Причиною харчових розладів часто стають не проблеми із фізичним здоров'ям, а проблеми зі здоров'ям психічним. Тому побороти переїдання та анорексію можна, розібравшись насамперед у психологічних причинах, які цьому передують. Про це сьогодні, 6 лютого, під час прес-конференції у медіахолдінгу "Відкритий" розповіла психолог, експерт із харчової поведінки Олеся Тимохіна, передає Дніпроград.
"Перш за все людина має зрозуміти, де насправді голод, а де - нездоровий апетит. Коли вона просто хоче їсти, а коли заїдає якусь негативну емоцію", - зазначила Олеся Тимохіна.
За її словами, найбільш поширеним харчовим розладом є переїдання. При цьому воно буває двох видів - нападоподібне та компульсивне. Останнє, як зазначає фахівець, наступає як наслідок переживання таких негативних емоцій, як агресія, сором та самотність.
Крайня і найтяжча ступінь харчових розладів - анорексія та булемія. Вони пов'язані з посиленою втратою ваги, відсутністю апетиту, нав'язливою ідея "очищення", а кожний шматок їжі сприймається як щось чужорідне для організму. При цьому розладі їжа сприймається людиною як агресивний фактор, який калічить людину.
Також нині набирає обертів сучасний харчовий розлад - орторексія. При ньому - людина зациклена на здоровому харчуванні, що призводить до значних обмежень у виборі продуктів. Серед основних причин орторексії - перфекціонізм, високий рівень тривожності та потреба у контролі над своїм життям.
Психологи радять при наявності вищезазначених харчових розладів робити перед прийомом їжі спеціальні дихальні вправи. Крім того, альтернативою може стати відволікання на будь-яку фізичну активність, яка допомагає людині впоратись із харчовими розладами на хімічному рівні.
"Важливо знайти цю точку опори, яка допоможе зробити альтернативний вибір. Наприклад, не наїстись солодкого на ніч через те, що мені сумно. А подумати - чому мені взагалі сумно? Можливо, щось варто зробити, аби мені не було сумно? Тоді перспектива позбутися негативних звичок є", - прокоментувала експерт із харчової поведінки Олеся Тимохіна.
Раніше повідомлялося, як схуднути після свят та вберегтись від негативного впливу алкоголю: поради дієтологів.
Автор: Домінік ФРАНКО