App Store Google Play

Сім питань кандидатам

22 Січня 14:00
Сім питань кандидатам

Є чотири типи українських виборців. Перші голосують розумом, другі серцем, треті шлунком, четверті ногами. Навряд чи можна зменшити третю категорію — тих, хто обирає гречку, — але можна спробувати збільшити першу категорію за рахунок других і четвертих (ця остання — ті, хто не ходить на вибори). Як це зробити? Ставлячи запитання.

Нинішня кампанія буде ще більше, ніж всі попередні, апелювати до емоцій і розділяти виборців. Емоції — легкозаймиста речовина і надійний інструмент мобілізації електорату, але поганий порадник, коли йдеться про курс країни (а в країні з незрілою державністю кожні вибори доленосні, як би це не набридло). Тому потрібно не піддаватися емоціям, а ставити питання.

На щастя, я не один так думаю. Три десятки політологів, соціологів, економістів зібралися разом у Виборчу Раду UA, щоб ставити ці питання і порівнювати відповіді, щоб закликати кандидатів чітко відповісти суспільству — всім, хто хоче слухати і чути. Всім, хто хоче голосувати розумом. Вірю, що голоси цієї меншості вирішать результат виборів.

Перше запитання потрібно поставити про війну. Кандидату в президенти нічого робити у виборному бюлетені, якщо у нього немає відповіді на головну проблему, яка хвилює українців. Чи є у вас стратегія, пане/пані кандидат? Якщо ви обіцяєте мир, то на яких умовах і яким шляхом? Якщо обіцяєте повернути території, то яким чином? Як збираєтеся будувати армію, реформувати Міноборони, Укроборонпром, розвідку і контррозвідку?

Якщо ненавидите олігархів – як збираєтеся їх позбутися?

Друге запитання — про гроші. Як країні з режиму виживання перейти до режиму розвитку? Що робитимете з бізнес-кліматом, зокрема з правом власності, з податковою і митницею, державними підприємствами і ринком землі, пенсійною системою і трудовим законодавством, монополіями і силовиками? Якщо ненавидите олігархів — як збираєтеся їх позбутися?

Третє запитання про справедливість. Можливо, навіть потрібно поставити його другим, незважаючи на те, що я вважаю економіку ключем майже до всіх проблем. Що нам робити із судами? Без них не буде економічного зростання. Ви обіцяєте справедливість, а що конкретно збираєтеся робити?

Тільки не треба казати, що президент не впливає на економіку і суди. Адже крім своїх конституційних повноважень президент після парламентських виборів матиме у своєму розпорядженні численну фракцію в парламенті (немає сумнівів, що за партію майбутнього президента восени проголосують дуже і дуже багато виборців). Крім того, президент призначає двох ключових міністрів і десятки різних посадових осіб, має право законодавчої ініціативи, право вето і право звернення до Конституційного суду. А може, навіть значно важливішою є можливість звертатися до народу і парламенту з посланнями? Пряма комунікація — потужний важіль впливу практично на всі аспекти життя країни.

Четверте запитання — про зовнішню політику. Ви за ЄС і НАТО? Як збираєтеся нас туди вести? Про що будемо говорити з Європою та США? Яка буде політика на польському, угорському, турецькому напрямках? А з Росією що робити?

П'яте запитання — про внутрішню політику. Як плануєте збирати і зшивати докупи країну, яку всі (і ви зокрема, заради перемоги на виборах) намагаєтеся розколоти за десятками різних ознак?

Шосте запитання кандидатам потрібно поставити про команду. Хто поруч з вами (бо ці ж люди потім посядуть основні позиції)? Хто сьогодні ваші радники з питань економіки, національної безпеки, зовнішньої політики? Хто ваші кандидати на позицію міністра оборони, начальника Генштабу, міністра закордонних справ, генпрокурора, голови СБУ, секретаря РНБО, голови Нацбанку, голови АП? Це багато що скаже про вас, ваші погляди і плани. Тільки не треба казати, що ви подумаєте про це після перемоги.

Сьоме запитання — про гроші. Так, я пам'ятаю, що про гроші вже було. Але цього разу йдеться про ваші власні гроші, пане/пані кандидат. Президентська кампанія — клопітка і витратна справа. З яких джерел ви її оплачуєте?

Потрібно поставити ці запитання кожному кандидату. Так, щоб не було недоторканних. Щоб не казали: "Та як ви можете таке запитувати, він же геній і чесна людина". Тим паче нехай відповість. Аби нас не змушували голосувати серцем або ногами.

Ну, а найдивніше в цій історії — коли чиїсь прихильники вважають подібні запитання агітацією проти їхнього лідера і улюбленця. Це свідчить про неприємність питань і наводить на думку про відсутність відповідей.

Давайте ставити неприємні запитання. Це наше конституційне право.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ярема ГАЛАЙДА

Більше агресії!

Давно кажу: Біда українців - це, нав‘язана їм ззовні, оборонницька психологія. Ми типу такі миролюбні, такі добрі і тихі, що аж за край. І на чуже не зазіхаємо, і всіх ми поважаємо, і до всіх до...
Регулярно чую від мешканців нашого міста, що тут немає роботи. При цьому, від керівництва міської ради (та їхніх партнерів) постійно лунають скарги на те, що в місті нікому працювати — кляті лях...
Не можу спокійно заснути. З голови не йде розмова з таксистом...Йому безперестанно телефонує жіночка, яка волає в слухавку. Він пояснює: "Я с клиентом"... На третій дзвінок відповідь: "Дура, я зарабат...
Ярема ГАЛАЙДА

Легенда про павучка

Її пов‘язують з Робертом І Брюсом, королем Шотландії 1306 - 1329.І вона має два варіанти. Хоча суть в неї одна.Згідно з одним з варіантів, після ніщивної поразки при Дарлі у 1306 році Брюс відст...