App Store Google Play

Воєнний стан в Україні: як не вестися на фейки та зберігати спокій

29.11.2018 18:00
Воєнний стан в Україні: як не вестися на фейки та зберігати спокій

Протягом найближчих 30 днів в Україні, зокрема у десяти її областях, діятиме воєнний стан. Багато хто лякається вже одного формулювання, не особливо цікавлячись нюансами. Інші ж задаються запитаннями – що робити? Проте українців одноголосно переконують - при відсутності прямого нападу ворожих сил життю громадян країни нічого не загрожує, і причин для паніки просто немає. Ба більше, зайвий переполох українців литше допоможе російській пропаганді. Тож як не вестися на фейк та зберігати холодний розум під час непростих подій в країні - далі у матеріалі.

Зберігати спокій

Попри те, що на Дніпропетровщині воєнного стану немає, мешканці області мають бути обачливими та дотримуватися певних правил поведінки, зокрема в інформаційному просторі, адже регіон лишається прифронтовою зоною. Росія веде гібридну війну проти України, і поширювати пропагандистські фейки може на усій території України. Тож коли споживаємо, обговорюємо, поширюємо і створюємо новини, можемо як допомогти, так і нашкодити країні. 

Відтак варто розуміти, якщо ситуація при воєнному стані не загостриться – комендантська година, конфіскації майна, трудова повинність, обмеження у пересуванні не передбачаються. Правозахисник, директор громадської організації "ПГ "СІЧ" Дмитро Рева пояснив, що наразі усі побоювання щодо утиску та порушень прав людей через військовий стан безпідставні та не обґрунтовані.

"Тільки якщо в Україні розпочнеться активна фаза військових дій, тоді запровадять певний алгоритм, який передбачає вищезазначені умови. Але в першу чергу це стосується майнових прав муніципалітету та органів місцевого самоврядування. Тим пак, на сьогодні Дніпропетровщина не входить у список областей, де введений воєнний стан. Хвилюватися нічого", - наголосив директор громадської організації "Правозахисна група "СІЧ" Дмитро Рева.

Воєнний стан також не вплине на виплату пенсій, зарплат та соцдопомоги, банківську систему, роботу медичних та освітніх закладів, "Укрпошти", мобільних операторів тощо. Також особливий стан не означає загальної мобілізації.

Проте, одразу після прийнятого рішення на мобільні телефони громадян стали надходити повідомлення від нібито Міністерства Оборони України, в яких вимагають терміново з`явитися в місцеві військкомати. Задля залякування провокатори додають: у разі ігнорування протягом трьох діб, відомості громадянина передадуть до суду.

В Оперативному командуванні "Схід" Збройних Сил України наголошують: дана інформація неправдива, а фейкові повідомлення - чергова провокація. 

“Жодних дій щодо часткової мобілізації громадян України до лав Збройних сил України наразі не проводиться, подібні розсилки та інші чутки про початок мобілізації не відповідають дійсності”, - зазначили натомість у своєму повідомленні ЗСУ.

Пізніше також з`явився фейк про те, що відтепер всі наші телефонні розмови будуть прослуховуватися, а соціальні мережі підпадуть під моніторинг. 

Ще одна із страшилок - вимкнення зв`язку та інтернету. Проте як українські мобільні оператори, так і інтернет провайдери офіційно заявили, що при воєнному стані вони працюють в звичайному режимі, і у абонентів немає приводу для занепокоєння. 

Фейком також є поширення у мережі інформації про те, що воєнний стан – це нібито назавжди, бо його неможливо скасувати до моменту деокупації усіх територій. Екс-генконсул України у Стамбулі Богдан Яременко пояснив, що стаття 7 закону про правовий режим воєнного стану дуже однозначно стверджує, що цей стан припиняється після закінчення строку, на який його введено. Ніякого автоматичного продовження режиму воєнного стану не буває. Щоразу президенту потрібно звертатися до парламенту.

"Фейки про воєнний стан поширюються, щоб викликати паніку. Паніка – це ріст цін, дефіцит, заворушення. Це вже далеко за рамками політичної боротьби. Це напад на нашу державність і суспільство", – наголосив Яременко.

При цьому громадян попереджають: подібних провокацій буде безліч. На думку політичного оглядача газети "День" Юрія Райхеля, Росія готує для України низку провокацій.

"Звичайно слід очікувати в країні різних загострень. На це впливає і воєнний стан, і переддень виборів в Україні. Москва робитиме усе, аби дестабілізувати ситуацію в нашій Державі. Це і диверсійні групи, і діяльність російського підпілля, яке розгорнулося на теренах України з часів отримання Незалежності. Ми повинні розуміти, що в часи Кучми і особливо Януковича російські спецслужби буквально нашпигували нашу країну своєю агентурою. Звичайно, СБУ ліквідувала чималі осередки російської пропаганди, проте деякі з них досі функціонують і це факт", - розповів оглядач газети "День" Юрій Райхель.

Тому дуже важливо в умовах інформаційної війни та воєнного стану, який для РФ є окремим майданчиком для провокацій, вміти фільтрувати інформацію та не поширювати фейки.

Фактчекінг: довіряти перевіреній інформації

Насамперед потрібно навчитися скептично ставитись до будь-яких новин в засобах масової інформації чи постів у соцмережах. Тим паче, до шокуючих і скандальних повідомлень. 

"По-перше знайдіть першоджерело повідомлення. Якщо в новині є посилання на конкретну людину – перевірте, чи є ця інформація на її акаунтах в соцмережах. Якщо мова йде про організацію чи політичну партію – не полінуйтесь заглянути на їх офіційні сайти. Варто довіряти інформації, яка підтверджена кількома офіційними джерелами", - дала пораду керівник проекту VoxCheck Олена Шкарпова. 

Зокрема, перевіряйте інформацію на сторінках Міністерство оборони УкраїниГенеральний штаб ЗСУ, ВМС ЗС України та інші офіційні відомства. 

Також важливо, якщо бачите сенсаційну, шокову, обурливу новину, відправити її у тригодинний карантин. Якщо за три години спростування чи уточнення немає - можна реагувати. 

Подумайте, чи варто вступати в політичні дискусії з незнайомими людьми, чиї дописи вас обурюють. До поширення хаосу та дезінформації залучена величезна кількість ботів і тролів. Цим людям немає сенсу опонувати, ефективніше буде поскаржитись на допис адміністрації соцмережі. Зверніть увагу, що у соцмережах кожен має право висловити свою думку щодо будь-чого, зокрема й воєнного стану. Для цього необов’язково бути експертом. Втім, варто відрізняти експертні думки від політичних маніпуляцій, емоційних висловлювань, припущень.

Зазначимо, що не кожний здатен критично мислити та не піддатися паніці. "Заразливість" емоцій великого скупчення людей психологи називають індукуванням. Цей термін характеризується ситуацією, коли людина переймає настрій і емоційний стан інших людей, часто втрачаючи здатність до критичного мислення.

"Під впливом російської пропаганди часто новини знаходяться за межею об'єктивності і посилаються на домисли, побоювання або ж є відвертими провокаціями. Тим пак в країні зараз криза недовіри до влади, яку використовує в своїх цілях РФ. Аби не піддатися необґрунтованій паніці, варто дистанціюватися від джерел тривожних новин. Розуміти, що відбувається в країни, цікавитися новинами та аналізувати - необхідно. Але не варто перетворювати це в сенс життя. Постійна тривожність негативно впливає на психіку", - наголошує лікар Марія Семенюк.

Ще раз: не панікувати

Також немає потреба запасатися продуктами, пальним і купувати валюту. Адже саме цю тезу намагаються розкрутити у російських ЗМІ. Створити картинку нібито в Україні через воєнний стан - хаос.

У Національному банку одразу попередили: немає ризиків для безперебійної роботи банківського сектору у разі запровадження воєнного стану.

В свою чергу,  президент Асоціації "Дніпровський банківський союз" Володимир Косюга запевняє: якщо люди будуть спокійними, то й долар не ростиме.

"Не треба бігти та скуповувати сіль, знімати всі кошти з банківських рахунків та інше. Тим самим ви піднімаєте паніку, яка, до речі, впливає на курс долара. Події останніх днів підтвердили старий філософський постулат “Гроші люблять тишу”. Як тільки починаються якісь різкі рухи, валютний ринок так само різко і болісно реагує на ці зміни. Тим паче, коли вислів вміщує у собі слово “війна”, у людей виникає багато очікувань і страхів стосовно того, що відбудеться щось непередбачуване", - розповів економічний експерт.

Окрім того, якщо масово закуповувати продукти першої необхідності: сіль, крупи, сірники тощо, то і ціни на них можуть підвищитися. Зазвичай продукти закуповують пенсіонери та найбідніші верстви населення, тобто ті, кому треба зберегти хоч якусь купівельну спроможність. А це означає, що саме вони можуть стати вразливою мішенню для спекулянтів. Черг на автозаправних станціях поки не видно, та і зростання цін палива на ринку не спостерігається.

Тож спокій та холодний розум стане неабиякою підтримкою для нашої країни у важкий час.

Аби заспокоїти громадян України в соцмережах почали поширювати жартівливі ілюстрації, які закликають не панікувати і перевіряти інформацію.

Користувачі інтернету також залучили персонажів голлівудських фільмів до обговорення ситуації в Україні.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...