App Store Google Play

Король для України: дніпрянам розповіли про життя Василя Вишиваного з династії Габсбургів

29.11.2018 12:00
Король для України: дніпрянам розповіли про життя Василя Вишиваного з династії Габсбургів

Вчора, 29 листопада, в Дніпровській Центральній бібліотеці відбулася безкоштовна лекція історика і краєзнавця Юрія Пахоменкова, присвячена одній з найбільш неординарних осіб часів Української Революції Вільгельму Габсбургу, яку українські бійці в часи Першої світової війни прозвали Василем Вишиваним. Про це з місця події повідомляє кореспондент Дніпрограда.

Як зазначає Юрій Пахоменков, до підліткового віку Вільгельм мав уявлення про українців як про розбійників. Цьому в більшості сприяв вплив польських кіл в Австро-Угорській імперії. Втім, побувавши в Україні в підлітковому віці, Вільгельм Габсбург захопився нашим народом і культурою. Спочатку це було захоплення "побутове" - піснями, звичками, традиціями. Втім, вже ближче до зрілого віку ерцгерцог однієї з найбільших імперій світу почав більш глибоко цікавитися історією українців, їхніми політичними поглядами тощо. 

В часи Великої війни він став командиром підрозділу уланів, більшість вояків якого були українцями. Відповідно, згодом, з ініціативи Вільгельма, його вояки почали використовувати українські традиційні головні убори та іншу символіку. 

Своє українське ім'я Василь Вишиваний отримав після того, як один з бійців подарував йому українську вишиванку, яка з того часу була постійно присутня на тілі Габсбурга. Україна стала для нього другою Батьківщиною, а українська мова - третьою в житті мовою, яку він знав досконало.

В часи Української Революції Василь Вишиваний став одним із командирів Українських Січових стрільців і разом з ними брав участь у звільнені УНР від росіян. Пройшовши з боями майже всю країну, Вільгельм Габсбург ознайомився з надднірянськими українцями і також ввібрав в себе всю нашу культуру.

Після поразки Визвольних змагань, Вишиваний переїхав жити у Відень, де працював журналістом. В його здобутку є збірка поезії українською мовою "Минають дні". На початку 1930-х років він активно підтримує зв'язок зі своїми друзями часів Української Революції, які утворили Організацію українських націоналістів. 

Вільгельма Габсбурга неодноразово бачили "Королем України", але історик Юрій Пахоменко зазначає, що це були лише романтичні мрії окремих діячів і практично це питання всерйоз не обговорювалося.

Після окупації радянськими військами Відня після перемоги у Другій світовій війні, Василь Вишиваний був затриманий СМЕРШем. У Австрії його шукали декілька місяців. Згідно із архівними даними СБУ, Вишиваного було доправлено Лук'янівське СІЗО Києва, де з ним працювали "гбшники". Варто зазначити, що під час допиту він відповідав на питання виключно українською мовою.

Не витримавши радянського арешту, Вільгельм Габсбург помер 18 серпня 1948 році в київській лікарні. Місце його поховання невідоме. 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...