App Store Google Play

Катеринослав в останні дні Гетьманату: в Дніпрі відбулась чергова лекція з історії нашого краю

18.01.2019 09:00
Катеринослав в останні дні Гетьманату: в Дніпрі відбулась чергова лекція з історії нашого краю

Вчора, 17 січня, дніпрянам розповіли про останні дні правління Гетьмана Павла Скоропадського та про події, які відбувалися у цей час в тодішній Катеринославській губернії, повідомляє Дніпроград.

Традиційно лекцію про часи 1917-21 рр. провів журналіст та краєзнавець Максим Мірошниченко.

Він розповів, що восени 1918 року Україна під правлінням Гетьмана Скоропадського опинилася у складній геополітичній ситуації. З одного боку головний союзник тодішнього керівництва держави - Німеччина - знаходилася на межі поразки у Першій світовій війні. З іншого ж боку, країни Антанти не поспішали встановлювати зв'язок з Україною і більше схилялися на сторону генерала Денікіна та російської Добровольчої армії, які виступали проти самостійності нашої країни. У такій ситуації Павло Скоропадський мав розіграти складну дипломатичну партію і спробувати врятувати Україну від знищення з боку тієї чи іншої сторони.

Втім, складнощів додавала не лише зовнішня ситуація в світі, а й внутрішня боротьба між різними групами в країні.

Як можна побачити на прикладі тодішньої Катеринославської губернії, єдності серед народу годі було шукати. Репресії з боку австро-німецьких військ, на яких здебільшого і трималася влада Гетьмана, відштовхували селянство та робітників від Скоропадського. Разом із цим, великі землевласники лобіювали свої інтереси. Тут же повстання проти Павла Скоропадського готували українські соціалісти. А на Брянському заводі у Катеринославі продовжував жевріти осередок більшовиків. В той же час, на теренах губернії діяли численні повстанські загони, які у майбутньому або приєдналися до Нестора Махна, або продовжували зберігати певну самостійність. 

У губернському центрі порядок намагалися підтримувати співробітники Державної Варти - тодішньої спецслужби, яка мала б виявляти ворожі елементи серед населення. Втім, їхня робота ніяк не могла глобально вплинути на перебіг подій.

Не дивно, що така ситуація жодним чином не сприяла збереженю влади Скоропадського. Тому листопад 1918 року став останнім місяцем правління останнього Гетьмана України. Саме Катеринослав став одним із перших, хто позбувся гетьманської влади. Втім, після цього в регіоні почався справжній хаос, в якому в боях сходилися війська Директорії, Нестора Махна, більшовиків, денікінці, отаманські підрозділи тощо.

Можна сказати, що період правління Павла Скоропадського був апофеозом Української Революції, яка після падіння Гетьманату вже не могла повернути собі попередні позиці ані на міжнародному рівні, ні серед українського народу. 

Наступна лекція Максима Мірошніченка буде присвяченна останнім місяцям Незалежної України, яка в результаті впала під натиском одразу кількох потужних сил. Відбудеться вона 22 січня о 18:00 в інформаційно-виставковому центрі Mediaprostir.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...