App Store Google Play

Ні війни, ні миру: як міськрада штучно створює перепони для розвитку ОСББ

22.01.2019 18:00
Ні війни, ні миру: як міськрада штучно створює перепони для розвитку ОСББ

Протягом останніх років в Україні всіма можливими методами стимулюють мешканців багатоквартирних будинків створювати ОСББ задля підвищення ефективності управління майном. Дніпро — місто, яке є одним з лідерів в країні за кількість створених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Протягом останніх років тенденції свідчили, що міська влада була зацікавлена аби громадяни самостійно вирішували питання щодо утримання та обслуговування свого житла. Втім, 2018 рік засвідчив, що у стінах міськради раптово з’явився альтернативний погляд на ситуацію і кисень для ОСББ почали поступово, але впевнено перекривати. Попри це, міська влада на чолі з Борисом Філатовим продовжує гордо звітувати про всебічну співпрацю з об’єднаннями співвласників будинків.

Як приклад, можна розглянути ситуацію навколо скандального рішення Дніпровської міської ради №95/35, яке було прийнято восени 2018 року. Варто одразу підкреслити, що за інформацією від окремих міських депутатів? з цим документом більшість народних обранців знайомі не були, а саме рішення входило в так званий “пакет”, де разом із ним одним голосуванням приймалося ще декілька проектів. Тобто, депутати навіть не розуміли що вони роблять, коли віддавали голос за рішення №95/35. Що ж передбачає цей документ? Те, що вже протягом п’яти місяців новостворені ОСББ забов’язані надавати міськраді 13 документів, більшість з яких неможливо отримати. Ці документи необхідні аби позбутися комунальних управителів, більше не платити їм квартплату і перейти до автономного функціонування. Річ у тім, що цей обов’язковий перелік документів просто паралізує реалізацію права громадян на самостійне управління своїм майном.

Як повідомив Павло Хобот, голова асоціації ОСББ та ЖБК “Наш дім”, міськрада своїм рішенням створила прецедент на всю країну.

“Наші депутати створили прецедент на всю країну. Це рішення говорить про те, що якщо співвласники будинку вирішили їм управляти створивши ОСББ чи визначивши управителя, то для того щоб ЖЕК перестав нараховувати їм квартплату, віддав технічну документацію тощо, необхідно надати аж 13 документів. При цьому, документи є “унікальними”, - зазначив Павло Хобот.

Як приклад, новостворене ОСББ має надати угоду з енергопостачальником, яку можна укласти лише після того як комунальники анулюють свою попередню угоду і передадуть співвласникам технічну документацію. Подібна ситуація і з іншими документами.

Це буквально заганяє нові ОСББ у замкнуте коло, з якого можна вибратися лише тоді, коли міська влада скасує своє скандальне рішення. Протягом п’яти місяців в Дніпрі було утворено близько 50 нових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, але всі вони наразі не можуть повноцінно управляти своїм майном.

Міський депутат Дмитро Хозін пов’язує такий крок з тим, що міська влада зрозуміла, що втрачає ласий шматок у вигляді квартплати комунальним підприємствам і хоче залишити ОСББ під своїм контролем.

“За цією назвою криється банальна спроба хоча б на декілька місяців продовжити далі викачувати гроші у людей на користь Жилсервісів. Адже ціна питання - приблизно сім гривень за кв.м., що у великому будинку перетворюється на сотні тисяч гривень щомісяця”, - зазначив Хозін.

Варто додати, що разом із проблемами з документацією, новостворені ОСББ отримують і проблеми з нарахуванням субсидій, адже згідно законодавства їх нарахування здійснюється лише одному управителю. Таким чином, через дії міської влади протягом декількох місяців процес повноцінного формування ОСББ в Дніпрі заморожено.

Разом із цим, міський голова Борис Філатов не бачить в цьому нічого поганого і гордо звітує про успішну і корисну роботу з об’єднаннями співвласників будинків. Так, 16 січня цього року в приміщені міської ради городничий зібрав представників ОСББ аби нагородити переможців міської програми підтримки об’єднань співвласників, а також обговорити з ними наявні проблеми. Під час свого спічу Філатов, коментуючи ситуацію щодо рішення №95/35, по суті підтвердив те, що він та його підопічні таким чином захищають свої інтереси.

“Я думаю ніхто зі мною сперечатися щодо того, що я бачу ситуацію трохи по-іншому, аніж присутні тут. Без образ, але я думаю, що ви в певній мірі зацікавлені особи. З іншої сторони, ви повинні розуміти, що в міськраді теж сидять зацікавлені люди”, - сказав представникам ОСББ Філатов.

Тобто, міський голова визнав, що мешканців міста і у міської влади полярні інтереси. Тому не дивно, що міська рада і її виконавчий апарат наразі використовує свої повноваження аби захистити свої інтереси, а не інтереси громадян.

Проте, одразу після цього Борис Філатов заявив, що він перший, хто захищає інтереси ОСББ перед депутатами та чиновниками.

“У питаннях ОСББ мене не цікавить думка Лисенка чи Грицая, тому що вони природно не можуть через себе переступити і вважають, що саме вони повинні керувати ЖКГ, а все інше — це конкуренти”, - заявив городничий.

Тут же одразу виникає питання чому міський голова, маючи всі важелі впливу і повноваження, нічого не робить аби його підопічні не саботували процес створення ОСББ. Окрім цього, саме через Грицая та Лисенка реалізуються програми фінансування ОСББ, що також йде в розріз зі словами Бориса Філатова. Окрім цього, міський голова почав розповідати присутнім гостям про “унікальність ситуації в Дніпрі” і саме тому було необхідно прийняти рішення №95/35.

Варто звернути увагу і на те, що Філатов під час зустрічі з ОСББ не тільки переклав всю відповідальність на своїх підопічних, а і поставив під сумнів створення самих ОСББ. Як приклад, городничий почав розповідати історії про бабусь, які на прийомах скаржаться йому що не голосували за створення ОСББ у своїх будинках і не хочуть платити за це.

“Дуже часто приходять на прийом люди і кажуть: "Ми ОСББ не створювали, хочемо бути в міському житловому фонді”. Цю ситуацію треба вирішувати? Треба”, - казав Філатов.

Тут варто пам`ятати, що процедура реєстрації і створення ОСББ ніяк не стосуються міської ради, цим займаються окремі органи реєстрації. Навіть якщо міський голова дійсно хоче допомогти людям, то рішення №95/35 аж ніяк цьому не сприяє, а тільки загострює ситуацію. Також варто зазначити, що згідно законодавства для створення ОСББ потрібно більше 50% голосів від мешканців будинку, а за тариф повинні проголосувати 67% мешканців. Протягом п`яти місяців нові правила для ОСББ, які захищає Філатов, не дають повноцінно функціонувати 50 новоствореним об’єднанням. На додаток до цього городничий зазначив, що вже створені ОСББ не мають “лізти в чужі справи” і допомагати новоствореним ОСББ.

“Кожен раз приходять якісь прохачі. Я кожен раз кажу, якщо ви потрапили в цей кабінет - просите за себе. Ви вже створили ОСББ, у вас є історія успіху. Думайте за себе. Тих, хто не зміг самоорганізуватися - нехай думають за себе!”, - розповідав під час зустрічі міський голова.

Ще однією сумнівною заявою Філатова стали слова щодо ремонту ліфтів в ОСББ. За його словами, якщо житловий будинок не на балансі міськради, то відремонтувати ліфт в ньому неможливо. Втім, самі представники ОСББ неодноразово повідомляли про ремонт ліфтів у своїх будинках за рахунок міського бюджету по титульних списках. До того ж, законодавство не забороняє виділяти гроші на ОСББ. Тому такі заяви свідчать лише про власну позицію городничого та його найближчого оточення, яке він не цурається публічно критикувати.

Як бачимо, слова Бориса Альбертовича не тільки йдуть в розріз з реальним положенням справ, а і суперечать одне одному. З одного боку городничий намагається позиціонувати себе як захисника всіх і вся, людиною, яка бореться зі свавіллям депутатів і чиновників, а з іншого — прямим текстом натякає, що проблеми нових ОСББ - це їхні особисті проблеми, що міська рада має свої інтереси щодо житлових будинків тощо.

Варто згадати як 16 жовтня 2018 року Філатов на своїй сторінці "консультувався" з дніпрянами як правильно розподілити кошти аби правильно "опустити гроші". Зокрема, поради він просив і у голів ОСББ. Втім, з проекту бюджету-2019 можна було зробити висновок, що міський голова почув не зовсім те, що потрібно членам таких об'єднань, адже в кошторисі на наступний рік було закладено лише 15 мільйонів гривень на підтримку ОСББ. Це у три рази менше, ніж було в 2017 та в два рази менше, ніж у 2018 роках.

"Чи то чиновники підставляють Бориса Альбертовича, чи то він веде подвійну гру. Адже будинків ОСББ сьогодні вже близько 25% від загальної кількості. І хоча на будинки Жилсервісу виділяється близько 600 млн грн (530 млн на ремонти, 60 млн на ліфти і ще 16 млн на ремонт одного будинку №21 по вул. Космонавта Волкова), то по пропорції на ОСББ потрібно виділити 200 млн. Нам дають 30, але навіть ті гроші, які були виділені раніше, вирішили забрати. Таке урізання підніме і без того високий відсоток співфінансування", - зазначали тоді у спільноті "Школа ефективного власника".

Варто зазначити, що на усі ОСББ в місті тоді планували витратити менше, ніж в два рази, ніж на діяльність комунального підприємства "Зооконтроль", що у свою чергу свідчить про пріоритети міської влади Дніпра. Згодом, через резонанс і тиск територіальної громади до міського бюджету на 2019 рік були внесені зміни, зокрема на розвиток програми ОСББ і ЖБК виділено 38 млн грн.

Але як бачимо, ОСББ мають продовжувати свою боротьбу за виживання.

Під час найближчної сесії Дніпровської міської ради планується винести проект рішення, який має скасувати обов’язковий перелік з 13 документів, який блокує нормальне функціонування півсотні будинків у місті. Не виключено, що депутати все ж прислухаються до громади і зроблять вірний крок на зустріч ОСББ.

Що ж стосується самого міського голови Бориса Філатова, то не виключено, що у разі позитивного для ОСББ голосування, він буде присвоювати цю заслугу саме собі. Разом із цим, цілком можливо, що для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Дніпрі підготують черговий сюрприз, який продовжить блокувати нормальний розвиток самоорганізації населення міста. Або ж взагалі проігнорують звернення громади. У такому випадку представники об’єднань співвласників готують позов до суду, а також лист-звернення до Президента.

Очевидно, що ОСББ для міської влади є “грудкою в горлі”, позаяк на них вона має обмежений вплив. Відповідно, чиновники шукають важелі, за допомогою яких вони можуть змушувати керівників і членів ОСББ до "правильних" дій чи рішень. І грати важливу роль тут може не тільки економічний фактор, а і політичний. Напередодні “великого сезону” виборів владі не потрібні “вільні козаки” в особі ОСББ, яким задля отримання політичних дивідендів не вистачить поставити лавку біля під’їзду чи поміняти двері в ліфті. ОСББ — самостійна, автономна одиниця управління майно, і саме через це їх і бояться чиновники і городничі.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....