App Store Google Play

Хороший цар в оточенні поганих бояр

24.02.2019 18:00
Хороший цар в оточенні поганих бояр

Децентралізація подарувала регіонам колосальні ресурси для реалізації своїх потреб, збільшивши місцеві бюджети в рази. Наприклад, за останній час річний бюджет Дніпра зріс з 7 до майже 15 мільярдів. Ця сума знаходиться приблизно на одному рівні з бюджетом усієї Дніпропетровської області. Разом із цим, реформа також відкрила для місцевих царьків необмежений простір для побудови корупційних схем. Тож не дивно, що окремі особи готові жертвувати кріслом народного депутата аби отримати доступ до таких величезних бюджетних потоків. Так сталося і з міським головою Дніпра Борисом Філатовим, який після року роботи у Верховній Раді раптово зневірився у законотворчій діяльності та згадав про своє рідне місто.

Отримавши місце городничого, Філатов зустрів шалений опір “аборигенів” міської ради, які були відверто не раді перерозподілу потоків з бюджету та опиралися допуску нового активного бажаючого до "корита". Чи не з першого дня переможець виборів спробував призначати на "хлібні" місця людей, які б мали направляти бюджетні кошти в руки тих, хто зайняв вершину "піраміди".

Звичайно, що втрата насиджених місць не задовольняла певне коло старих дніпровських політиків. На певному етапі мешканцям міста здавалося, що Філатов, залишений без підтримки і вказівок свого старшого партнера Геннадія Корбана (той змушений був переховуватись в Ізраїлі після судового процесу), втрачає будь-який контроль над ситуацією. Очевидно, що це розумів і сам Борис Філатов, якому не хотілося виконувати роль весільного генерала та спостерігати за штовханиною біля корита дистанційно.

Аби виправити ситуацію, городничий обрав класичну технологію формування “провладної коаліції”, яка притаманна пострадянським державам: секторальний розподіл фінансових потоків між усіма політичними угрупованнями. На практиці це виглядає як “я тобі доступ до комунального підприємства або тендеру, а ти мені голос за потрібне рішення на сесії”.

Не дивно, що такий підхід підкупив значну частину незадоволених й одразу загасив усі пристрасті в міськраді, відкривши для міського голови можливості позиціонувати себе як героя-рятівника міста, який "об’єднав лід і полум’я на благо дніпрян". На початку це й справді так виглядало. Але, як відомо, будь-яка вертикаль, побудована на корупційних “договорняках”, рано чи пізно починає втрачати позолоту та відверто демонструвати свої прогнилі іржаві опори. Так сталося і у нашому випадку.

Перші тривожні дзвіночки почали надходити з вже сумнозвісного для багатьох дніпрян Департаменту гуманітарної політики міської ради. Прийшовши до влади, Філатов поставив керувати цим органом міськради людину, яка доклала чималих зусиль для перемоги городничого на виборах. Мова йде про Геннадія Глядчишина. Йому згори було доручено правильно розставляти акценти в департаменті та виконувати усі забаганки городничого. Такі "накази" призвели до того, що громадські активісти почали регулярно заявляти на публіку про корупційні схеми навколо бюджетних закупівель у гуманітарній сфері міста. Поступово навколо директора Департаменту гумполітики, який у свій час очолював передвиборчий штаб Філатова, почали нависати чорні хмари. Звичайно, що ці хмари кидали тінь безпосередньо і на самого Бориса Альбертовича, для якого Глядчишин різко перетворився з людини що "зробила" йому вибори на дрібну "репутаційну загрозу".

Директора департаменту було звільнено і публічно засуджено. Виконавши завдання городничого і прийнявши на себе всі публічні звинувачення, Геннадій Глядчишин став для нового керівництва міськради просто "відпрацьваним матеріалом". "Репутаційну загрозу" було усунуто, "вольове рішення" прийнято, нового виконавця схем призначено. 

Наступним "чорноробочим" став директор Департаменту житлового господарства міськради Владислав Грицай, якого корупційні скандали обступили на початку 2017 року. Тоді Управління захисту економіки Нацполіції опублікувало звіт розслідування, в якому зазначалося що даний чиновник зловживав своїми повноваженнями та здійснював фінансові махінації при проведенні капітального ремонту ліфтів в житлових будинках Дніпра. Це призвело до збитків міському бюджету на більше, ніж 2,5 мільйона гривень. Окрім цього, напередодні публікації правоохоронців, в місті необхідну кількість підписів набрала петиція за звільнення Грицая з посади директора департаменту. Таке звернення з’явился через те, що за версією активістів чиновник порушував законодавство та проводив маніпуляції з бюджетними закупівлями.

Протягом усього 2017 року скандал з підопічним Філатова був гарячою темою для ЗМІ. Керівники Владислава Грицая неодноразово намагалися відбілити свого ставленика перед публікою. Не дивлячись на те, що це їм не вдалося, станом на лютий 2019 року Грицай спокійно працює на своїй посаді у міській раді та продовжує реалізовувати для своїх керівників необхідні "проекти". При цьому Грицая не тільки використовують для брудної роботи, а і змушують його відбиватися від ЗМІ та грати роль "амортизатора" при контакті з правоохоронними органами. Отже, після показового звільнення Глядчишина, для міського голови Владислав Грицай дивним чином залишається непоміченим і "репутаційних загроз" не несе. Втім, очевидно, що прийде час і ця людина також раптово стане непотрібним виконавцем, якого віддадуть на відкуп.

“Зіркою” 2018 року став директор Департаменту стратегічного розвитку та інвестицій Дніпровської міської ради Сергій Резнік. У жовтні минулого року прокуратура повідомила, що посадовець відповість за коштовний фейковий ремонт житлових будинків міста вартістю 21 мільйон гривень. Так, у липні 2017 року між Дніпровською міськрадою  та підрядником фірмою “Равелін” укладено договір на виконання капітального ремонту та архітектурного освітлення головних фасадів житлових будинків по проспекту Дмитра Яворницького, вулиці Харківської та площі Вокзальної. Зловживаючи службовим становищем, Резнік затвердив та видав для оплати Державній казначейській службі завідомо неправдиві офіційні документи про нібито виконання вказаних робіт, достовірно знаючи, що насправді вони не виконувались. У зв’язку з цим з бюджету безпідставно перераховано підприємству понад 21 млн. грн. Коли прокуратура публічно повідомляла про ці масштабні розкрадання, Резнік вже перебував у статусі екс-директора. Тобто, знову ж таки, схему реалізував і став "відпрацьованим матеріалом" з купою кримінальних проваджень на плечах. Результати "ремонту" фасадів можна побачити вже зараз.

Не можна не згадати і про представника "Опозиційного блоку" в Дніпровській міській раді Світлану Єпіфанцеву. У свій час для встановлення тотального контролю за міськрадою Філатову не вистачало голосів. Для цього він наблизив до себе Єпіфанцеву, зробив своїм заступником та вочевидь пообіцяв певні преференції. Зі своєї сторони Світлана Єпіфанцева мала перетворити фракцію опоблоківців в міській раді на прихильників Філатова. Свою задачу вона виконала як належить - частина "Опозиційного блоку" перейшла на сторону міського голови, отримала свої ласі "шматочки пирога" та почала стабільно голосувати за потрібні проекти рішень під час сесії. Виконавши поставлену задачу і передавши в руки городничого групу колишніх "опозиціонерів", Світлана Єпіфанцева, стала непотрібною і зі скандалом була звільнена з посади Борисом Філатовим.

Вже цього, 2019 року, у реєстрах судових рішень та у звітах Національного агентства із запобігання корупції “засвітилися” чергові підопічні Бориса Філатова. Мова йде про двох заступників міського голови - Андрія Бабського та головного мерського "ад'ютанта" Михайла Лисенка.

Так, заступника міського голови, директора Департаменту охорони здоров'я Дніпровської міськради Андрія Бабського підозрюють у приховуванні доходів протягом останніх двох років. У НАЗК повідомили, що подаючи декларацію за 2016 рік, він недостовірно зазначив відомості щодо корпоративних прав, а також щодо сум власного доходу та доходу дружини. Загальна сума недостовірних відомостей в декларації посадовця становить понад 2,2 млн грн, про що повідомлено Нацполіцію. За це чиновнику загрожує до двох років тюрми. Чи стане він черговою "репутаційною загрозою" для городничого - покаже час.

У свою чергу, в одній з ухвал Індустріального суду Дніпра щодо корупції під час ремонту Центрального мосту фігурує заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директор Департаменту благоустрою та інфраструктури. Очевидно, що мова йде про Михайла Лисенка.

Згідно з ухвалою, прокуратура звернулася до суду з метою отримання дозволу на проведення обшуків у Департаменті благоустрою та інфраструктури. Це пов'язано з тим, що під час укладання угоди з новим підрядником ТОВ "Маст-буд" влітку 2018 року на 311,96 млн грн у зазначену суму чиновники заклали 35% "відкату". Окрім цього, після дослідження, слідчі прийшли до висновку, що вартість та кількість будівельних матеріалів, об’єми виконаних робіт, що закладені в технічній документації, була значно завищена.

Прокуратура доводить, що відкат закривається неправдивими актами виконаних робіт із завищеними обсягами виконаних робіт та завищеними цінами на матеріали, які підписують службовці "Маст-Буд" та Дніпровської міської ради.

Окрім цього, правоохоронці вважають, що компанії "Маст-Буд" та "Мостстройком" тісно пов'язані між собою та попри формальну конкуренцію в тендері працюють на Центральному мості разом. За це вони відплачують міськраді вже згаданим відкатом. Виводять ці кошти через конвертаційні центри.

В ухвалі зазначається, що акти приймання будівельних робіт, згідно яких здійснюється розрахунок Департаментом благоустрою та інфраструктури коштів підряднику "Маст-буд" затверджуються заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директором Департаменту благоустрою та інфраструктури Лисенком та підписуються заступником директора Департаменту – головою тендерного комітету. Наразі слідчі дії тривають.

Цілком можливо, що у разі фіаско з низкою інфраструктурних проектів, в тому числі і Центральним мостом, саме не Лисенка буде покладена вся відповідальність, а міський голова Борис Філатов знову буде вимушений "прийняти вольове політичне рішення" і віддати свого найближчого заступника на відкуп правоохоронцям і журналістам.

Подібна ситуація вже траплялася з екс-секретарем міської ради В'ячеславом Мішаловим, який протягом тривалого часу був чи не найближчим партнером Філатова у міськраді. Втім, після низки скандалів з ремонтом Центрального мосту, зі сторони городничого на адресу Мішалова посипався суцільний негатив та відверті образи. Конфлікт призвів до того, що Мішалов залишив пост секретаря та пішов у тінь дніпровської політики.

До усіх вищезгаданих осіб варто додати і нинішню голову Департаменту гуманітарної політику Ксенію Сушко, з подачі якої в Дніпрі розпочалася скандальна “оптимізація" освітньої сфери. Протягом усього 2018 року від дій міських чиновників постраждали тисячі співробітників навчальних закладів міста, яких було звільнено. Поряд із цим проходила “оптимізація” шкіл естетичного виховання, які намагалися перевести не самоокупність, збільшивши вартість навчання для дітей в декілька разів. Варто зауважити, що скандальний наказ №29, який і розпочав масові звільнення, наразі успішно оскаржується профспілками в судах. Втім, не дивлячись на скандал тривалістю понад рік, міський голова Борис Філатов не вдається до конкретних і рішучих дій для захисту інтересів мешканців міста. І це не дивно, адже в стінах міської ради не раз звучала фраза, що у чиновників і депутатів існує власний “корпоративний інтерес” у тій чи іншій сфері життя міста. Чи довго буде триматися цей "корпоративний інтерес" ніхто не знає, але варто пам'ятати, що аби не бути звільненим, підопічним Філатова необхідно не поспішати виконувати поставлені задачі, адже це автоматично перетворює їх на "репутаційну загрозу" і "відпрацьований матеріал".

Як бачимо, протягом останніх трьох років найближче оточення Бориса Філатов масово тоне в скандалах та корупційних схемах. Разом із ними це роблять і більш дрібні риби, як то чиновник одного із комунальних підприємств, який за видачу дозвільних документів на розміщення чотирьох торгівельних точок вимагав у підприємців 1200 доларів, або як подружжя, яке розкрадало кошти на закупівлях “космічної плитки”. Це свідчить про масове відчуття вседозволеності з боку чиновників, які підпорядковані безпосередньо міському голові. Вочевидь, побудована система управління міськрадою коли потоки йдуть знизу до вершини піраміди стала невід'ємно частиною політичного життя Дніпра. І не дивно, що найвищі посадові особи Дніпровської міської ради все частіше з’являються у звітах правоохоронних органів.

Парадоксально інше: чи не єдиним високопосадовцем, який ще не “засвітився” в ухвалах суду чи кримінальних провадженнях, залишається Борис Філатов, керівник усіх вищезгаданих "репутаційних загроз". Зовсім нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація, що НАБУ закрила справу проти дніпровського міського голови за незаконне збагачення. Наразі Філатов поки що залишається “чистим” і продовжує грати в гру, коли всі навкруги "погані бояри", а він - цар - хороший і справедливий.

Разом із цим, Борису Альбертовичу як нікому іншому слід пам'ятати, що в будь-який момент політична фортуна може повернутися до нього спиною, і тоді городничий сам перетвориться у "відпрацьований матеріал".

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...