App Store Google Play

Декомунізовувати Діда Мороза чи ні: думка істориків

26.12.2018 15:00
Декомунізовувати Діда Мороза чи ні: думка істориків

З кожним роком все більше українців вважають, що Дід Мороз - радянський персонаж. Він мав на меті витягнути зі свідомості громадян Святого Миколая, який був пов’язаний з різдвяними релігійними традиціями. Сьогодні, 26 грудня, історики розповіли, чи потребує декомунізації Дід Мороз.

Кандидат історичних наук, член Національної Спілки краєзнавців України Максим Кавун пояснив, що образ Діда Мороза був створений набагато раніше, аніж радянські часи.

"Діда Мороза, якого ми знаємо, в червоному кожусі та образі старого дідуся, з'явився вперше у 1937 році на Кремлівській ялинці. Але ознаки Мороза, як персонажа фольклору, сягають набагато ранішніх часів ніж радянщина. Мороз - персонаж давньослав'янської міфології. Його назви могли бути різні - Студенець, Тріскунець, Морозко або Дід Зюзя. Це божество холоду та криги у давніх слов'ян. В народі він поставав в образі сивого діда з великими червоними устами та бородою. Але в легендах вбраний у сніговий одяг і має чоботи з льоду", - розповів Максим Кавун.

Також за міфологією Мороз - "крижана потвора", яка має негативний характер, а не образ дарувальника. Аби Мороз пішов геть і не завдавав шкоди людям та їхній худобі, його треба було задобрювати.

Максим Кавун вважає, що у радянські часи ніякого "насадження" образу Діда Мороза не було. 

"Його навпаки намагалися витіснити, називали "поповський дєд" і вважали залишками язичницькою культури. Зазначу, є думка, що Дід Мороз, як добрий образ, з'явився з подачі українського діяча Павла Постишева. Тож говорити, що Дід Мороз - радянський персонаж, який був нав'язаний системою - неможна", - розповів Максим Кавун.

В свою чергу, історик, лідер руху по перейменуванню Дніпропетровської області на Січеславську Владислав Мельничук зазначив, що пан Постишев, якому належала ідея Діда Морозу був соратникам Сталіна. А Дід Мороз був покликаний усунути чи спробувати мінімізувати вплив Церкви, церковних традицій, пов’язаних зі святкуванням Різдва.

"Через нав'язані Радянським Союзом міфи пострадянські країни відзначають свята, які не є близькими до культури цих країн. Тоді намагалися штучно створити свою реальність. Так само і Дід Мороз був популяризований, аби витіснити існуючі національні традиції", - зазначив Мельничук.

Історик пояснює, що на противагу Святого Миколая Діда Мороза позбавили релігійних якостей, тому він був перелицьований: замість єпископських рис Святого його одягли в довгу червону шубу (кольору революції), а замість митри наділи на голову теплу шапку. Він поставав як своєрідний вождь народів, що давав цукерку  слухняним громадянам системи. Проте робив він це не традиційно в ніч з 18 на 19 грудня, а в Новорічну ніч. 

"Звичайно ми маємо декомунізувати Діда Мороза та відмовитися від нього. Тим пак, з язичницьких часів образ Мороза був не найкращим", - вважає Владислав Мельничук.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...