App Store Google Play

Нерозумні “розумні” зупинки

26.02.2019 18:00
Нерозумні “розумні” зупинки

Дніпряни все частіше почали помічати нові зупиночні комплекси на вулицях міста. Ідея і проект належить міськраді, та встановлюються “розумні” зупинки за кошти приватних підприємців. Міська рада позиціонувала їх саме “розумними”, представила це як “прорив”, обіцяючи обладнати кожну зупинку в місті безкоштовним Wi-fi, обігрівачами UFO, зарядками для смартфонів і ще купою корисних цікавинок. Проте при детальному розгляді виявляється, що нові зупинки не такі вже й зручні та розумні, а подекуди навіть гірші за своїх попередників.

Провідний інженер Дніпровського аеропорту, інженер-конструктор за фахом Валентин Горячий вважає, що зупинки хоча і виглядають модерново і яскраво, та мають ряд конструктивних недоліків, серед яких - порушення головної функції зупинки: вони елементарно непристосовані до комфортного очікування на громадський транспорт.

“Серед переваг: ​​сучасний дизайн, виглядає непогано, але це мабуть і все. Недоліки: необґрунтована вартість, по матеріалозатратам це очевидно. Скажу як інженер-конструктор: є кілька громіздких, явно зайвих деталей, без яких конструкція стояла б і так. Можливо, якийсь елемент міг би виконати допоміжну функцію при монтажі, але потім його можна спокійно було прибрати. Якщо конструкцію розраховувати на міцність від снігових, вітрових і будівельних навантажень, то вона буде в рази легшою і ажурнішою. Та конструкція, яку встановлюють містом, розрахована на удар танком, вона і позашляховика витримає, якщо його покласти зверху. Крім того, неозброєним оком видно необґрунтовано високу якість обробки металу і ряду деталей, що для такого виробу просто не потрібно. Конструкція збірна - мабуть, власники далекоглядно передбачають їх легкий демонтаж у разі зміни ставлення до них з боку влади”, - роз’яснив фахівець.

На сайті публічних закупівель Prozorro Департамент транспорту та транспортної інфраструктури Дніпровської міської ради оголошував тендер на придбання конструкції для зупинки за 240 тисяч гривень. Тож, дійсно, конструкція не з дешевих. В копійку обходиться і ремонт зупинок після актів вандалізму, які регулярно стаються на зупинках. Чи це суспільство так не сприймає нововведення чи це просто низький рівень культури - залишається лише здогадуватися.

Валентин Горячий також звернув увагу на посадочні місця - сидіння металеві й з решіткою. На таких холодно сидіти навіть улітку. До того ж розташовані вони занадто високо. За стандартами, сидіння мають бути не вище 420-450 мм, а висота сидінь в нових зупинках становить 650 мм. Таким чином, у невисоких мешканців ноги не діставатимуть землі та можуть швидко втомитися. Окрім цього, на старих зупинках сидіння були розміщені в два ряди, один навпроти одного, і вміщували вдвічі більше людей.

На зупинках старого зразка був наскрізний прохід, а для того щоб чекати транспорт на нових зупинка стало складніше дістатися всередину, тобто залишилися лише два проходи з обох боків.

Головною ж проблемою зупиночних комплексів є навіть не вартість, а орієнтованість на торговельний майданчик замість орієнтації на комфорт пасажирів.

“На прикладі зупинки на Титова. Тут не врахована наявність вже існуючого торгового місця - магазину «Сорока», що займає частину площі зупинки майже впритул до проїжджої частини, не залишаючи там безпечного проходу. Але мабуть, місце для всіх прибуткове, тому власників чіпати не стали і спроектували нову зупинку з урахуванням, що старий кіоск залишається. Результат: дуже тісно. Потрібно було прибрати його, або проектувати нову зупинку без кіосків - а то тепер там торгових площ в 3 рази більше, ніж місць для очікування”, - коментує типову для Дніпра ситуацію інженер.

На жаль, така картина спостерігається не лише на Титова. В більшості своїй оновлені зупиночні комплекси - це торговельні майданчики, що займають більшість простору, де могли б знаходитися (та і знаходилися до “покращення”) люди. Особливо не важливо, що саме займає зупинку - кіоск з шаурмою чи ятка з продажу цигарок - місця для пасажирів зменшується вдвічі.

“Теоретично (як «порахували» проектанти) ці самі люди можуть розміститися і на площі, що залишилася (якщо стануть пліч-о-пліч), але чужі один одному люди не стоять на зупинках так щільно, як наприклад  в маршрутці, є певні розумні дистанції. При проектуванні громадських місць це потрібно враховувати. Тут це проігноровано”, - зауважив експерт.

Згідно з чинним законодавством, у наказі “Про затвердження Правил розміщення та обладнання зупинок міського електро- та автомобільного транспорту”, стверджується, що на посадочних площадках не повинно бути зелених насаджень, кіосків, рекламоносіїв та інших об'єктів і споруд (крім кіосків для продажу проїзних квитків та лав з навісом або павільйонів для пасажирів, які б спричинювали перешкоди нормальному функціонуванню зупинки. Винятком є посадочні площадки, які улаштовуються на існуючих тротуарах або розділювальних смугах між ними та проїзною частиною, де вже ростуть дерева.

Тож розміщення кіосків на зупиночних комплексах є прямим порушенням Законодавства України.

В тому ж наказі стверджується, що в разі розміщення лави між посадочною площадкою зупинки і пішохідною  частиною тротуару над нею доцільно улаштовувати тільки навіс (без спорудження павільйону). Як можна побачити, більшість нових зупинок облаштована саме із спорудженням павільйону, не дивлячись на розміщення.

Загалом, за словами інженера-проектувальника, якщо раніше зупинка могла обслужити один тролейбус, що зупинився та один мікроавтобус (маршрутку), то зараз щось одне: або тролейбус, або маршрутка. Для порівняння: до установки сучасного трубчастого загородження вздовж проїжджої частини на більшості зупинок вздовж проспекта Поля спокійно розміщувались дві маршрутки + тролейбус. Тобто одна-дві секції такого “розумного” огородження явно зайві. Саме вони і обмежують, звужують прохід для людей до «осучасненого» місця очікування транспорту.

Окрім незручного спорудження і порушення законодавства “розумні зупинки” були помічені в ряді скандалів. Зокрема, поліція розслідує розтрату восьми мільйонів гривень бюджетних коштів на будівництво зупиночних комплексів. Правоохоронці вважають, що посадовці ТОВ «Торговий дім «Лайт Енерджі» вступили в злочинну змову з низкою приватних фірм і розікрали бюджетні кошти, отримані від КП «Дніпротранскомплекс» Дніпровської міськради за облаштування зупинок громадського транспорту в Дніпрі, перерахувавши гроші на рахунки фіктивних підприємств. Наразі розслідування триває.

Ну і насамкінець те, про що чиновники взагалі воліють не говорити. В нових зупиночних комплексах продають алкогольні напої та тютюнові вироби, попри запевнення міської ради, що цього не буде. Раніше на презентаціях нових сучасних зупинок заступник міського голови Михайло Лисенко заявляв, що однією з умов торгівлі на цих зупинках буде заборона на реалізацію алкоголю та тютюну. Попри це містяни все частіше помічають, як зупиночні комплекси перетворюються на наливайки.

Отже, “розумними” виявилися не зупинки, а представники Дніпровської міської влади, які вчергове намагаються надурити місцевих мешканців, пообіцявши їм “золоті гори”, а за фактом надають суцільні незручності, не забувши нагріти собі кишені. Замилюючи очі зовнішнім виглядом, нові зупинки не пристосували для комфортного очікування на транспорт, а також використовують їх як спосіб розкрадання бюджетних коштів. Довіра мешканців до місцевої влади невідворотно підірвана і втрачена.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...