App Store Google Play

Супергерой Тарас Шевченко

09.03.2019 14:15
Супергерой Тарас Шевченко

«Чоловіче. Мистецтво є щось таке, що тобі й не снилось. Я хочу тобі сказати, що, де є культ, там немає мистецтва. А передовсім воно не боїться нападів. Навпаки. В нападах воно гартується. А ти вхопивсь за свого «Кобзаря», від якого тхне дьогтем і салом, і думаєш його захистить твоя пошана. Пошана твоя його вбила. Й немає йому воскресіння... Якби я отсе тобі не сказав, що думаю, то я б задушився в атмосфері вашого «щирого» українського мистецтва. Я бажаю йому смерти. Такі твої ювілейні свята. Отсе все, що лишилось від Шевченка. Але не можу й я уникнути сього святкування.

Я палю свій «Кобзар».

Це текст український поет-футурист Михайль Семенко написав 105 років тому. Цікаво, невіглас, расист і погромник Юрій «Хорт» Павленко, який під приводом зазіхання на святині порізав виставку портретів Шевченка на однойменній станції метра, вже продумав план нападу на книжки й рукописи Семенка?

Мені здається, він і не знає толком, хто такий Семенко.

Історія, звісно, мала продовження. В себе на Фейсбук-сторінці Павленко опублікував провокаційний запис, фактично оголосивши автора робіт, молодого художника Олександра Грехова, у розшук (!) Зі свого боку, власник ресторації Veterano Pizza, ветеран АТО Леонід Остальцов переніс виставку «Квантовий стрибок» просто до себе в заклад. Хорти туди не потикаються — бо нападають тільки там, де гарантовано не отримають відсіч. А художники в різних міста України почали поміщати канонічні зображення Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Івана Франка, Василя Стуса в новий контекст.

Усе це, втім, і так більш-менш відомо. Я б хотів, власне, поговорити про роботи Грекова.

Образ Шевченко в суспільному сприйнятті має три плани репрезентації.

Перший — це Кобзар як людина. Яким він був за життя, ми знаємо дуже мало, можемо судити лише опосередковано, зі свідоцтв сучасників.

Другий — Шевченко як сукупність текстів і картин, як центральна константа нашої культури.

І, нарешті, Тарас-міф. Найскладніший аспект. Власне, Греков і спробував попрацювати з оцим, доволі суперечливим матеріалом. Шевченко міфологічний — не людина й навіть не митець, він — обличчя з грошової купюри, він — незліченні портрети в школах, чиновницьких кабінетах і бібліотеках, він — обов’язковий «предмет» у тій-таки школі, він — ідеологічний жупел у діаметрально протилежних політичних течіях, і непристойні народні пародії на «Заповіт» — теж він. Одним словом, цей Шевченко і є поп-іконою («поп», нагадаю — однокорінне зі словом «популярний»). І в цій якості може легко поєднуватися з іншими героями. З майстром Йодою чи Дартом Вейдером з «Зоряних воєн». З Елвісом Преслі чи Термінатором. З Гаррі Поттером чи Бетменом. Його впізнаваність це лише посилює.

Зрештою, ТГШ і є цим усім — нашим Че Геварою, нашим Суперменом-рятівником, нашим світлим чародієм, нашим Темним Рицарем, першим нашим рок-н-рольником. І це все жодного стосунку не має до безглуздих екзерсисів Бузини про «вурдалака».

Там, де культ, де чавунно-кам’яна догма — там немає мистецтва.

А передовсім мистецтво — справжнє мистецтво — не боїться нападів.

Треба бути цілковитим хортом, щоб цього не розуміти.

День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...