App Store Google Play

У Дніпрі провели лекцію, присвячену дружині Дмитра Яворницького

27.01.2019 08:00
У Дніпрі провели лекцію, присвячену дружині Дмитра Яворницького

Серафима Яворницька була підтримкою та вірним другом для відомого академіка. Про це сьогодні під час лекції у музеї-садибі Дмитра Яворницького розповів усім охочим відомий дніпровський краєзнавець та журналіст Микола Чабан.

З домової книги відомо, що Серафима Бурякова народилася 29 липня 140 років тому в Києві. Все життя пропрацювала педагогом, викладала історію.

За словами краєзнавця, існує дві версії знайомства академіка зі своєю майбутньою дружиною. Першу версію записано зі слів Зінаїди, сестри Серафими: "У 1909 році 30-річна Сіма привела своїх школярів до музею. Дмитру сподобалось як вчителька викладає, які дисципліновані у неї учні. Тому він познайомився з нею, запросив на чай, провів додому, закохався".

А за версією Бориса Костюченка, товариша академіка,  Дмитро з Серафимою познайомилися завдяки йому. Під час Масляної Костюченки запросили ще не знайомих «молодят» поласувати млинцями, де вони припали один одному до душі. Через деякий час вони повінчалися: «молодому» було 63, а їй – 39.

Зазначається, що майже 20 років Яворницькі прожили душа в душу.

«Дмитро займався науковою діяльністю, а Серафима – педагогікою. Своїх дітей вони не мали, але дуже добре ставилися до Миколи Костюка, 15-річного «секретаря Яворницього». Він був незамінною допомогою для родини, бо до самої смерті доглядав подружжя. Якби Микола погодився, його навіть всиновили б», - поділився Микола Чабан.

Як розповів краєзнавець, темною плямою у біографії Серафими Яворницької був випадок, коли на неї напала собака та залишила на жінці свій укус. Після цього вона дуже довго проходила реабілітацію. Чоловік доглядав за коханою, дарував квіти та возив на візочку до Дніпра годувати хлібом качок.

Спираючись на листування Яворницьких зі своїми друзями, можна сказати, що Серафима дуже гарно готувала, слідкувала за садом та тваринами.

Поховавши чоловіка, вдова займалася спадщиною, передавала рукописи до музею, виступала популяризатором наукового доробку академіка Яворницького. Писала статті, за які їй платили гонорари, котрих не вистачало навіть сплатити податок на нерухомість.

Жінка прожила в самотності майже три роки.

«У 1943 році Серафима зустрічала Новий рік зі своїми подругами та Костюком. Під бій курантів вона сказала, що це її останній новий рік. Слова виявилися пророчими: через півроку Сіма померла від хвороби печінки», - додав Чабан.

 ЇЇ поховали біля чоловіка, але згодом тіло Дмитра Яворницького перенесли до музею, а могила Серафими загубилася.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...