App Store Google Play

Тарас Шевченко і Січеславщина: історик розповів про відомі місця області, які відвідав Кобзар

07.03.2019 17:00
Тарас Шевченко і Січеславщина: історик розповів про відомі місця області, які відвідав Кобзар

Відомий український письменник Тарас Шевченко має безпосередній зв'язок зі Січеславщиною, адже у 1843 році Кобзар, подорожуючи до Хортиці, відвідав Дніпро, тодішній Катеринослав, а також деякі історичні місця області. Про це повідомляє Дніпроград зі слів кандидата історичних наук, члена Національної Спілки краєзнавців України Максима Кавуна.

За словами історика, сталося це приблизно 5-7 вересня. Більшість дослідників схиляються до думки, що до Запорізької Січі Тарас Шевченко добирався через Кременчук та Верхньодніпровськ, а далі через селище Романкове потрапив до Катеринослава. Оминути сьогоднішній обласний центр поет не міг, адже на той момент був один єдиний поштовий тракт.

"Ми можемо ствердно зазначати, що якщо ви стоїте біля Залізничного вокзалу у Дніпрі і дивитесь на проспект, то цим шляхом проїжджав Тарас Шевченко. Він прибув до нас сухопутним шляхом", - прокоментував дослідник цього питання Максим Кавун.

Де саме мешкав письменник у нашому місті, досі не відомо. Але архіватори мають декілька припущень, які поет відвідав місця. Зокрема, він зустрівся тут зі своїм другом, однокурсником по академії мистецтв, художником Іваном Гродницьким, який на той момент викладав у Катеринославі малювання у чоловічій гімназії. Окрім того, Шевченко точно відвідав Кодацьку фортецю, яка розташувалась на території села Старі Кодаки.

Також історики роблять обережний висновок, що Кобзар міг прогулюватись територією сучасного парку Шевченка та Монастирським островом, оскільки мав інтерес до порогів.

"Ще на той час у місті був дерев’яний кафедральний Успенський храм, який тоді знаходився на сучасній вулиці Ливарній. Він був побудований в традиціях українського народного мистецтва, тому я роблю припущення, що Шевченко оминути його теж не міг", - додав фахівець.

Деякі дослідники вважають, що окрім Катеринослава, Тарас Шевченко відвідав село Микільське на Дніпрі. Фахівці висувають версію, що свій вірш "Заповіт" написав, надихнувшись тамошнім Ненаситницьким порогом.

"Зараз активно розповюджується теорія, що самі рядки "Поховайте мене на могилі" і "Було видно, було чутно, як реве ревучий" саме про Ненаситницький поріг, який має народну назву "Ревучий". Так його називав і Дмитро Яворницький. Дослідники зробили припущення, яке я також підтримую, що Шевченко бажав бути похований на Дніпрових порогах", - зазначив історик Максим Кавун.

Фахівець також підняв питання шанування поета у нашому місті. За його словами, шанувати Тараса Шевченка у нас почали наприкінці 19 сторіччя, коли держава вважала це демонстрацією "малоросійського сепаратизму". Зокрема, у 1893 році на сучасній вулиці Січових Стрільців, на звичайному житловому будинку № 59, власник будівлі Леонід Шмалюк встановив один з перших в Україні барельєфів Тараса Шевченка, який пізніше зник з фасаду будинка і до наших днів не зберігся. 

Крім того, питанням вшанування Кобзаря опікувалася місцева інтелігенція. На початку 20 століття Катеринославське товариство "Просвіта" домагалася того, щоб у місті ім'ям Шевченка назвали вулицю або ж встановили бюст поета. Про це нагадував місцевій владі й історик Дмитро Яворницький, коли очолив Історичний музей.

Просвітяни ж пізніше створили у місті культурний центр, у тому місці, де зараз на проспекті Мануйлівському можна знайти Макдональдс. Там мешканці міста святкували дні народження Шевченка та влаштовували літературно-музичні вечори.

Нині на Січеславщині продовжують вшановувати пам'ять поета й надалі. Раніше повідомлялося, що у Дніпрі гурт "Вертеп" презентує нову концертну програму на вірші сучасних українських поетів, де можна буде послухати співану поезію Тараса Шевченка.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...