Що означає знайти в об’єкта "моральну кнопку"?
Особисто я так називаю цінності, що є безумовно значимими для людини. Така кнопка є у кожного. У кожного є щось значиме. Задача пропагандиста – знайти цю «моральну кнопку», щоб потім постійно на неї тиснути.
За змістом пропаганда і є таким тиском. «Ти патріот?», «Ти любиш Батьківщину?», «Ти любиш рідну мову?», «Ти шануєш батьків?».
Якщо ми маємо справу з пропагандою, то за цим має слідувати заклик щось робити. Водночас не обов’язково має бути логічний зв’язок між одним та іншим.
Тобто патріот не обов’язково мусить підтримувати конкретного політика. Це жодним чином не походить з визначення патріотизму. Задача пропагандиста – переконати, що такий зв’язок існує, але зробити логічно це неможливо, тому треба тиснути на «моральну кнопку», яка є у всіх, окрім соціопатів. Які, до речі, завжди роблять непогану кар’єру в наповненому пропагандою тоталітарному соціумі. Вони як у «Залюдненому острові» Стругацьких – мають «імунітет до випромінення» і можуть використовувати це у власних інтересах.
Таким чином, найкращі, найчесніші, найпорядніші люди завжди найбільш вразливі. Їх людяність робить їх вразливішими до пропаганди.
Facebook автора
Автор: Петро ОЛЕЩУК