуміння поточної ситуації з освітою в країні і направлені зусилля на впровадження того, що гостро потребує суспільство. Ситуація з дошкільними навчальними закладами наразі у тяжкому стані. Батьки ставлять дитину в чергу до садочку одразу після її народження і зовсім не факт, що у свій час та черга підійде. Це створює не аби які незручності в родині. До того ж батько чи мати не можуть вийти із декретної відпустки, а це тягне за собою зменшення сплати податків.

Кандидат на пост очільника держави помітно орієнтується на студентів в освітньому процесі. Нині студенти все частіше вимушені знаходити роботу під час навчального процесу, що суттєво впливає на якість набутої освіти. Саме тому мотивація студентів гідними стипендіями - вірний крок до розвитку освітньої сфери.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...