App Store Google Play

Чому популізм працює

29.12.2018 14:15
Чому популізм працює

Більшість українців готові забувати жахи минулого, вибачати своїх кривдників та міфологізувати свою історію. Політична психологія називає це «амнезією», і така тенденція простежується не тільки в Україні. Ця проблема існує і в європейському суспільстві, і в Америці та Західній Азії. Українці досі голосують за гречку і готівку, хоча Голодомору та зубожіння вже давно нема. Чому?

Люди ліниві за своєю природою, тому завжди прагнуть легких шляхів. Довгострокова перспектива цікавить переважну меншість населення, натомість багато хто хоче швидкого результату. І ось, на п’єдесталі з’являється харизматична особистість, яка говорить близькі неосвіченим українцям речі — про корумповані еліти, геноцид населення, низький рівень життя. Ці політики користуються успіхом, адже пропонують легкі рішення складних проблем. Єдиний нюанс: механізм цих рішень, зазвичай, ніколи навіть не озвучується.

Так працює популізм — риторика, що апелює до народних побоювань і емоцій. Найкращий спосіб розпізнати популіста – це звернути увагу на категорії, якими він мислить. Прихильники популізму полюбляють говорити категоріями «простого народу» та «злочинної влади», розділяючи їх на протилежні групи. У розумінні популіста, політика — це воля «простих людей», які вирішують порядок денний. Нічого не нагадує?

Радянська влада — найвідоміший українцям приклад популістів. Чому працювали їхні лозунги? Вони були звернені до людських емоцій, а не мізків. Такі чудові оратори як Йосип Джугашвілі та Володимир Ульянов розповідали «робітничому класу» про світову революцію, панування простих людей та Країну Рад. Звичайно, тогочасний радянський народ, який більше століття представляли переважно селяни, робітничим класом себе не усвідомлював. Але компартія апелювала до глибшого: людських пристрастей. Жага усе відняти та поділити, посадити багатія на кілок чи просто влаштувати хаос панувала в багатьох.

Популістська риторика спрямована на малоосвічених людей, які не розуміють принцип роботи держави. Для таких громадян президент має регулювати ціни на комуналку, а кабмін — ціни на товари в магазинах. Популісти часто радикалізують свою позицію, люблять гучні лозунги та жорсткі висловлювання. Більшість громадян України не хочуть розбиратися у роботі держапарату, вивчати власну історію та розуміти політику як інструмент керування державою. Популісти цим користуються, тому їхні тези про дешевий газ та високий рівень життя знаходять неабияку підтримку в суспільстві.

Втім, популістський хребет досить крихкий, оскільки не витримує реальної аргументації. Саме тому більшість таких політиків спілкуються білбордами і ТБ-рекламою. Вони майже не виступають на публіці, бояться прямих запитань і уникають відкритих зустрічей. Але чому українці досі прагнуть короткострокової перспективи?

Запитайте пересічного громадянина: яка найбільша проблема України сьогодні? Крім російсько-української війни, найчастіше проблемою називають корупцію у владі. Згідно з нещодавнім дослідженням UCMC, українці мислять категоріями задоволення базових потреб: їжі, житла, добробуту, роботи, комфорту. Це називається цінностями виживання — друга знизу ланка у піраміді Маслоу. На фоні бойових дій і гібридного втручання Росії цінності виживання стають як ніколи актуальними. Переважна більшість учасників опитаної фокус-групи загалом виступають проти корупції – але не коли йдеться про їхню вигоду.

Ці громадяни лають корумповану владу, але дають хабарі за дитину у ВНЗ, школі, чи дитсадку, виправдовуючи себе тим, що «просто не мають іншого виходу». Саме тому популізм чудово лягає на їхні переконання — вирощуючи дрібну непомітну корупцію, вони публічно осуджують мільярдні хабарі. Розуміння залежності корупції «внизу» та «вгорі» у прихильників популізму відсутнє. Існує ще один популярний інструмент виправдання дрібної корупції — недоліки системи. Переважна більшість студентів готові заплатити 100 гривень, аби зекономити свій час проходження медогляду. Це теж знаходить своє виправдання: «Система неідеальна, усюди бюрократія, тому я просто економлю свій час».

Найдієвіша зброя проти популізму — знання. Людину, яка знається на механізмах роботи держави і розуміє різницю між парламентом та кабміном, не вийде зачарувати популістськими лозунгами. Один з найкращих шляхів розуміти реформи, які зараз проводяться — брати в них участь. Варто ламати у собі радянські стереотипи про неможливість потрапити до влади простій людині. Потрібно перестати боятися держави як структури – натомість приборкати її та стати частиною.

Громадянське суспільство України, яке зробило свій цивілізаційний вибір після Майдану, має стати безпосереднім менеджером усіх державних процесів.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...