App Store Google Play

Кожен член громади має відчувати свою відповідальність за ситуацію в ЖКГ, - Валерій Безус

03.01.2019 18:00
Кожен член громади має відчувати свою відповідальність за ситуацію в ЖКГ, - Валерій Безус

Попри гарну картинку на екранах телевізорів про успішність реформ у сфері житлово-комунального господарства України, на місцях виявляється, що ця життєво важлива галузь знаходиться на межі свого існування. Чому так сталося та що з цим робити у ефірі програми “Меморандум” Влада Войцеховського розповів заступник голови Дніпропетровської обласної ради Валерій Безус.

За його словами, наразі мало хто розуміється на реальних проблемах і потребах ЖКГ. Деградації цієї сфери сприяє і надмірна заполітизованість питань навколо тарифів, що може стати одним із головних чинників майбутнього колапсу в житлово-комунальному господарстві. Окрім цього, на це впливає і лобі енергетичних монополістів, під тиском яких приймаються нормативно-правові акти, які фактично “добивають” галузь.

“У новий рік ми входимо із купою проблем. Це і новий закон про ринок електричної енергії, який дає нам дуже багато клопоту, і старі проблеми, які накопичувалися у попередні роки, і глобальне реформування всього без якоїсь централізованої логіки, і проблеми з ОСББ, водоканалами, теплопостачанням тощо. Ми стараємося подолати усі ці питання аби хоча б у святкові дні наші мешканці не мали проблем ані з водою, ані з опаленням”, - зазначив Безус.

Разом із цим, заступник голови облради підкреслює, що для успішного управління майном і господарством громади має бути ефективний власник, який має розуміти потреби сфери ЖКГ і забезпечувати їх належним чином.

“Хоч я і не прихильник приватизації, але на сьогоднішній день ми бачимо, що наша громада та орган, який представляє її інтереси, фактично не є ефективними з точки зору використання майна. У цивілізованому світі взагалі не існує такого поняття як ЖКГ. Там є специфічний бізнес, який працює на інфраструктурні проекти і належить громаді. У нас же це напівполітична-напівпопулістична галузь”, - підкреслює Валерій Безус.

Таким чином, таке ставлення до житлово-комунального господарства призводить до того, що у комунальних підприємств та закладів протягом багатьох років накопичуються мільйонні борги. Однією з головних причин цьому є штучне утримування тарифів задля отримання політичних преференцій.

“Звичайно, що сьогодні про збільшення тарифів говорити досить небезпечно. Я теж користуюся комунальними послугами і теж відчуваю на собі підвищення цін на зазначені послуги. Втім, ми маємо розуміти що тарифи мають бути чесними і справедливими. Якщо їх не привести до потрібного рівня, то не варто казати про якесь комплексне вирішення проблем ЖКГ ”, - зауважив заступник голови облради.

Через постійний тиск на органи, які відповідають за встановлення тарифів для населення та ухвалення нормативно-правових актів, наразі керівництво житлово-комунального господарства не має змоги вести ефективну діяльність. Як приклад, можна розглянути обласні водоканали, які й досі не можуть погасити борги, що накопичилися ще з середини 2000-х років. На це впливають як постійне збільшення вартості електроенергії, так і штрафні санкції та пені, які лише збільшують навантаження на господарську діяльність підприємств. Наразі в Україні чи не кожен водоканал має заборгованість перед постачальником електроенергії, який має усі права відключати підприємства від постачання енергії. Сприяє цьому і закон про ринок енергії, який вступив у дію з 1 січня 2019 року. У зв'язку зі змінами до законодавства, вже з нового року у будь-який момент водоканали України можуть залишитися без електропостачання. Новий закон забов'язує комунальні підприємства здійснювати передоплату за електроенергію постачальнику, що наразі є фактично неможливо.

Жоден із водоканалів області не збирає передоплату зі своїх абонентів і виставляє рахунки лише за фактичним споживанням води. Відповідно, для того аби сплачувати передоплату за електроенергію, водоканал має перевести і своїх клієнтів на таку форму розрахунку, що у свою чергу потребує часу і змін у фінансовій діяльності. Фахівці передбачають, що перевести на передоплату своїх абонентів і налагодити нову фінансову систему розрахнків водоканали зможуть не раніше літа. Втім, ця проблема не турбує ні законодавців, ні енергетичних монополістів, які новим законом фактичном паралізують роботу зазначених підприємств. Окрім цього, варто пам’ятати що більшість підприємств не мають змоги розрахуватися навіть за поточне споживання енергії, тому обов’язкова передоплата стала ще одним цвяхом у труну ЖКГ.

Валерій Безус наголошує, що у найближчий час Україна може відчути на собі наслідки такого ставлення до сфери житлово-комунального господарства, які проявлятимуться у вигляді масштабних аварій і техногенних катастроф. В 2018 році Дніпропетровська область могла переконатися у цьому на прикладі ситуації навколо військових містечок Черкаського та Гвардійського, які у спеку залишилися без водопостачання. Сталося це через те, що водогін і водоканал, які забезпечують водою мешканців містечок, вже не перший рік знаходяться в критичному стані. Для їх відновлення з бюджету необхідно виділити близько 150 мільйонів гривень. Втім, наразі ця проблема турбує лише профільних фахівців та окремих депутатів.

Окрім цього, за словами фахівця, наразі реформи сфери ЖКГ проводяться за принципом “подолання наслідків аварій”. Тобто, державна влада звертає увагу лише на ті об’єкти, які вже є фактично зруйнованими. У зв’язку із цим, Валерій Безус зазначає, що у тарифах мають бути враховані не тільки витрати на забезпечення поточної діяльності, а і кошти на відновлення інфраструктури комунальних підприємств.

Не виключено, що задля дійсно успішної реформи житлово-комунального господарства Україні варто використовувати досвід Польщі, де у свій час були введені досить болючі для населення умови, але вже за декілька років це перетворилося в одну з найкращих і ефективних систем управління майном в Європі.

Втім, для цього має бути не тільки політична воля вищого керівництва держави та органів місцевого самоуправління, а і адекватність сприйняття ситуації самих членів громади. Громадяни мають розуміти, що з наявним підходом галузь ЖКГ рано чи пізно просто помре, отже для її порятунку і відродження необхідно забезпечити належні економічні умови.

“Децентралізація принесла нам значні фінансові можливості, але разом із цим ми маємо навчитися як правильно їх використовувати. Кожен член громади має відчувати свою відповідальність за наявну ситуацію і розуміти межі цієї зони відповідальності. Це дозволить ставити правильні запитання і вимоги в тому числі і до органів місцевої влади. Я думаю, що за декілька років ми зможемо навчитися як ефективно використовувати наші ресурси для того, щоб досягати позитивного результату”, - підсумував Валерій Безус.

Таким чином, ситуація зі сферою ЖКГ продовжує залишатися доволі важкою, але якщо вже зараз почати приймати необхідні управлінські рішення, то у найближчому майбутньому як Дніпропетровська області, так і вся Україна зможе відновити своє господарство та забезпечити населення належним рівнем комунальних послуг.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...