App Store Google Play

Ліквідація, реорганізація чи об'єднання: яка доля школи №19 у Дніпрі

28.01.2019 14:00
Ліквідація, реорганізація чи об'єднання: яка доля школи №19 у Дніпрі

Не встигли освітяни та батьки школярів оговтатися від судових процесів та скарг, пов’язаних із скандальною «оптимізацією» навчальних закладів у Дніпрі. Чиновники Департаменту гумполітики Дніпровської міської ради не вигадали нічого кращого, як закрити декілька шкіл, які знаходяться у центральних районах міста.

У січні несподівано для всіх на сайті Дніпровської міськради з’явився проект рішення «Про реорганізацію комунальних установ загальної середньої освіти», де повідомлялося про ліквідацію деяких шкіл міста і приєднання їх до інших навчальних закладів. При цьому зазначимо, що попередньо ані пояснень про намір, ані громадських слухань щодо цього рішення чиновниками для батьків, вчителів та керівників установ не провели.

Для чого потрібно ліквідовувати навчальні заклади, можливо задля економії на бюджетниках та звільнення вчителів, чи заради ласих шматків землі у середмісті, розбирався Дніпроград.

Проект рішення

Серед закладів, які потрапили у список ліквідації, опинилася школа №19. Вона розташована у центрі міста за адресою вулиця Володимира Великого 13А. Всього у декількох метрів від скандальновідомої незаконної забудови, яку у народі називають «каракатиця братів Каснерів». Школа вважається однією з кращих у місті, в ній навчається більше 500 учнів. Її збиралися приєднати до ЗСШ №21, яка в рази менша ніж школа №19.   

Батьки учнів із таким планами мерії не погодилися та почали бити на сполох. Вже наступного дня вони вимагали пояснень від чиновників, вийшли на мітинг під стіни навчального закладу та навіть розмістили на фасаді будівлі плакат із закликам «врятуйте нашу школу».

«Побачили проект рішення випадково. У ньому йшлося про ліквідацію школи і про те, що вчителі повинні написати заяви про звільнення за власним бажанням. В шоці були і викладачі, і директорка, і батьки», - розповідає батько учня школи №19 Віктор Позуменщіков.

Аби заспокоїти батьків та педагогів, у школу №19 терміново завітав сам заступник міського голови Олександр Шикуленко. Замість того, аби пояснити мотиви мерії та підтвердити це документами і нормами закону, чиновник почав звинувачувати батьків у тому, що ті «ведуться на плітки».

Як проходило спілкування підопічного Філатова з батьками можна побачити на відеозаписі, який на своїй сторінці у Facebook виклала Ольга Рябчинська. Шикуленко отримав на свою адресу численні обвинувачення в тому, що він каже неправду щодо майбутнього школи, а також те, що ніяких попередніх зустрічей і обговорень міськрада з батьками не проводила. Також батьки зазначили, що Департамент геть забув про те, що  саме він має забезпечувати школу.

«Будь-які прохання про допомогу в Департамент освіти і науки залишаються без відповіді, поточні ремонтні роботи школа змушена проводити на батьківські кошти. Пан Шикуленко прийшов до нас абсолютно непідготовленим – без звітів та документів, навіть не маючи мінімального уявлення про стан школи. Це не те, що зневажливо. Це цинічно», - вважає голова батьківської ради школи Марія Біленко.

Після зборів, гучного резонансу та зацікавленості ЗМІ міська рада дала задню. Проект рішення із офіційного сайту зник. В мерії пояснили, що на сьогодні відповідний документ «знято з оприлюднення», але не з розгляду. Що це означає для подальшої долі шкіл – незрозуміло.

Плани міськради

Після видалення проекту рішення батьки питання не закрили і продовжили вимагати пояснень та аргументації.

На черговій зустрічі батьків та чиновників, представники Департаменту запевнили, що мова йде не про ліквідацію, а про реорганізацію школи. Посилаючись на освітню реформу, зокрема Нову українську школу, яка почала діяти в Україні з 1 вересня 2018 року.

«Закон «Про освіту» вимагає створення нової структури закладів загальної середньої освіти. І передбачає реорганізацію шкіл. Те, що раніше було старшою школою, тепер має стати профільним ліцеєм. І заклад повинен бути окремою юридичною особою. Тобто ця школа матиме тільки початкові класи і буде поєднана із школою №19. Звичайно, школа може мати у структурі і гімназію, і початкову школу. Проте це не оптимально», - зазначила начальник управління освіти міськради Світлана Клявченко.

В свою чергу, мати двох учнів школи №19 Ольга Рябчинська зазначає, що школа має всі шанси стати ліцеєм і лишати юридичної особи заклад неможна.

«В установі активно вводиться шкільне самоврядування, впроваджена програма, в старших класах школи на постійній основі проводять заняття викладачі Дніпровського університету економіки і права. У школі відкриті економічні 10-11 класи, які отримують профільну підготовку на базі цього ж вишу. Також укладені договори про співпрацю з іншими університетами Дніпра. Окрім того, на сьогодні школа має одні з кращих показників з успішності школярів серед інших навчальних закладів міста», - розповіла Рябчинська.

У підсумку у Департаменті не змогли аргументувати як саме має відбуватися процес реорганізації, які конкретні кроки, процедури та дії будуть здійснені у майбутньому.

Дивним фактом залишається й те, що пояснення щодо ліквідації школи у представників мерії розходяться. Наприклад, заступниця начальника управління освіти міськради Олена Яковенко переконує, що питання «реорганізації» школи постало через не доукомплектування школи.

«Останні роки в школі №19 складніше набираються класи, ніж в навчальному закладі №21. Тому і було вирішено об’єднати два заклади. Це не закриття, і не ліквідація. Це злиття двох шкіл», - пояснює чиновниця.

Також Яковенко запевняє, що ніхто із працівників школи звільнені не будуть. Проте за власними джерелами у міськраді Дніпрограду стало відомо, що скорочення персоналу і є однією із причин таких масштабних змін у навчальному закладі.

«Хочуть школи, тобто окремі юридичні особи, реорганізувати. Зокрема, прибрати бухгалтерії та окремі посади. По суті – об’єднати адміністрації зі скороченням посад і вивільненням коштів із захищених статей видатків на обслуговування ставок адмінперсоналу та бухгалтерів», - розповідає джерело.

Земля у центрі

Однією з причин "реорганізації" школи може стати зацікавленість окремих представників міськради у території, де розташований заклад. 

Школа знаходиться одразу біля сумнозвісної "каракатиці братів Каснерів" - незаконної забудови, яка з'явилася на цьому місці кілька років тому,.

Будівництво "каракатиці" у свій час здійснювали невстановлені особи без проекту, дозвільних документів та права користування комунальною землею. Згодом розслідування стосовно незаконних захоплень земельних ділянок братами Каснерами у центральних районах Дніпра ініціював народний депутат Андрій Денисенко. Після кількох років розслідувань та судової тяганини, зазначену незаконно зведену будівлю було визнано комунальною власністю громади Дніпра.

Батьки школи переконані, що тепер міськрада вирішила закрити школу задля введення незаконної будівлі в експлуатацію. Також стало відомо, що на сьогодні школа не має документів на землю, і чомусь досі Департамент це питання не вирішував. Що є дивним, адже школа постійно була у центрі ризику через незаконне будівництво.

«Немає юридичного статусу – немає школи. Не буде жодних перепон, аби її знести. Ми ж усі розуміємо, що закриття школи необхідне не для поліпшення якості освіти, а для захоплення території та знесення школи для будівництва під'їзних шляхів до незаконно побудованого будинку, квартири в якому не можуть почати продавати через відсутність під'їзду до будівлі», - пояснила Ольга Рябчинська.

Жінка також розповіла, що міськрада продовжує грати на боці забудовника, і сьогодні наполягає на проведенні електричного кабелю від школи для живлення «каракатиці».

Варто зазначити, що під час візиту до Дніпра Генерального прокурора України Юрія Луценка, міський голова Дніпра водив його на "екскурсію" до скандальної забудови біля школи №19 і хвалився досвідом боротьби з беззаконням. Втім, як бачимо, чиновникам знадобилося лише декілька місяців аби взяти це беззаконня у свої руки та направити його вже проти дітей та батьків навчального закладу.

Відсіч батьків

Аби тримати опір та не дати міській владі знищити шкільний заклад, батьки заручилися підтримкою юристів та адвокатів. Також активні дніпряни звернулися за допомогою до народного депутата Андрій Денисенка.

Представниця громадської організації «Правозахисна група «СІЧ» Наталія Кожина наразі займається юридичною частиною питання.

«Ми відправили низку запитів до міської ради, де задали конкретні питання і вимагаємо пояснень. Адже на сьогодні ніхто так і не розуміє на якій основі затіяли подібні зміни, для чого це потрібно і які плани на майбутнє. Наразі чекаємо офіційні відповіді», -розповідає Наталія Кожина.

Батьки також звернулися із колективним зверненням до міського голови Бориса Філатова, де вимагають відреагувати на ситуацію, яка склалася.

«Ми розуміємо, що за декілька місяців нам прийде відписка в стилі «ми дуже стривожені цією ситуацією», хтось буде покараний, але у результаті нічого не вирішиться. Тому пішли із зверненням у обласну прокуратуру. Там підтверджують, що будівля незаконна і має бути знесена. Працівники прокуратури кажуть, що взагалі в шоці з ситуації, мовляв, подібних нахабних махінацій при регіоналах не робили», - зазначає Ольга Рябчинська.

Тож поки батьки та правозахисники чекають на офіційні відповіді на запити, доля школи залишається невідомою. Дніпрград уважно слідкуватиме за черговою скандальною ситуацією пов’язаною із Департаментом освіти та висвітлюватиме її розвиток подій.

 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...