App Store Google Play

Майдан з'являється не тоді, коли б'ють студентів

21.02.2019 10:00
Майдан з'являється не тоді, коли б'ють студентів

П'ять років тому Майдан звинувачували в тому, що учасники протесту топчуть вибір виборця. Мовляв, "дочекайтеся виборів" і "Янукович - всенародно обраний".

Втім, аргументи не подіяли. Зібрані в 2010-му році голоси не допомогли. Для учасників протесту всі вмовляння про те, що Янукович - це вибір народу, не мали жодного значення.

Ювал Ной Харарі писав про те, що людина визнає підсумки демократичних виборів тільки тоді, коли у неї є щось спільне з більшістю виборців. "Якщо досвід і переживання інших виборців мені чужі і якщо я впевнений, що вони не розуміють моїх почуттів і нехтують моїми життєвими інтересами, то нехай проти мого голосу буде хоч сто голосів, у мене абсолютно немає підстав приймати такий вердикт".

Саме це і сталося тієї зими. Протистояння мало кілька вимірів. Партія регіонів і парламентська опозиція. Вулиця проти "Беркута". Майдан проти Антимайдану. Вуличне протистояння стосувалося не тільки конкретного "януковича". Це було боротьбою двох етичних систем. Взаємовиключних.

Ті, хто підтримував протест і ті, хто мріяв про його розгін, мали занадто мало точок перетину. У них були однакові паспорти, але на цьому схожість закінчувалася і починалися відмінності. У них був різний опис минулого і різні мрії про майбутнє. Те, що було важливо для Майдану - не мало ніякої цінності для Антимайдан. І тому у протестувальників не було жодної причини поважати думку тих, хто вручив Януковичу владу в 2010 році. Вони і не стали цього робити.

Сьогодні вже не вийде уявити собі Майдан, в якому по одну сторону барикад будуть прихильники Європейського союзу, а по іншу - Євразійського. Анексія та окупації залишили останніх в чисельній меншості. Але це не означає, що ризики зникли. Тому що ми можемо зіткнутися з новою проблемою.

Кожен табір подає ці вибори як "останній і рішучий бій"

Чим ближче вибори - тим вище загострення суперечок і жорсткіші звинувачення. Кожен табір подає ці вибори як "останній і рішучий бій". Табір президента - як боротьбу України і Кремля. Табір Тимошенко - як вибір між геноцидом і процвітанням. Табір Зеленського - як боротьбу "старих еліт" і "нового народовладдя".

Вибори починають нагадувати референдум про майбутнє. І головне питання в тому, як саме мешканці кожного табору стануть сприймати своїх опонентів. Одна справа - якщо ви готові прийняти вибір тих, хто голосує за інших кандидатів. І зовсім інша - якщо ви від самого початку демонізуєте всіх тих, хто голосує інакше.

Якщо носій іншої точки зору сприймається як ворог - то немає приводів чекати, що результат виборів стане легітимною підставою для наступних п'яти років. Табір, що програв, завжди може захотіти оскаржити цю процедуру. У судах. Або на вулицях.

Майдан з'являється не тоді, коли б'ють студентів. Він з'являється тоді, коли внутрішні паркани стають вищими, ніж зовнішня фортифікаційна стіна.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...